ZN.SK
chioská masticha

Chioská masticha, vzácna živica so začiatkom histórie už v staroveku

Chioská masticha pochádza až z južnej časti ostrova Chios z Mastichochorie. Regiónu, v ktorom sa darí z pistáciovníka mastixového získavať mastichu.

Počuli ste už o chioskej mastiche? Tento fenomén pochádza až z južnej časti ostrova Chios v Egejskom mori z oblasti zvanej Mastichochoria. Je to jediný región na svete, v ktorom sa darí z pistáciovníka mastixového získavať mastichu, živicu s unikátnymi  a liečivými vlastnosťami.

chioská masticha

Čo je to chioská masticha?

Chioská masticha, niekedy označovaná aj mastix, mastic, mastik alebo mastika je vzácna živica, získavaná zo stromu zvaného Pistáciovník mastixový, ktorý rastie výlučne v južnej časti ostrova Chios. Už stáročia sa pravidelne koncom augusta stretávajú tisícky rodín, aby spoločne pozbierali a ručne vyčistili každú slzu tejto liečivej živice. Možnosti využitia Chioskej mastichy sú veľmi bohaté. Už od staroveku boli surové mastichové slzy využívané ako prvá prírodná žuvačka.

História už v staroveku

Starovekí lekári predpisovali mastichu. Prvým zaznamenaným propagátorom chioskej mastichy bol Dioscorides. Narodil sa v Ciliciu začiatkom 1. storočia za vlády cisára Nera v Ríme. Hoci to bol vojak, je považovaný za objaviteľa farmakológie. Vo svojom diele píše, že na ostrove Chios sa vyrába najlepšie a najväčšie množstvo mastichy. Bola určená pre ľudí s tráviacimi problémami, na kašeľ, pre svieži dych a ako maska na tvár. O niekoľko rokov neskôr Galén, najvýznamnejší lekár hneď po Hippokratovi, vychválil účinky mastichy a odporučil ju pre zastavenie krvácania a pri zápaloch žalúdka, čriev a pečene. Zaznamenal, že najlepší mastichový olej bol vyrobený na ostrove Chios.

Masticha iba pre vyvolených

V Ríme a v Alexandrii bola masticha veľmi drahý produkt, na ktorý mali nárok iba privilegovaní. Podľa Plínia mladšieho bola cena mastichy desať denárov za libru v dobe, keď čierne korenie stálo iba 4 denáre, biele korenie 7, zázvor 6 a kasia 15. Teda masticha bola mimo dosahu bežného občana.

Založenie mastichových dedín

Produkcia mastichy priniesla oblasti Mastichochoria nie len prosperitu, ale aj záujem dobyvateľov a pirátov. To vždy viedlo aktuálnych vládcov ostrova k budovaniu ochranného systému. Základ osád a opevnení v dnešnej podobe sa datuje do doby byzantskej, období Justignanov. Justignani, vládcovia ostrova Chios v rokoch 1346 – 1566, si boli dobre vedomí vysokej hodnoty a ceny mastichy a už od začiatku sa snažili získať absolútnu kontrolu nad využitím tohto monopolného produktu tým najlepším spôsobom. Z tohto dôvodu sa snažili mastichu chrániť nie len pred nájazdmi pirátov, ale tiež pred pašovaním a nekontrolovanými pestovateľmi. Po spočítaní a „znárodnení“ všetkých pistáciovníkov, mastichových stromov založili v miestach neviditeľných od mora 22 nových osád. Boli postavené ako nedobytné pevnosti, ktoré pomenovali Mastichochoria.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu