Počuli ste už o chioskej mastiche? Tento fenomén pochádza až z južnej časti ostrova Chios v Egejskom mori z oblasti zvanej Mastichochoria. Je to jediný región na svete, v ktorom sa darí z pistáciovníka mastixového získavať mastichu, živicu s unikátnymi a liečivými vlastnosťami.
Čo je to chioská masticha?
Chioská masticha, niekedy označovaná aj mastix, mastic, mastik alebo mastika je vzácna živica, získavaná zo stromu zvaného Pistáciovník mastixový, ktorý rastie výlučne v južnej časti ostrova Chios. Už stáročia sa pravidelne koncom augusta stretávajú tisícky rodín, aby spoločne pozbierali a ručne vyčistili každú slzu tejto liečivej živice. Možnosti využitia Chioskej mastichy sú veľmi bohaté. Už od staroveku boli surové mastichové slzy využívané ako prvá prírodná žuvačka.
História už v staroveku
Starovekí lekári predpisovali mastichu. Prvým zaznamenaným propagátorom chioskej mastichy bol Dioscorides. Narodil sa v Ciliciu začiatkom 1. storočia za vlády cisára Nera v Ríme. Hoci to bol vojak, je považovaný za objaviteľa farmakológie. Vo svojom diele píše, že na ostrove Chios sa vyrába najlepšie a najväčšie množstvo mastichy. Bola určená pre ľudí s tráviacimi problémami, na kašeľ, pre svieži dych a ako maska na tvár. O niekoľko rokov neskôr Galén, najvýznamnejší lekár hneď po Hippokratovi, vychválil účinky mastichy a odporučil ju pre zastavenie krvácania a pri zápaloch žalúdka, čriev a pečene. Zaznamenal, že najlepší mastichový olej bol vyrobený na ostrove Chios.
Masticha iba pre vyvolených
V Ríme a v Alexandrii bola masticha veľmi drahý produkt, na ktorý mali nárok iba privilegovaní. Podľa Plínia mladšieho bola cena mastichy desať denárov za libru v dobe, keď čierne korenie stálo iba 4 denáre, biele korenie 7, zázvor 6 a kasia 15. Teda masticha bola mimo dosahu bežného občana.
Založenie mastichových dedín
Produkcia mastichy priniesla oblasti Mastichochoria nie len prosperitu, ale aj záujem dobyvateľov a pirátov. To vždy viedlo aktuálnych vládcov ostrova k budovaniu ochranného systému. Základ osád a opevnení v dnešnej podobe sa datuje do doby byzantskej, období Justignanov. Justignani, vládcovia ostrova Chios v rokoch 1346 – 1566, si boli dobre vedomí vysokej hodnoty a ceny mastichy a už od začiatku sa snažili získať absolútnu kontrolu nad využitím tohto monopolného produktu tým najlepším spôsobom. Z tohto dôvodu sa snažili mastichu chrániť nie len pred nájazdmi pirátov, ale tiež pred pašovaním a nekontrolovanými pestovateľmi. Po spočítaní a „znárodnení“ všetkých pistáciovníkov, mastichových stromov založili v miestach neviditeľných od mora 22 nových osád. Boli postavené ako nedobytné pevnosti, ktoré pomenovali Mastichochoria.