Vzduchovka. Kto môže byť držiteľom vzduchovky a sú nutné povolenia?

Vzduchovka. Kto môže byť držiteľom vzduchovky a nutné povolenia

Vzduchovky sú zbrane, ktorých strela nadobúda kinetickú, čiže pohybovú energiu nie explóziou rozbušky náboja, ale rozpínaním vzduchu alebo plynu, ktorý bol predtým stlačený. Sú veľmi populárne pri streľbe na terč, lov drobných škodcov, či ako záľuba alebo koníček. Vzduchovky patria medzi najstaršie pneumatické technológie. Málokto, kto chce vlastniť takýto typ zbrane vie, ako to je s povoleniami a zákonmi v našej krajine.

Vzduchovka, aké sú vzduchovky

Vzduchovky majú množstvo výhod

  • strelivo je bezpečné a bez traskaviny
  • možno ju používať aj priamo doma, vo vnútorných priestoroch, ale bezpečné miesto pre streľbu sa bez problémov nájde aj na záhrade 10 × 10 metrov
  • je z nej možné strieľať kedykoľvek, či ráno alebo večer
  • bez nutnosti ochrany sluchu a podobne, postačí ochrana očí okuliarmi
  • veľmi tichá zbraň

Aké typy existujú?

Vzduchovky sa delia podľa spôsobu mechanizmu, akým vzduchovka udeľuje strele pohybovú energiu, na pružinové, to znamená, že strela energiu získava náhlym uvoľnením pružiny, ktorá pred sebou tlačí piest, ktorý zas tlačí vzduch, čím sa dá do pohybu strela, ďalej plynové, pri ktorej ako energia strely slúži oxid uhličitý, uchovaný v plynovej bombičke. Posledné sú vetrovky, resp. PCP pre – charged pneumatics). Pri týchto je vzduch pred výstrelom natlakovaný v kartuši, zvyčajne pod tlakom až 200 barov.

hammerli vzduchovka

foto: Vzduchovka s puškohľadom Hämmerli HF 750 Combo

Voľne dostupné vzduchovky

Predpisy o vlastnení vzduchovky sa v jednotlivých krajinách môžu líšiť v závislosti od kalibru, dosiahnutej rýchlosti alebo energie na ústí hlavne, materiálu a munície. Tak isto môže byť rôzne obmedzený aj vek pre držanie a predaj vzduchových zbraní.Na Slovensku sú vzduchové zbrane zaradené do kategórie D a sú voľne predajné osobám starším ako 18 rokov.

Najvyššia dovolená dosiahnutá energia na ústí zbrane nesmie presiahnuť 15J.15 joulov odpovedá rýchlosti 0,5 gramovej diabolky v kalibre 4,5 mm približne 230 m/s, pri kalibre 5,5mm je to zhruba 170 m/s a pri kalibre 6,35 je to menej než 125 m/s.  Vzduchovky s vyššou dosiahnutou energiou na ústí zbrane sa radia do kategórie C a predávajú sa len na zbrojný preukaz.


Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Vianoce a vianočné darčeky
Vianoce vo svete: ako ich oslavujú v Rusku, Grécku, či Afrike?

Odpad a jedlo v tráve
Čo všetko ľudia vyhadzujú z balkóna? Ani jedlo nie je neškodné

DNA genetika
Pomocou DNA a výskumu haploskupín je možné zistiť pôvod predkov

Zavrieť