ZN.SK
Rakúsko, Graz, hodinová veža

Hodinová veža v meste Graz je atrakcia. Má opačne ručičky

V rakúsku, v štajerskom hlavnom meste Graz, sa nachádza rarita. Majú tu hodinovú vežu, ktorá má hodinovú ručičku väčšiu ako minútovú. Prečo?

Hodinová veža v rakúskom meste Graz je jednou z najznámejších atrakcií mesta. Nie typická, skôr nízka veža Grazer Uhrturm vysoká len 28 metrov, má ciferník na každej zo štyroch stien. Veža je súčasťou miestneho hradu Schlossberg a ako jedna z mála jeho častí nebola poznačená vojenským ťažením Napoleona. Tak, aby bol vidieť z rôznych miest mesta. Vo svete sú slávne tieto hodiny pre prehodené ručičky. Aspoň to sa môže zdať pri prvom pohľade na vežu, ktorej hodinová ručička je veľká a minútová malá. Prečo to majú v Grazi opačne?

Rakúsko, Graz, hodinová veža

Opačne, pretože ich inštalovali v opačnom poradí…

Hodiny pochádzajúce z 18. storočia si pôvodne vystačili s jedinou ručičkou. Na to bol aj postavený mechanizmus. Pohyboval po ciferníku na všetkých štyroch stranách veže len jedinou ručičkou a miestni boli zvyknutí, že vidia jednu hodinu. Lenže náročnosť ľudí sa stupňovala a časom naozaj pribudla aj ručička druhá. Lenže tej druhej už nemohli dať väčšiu dĺžku, nebol na ňu priestor a technicky by si to žiadalo úpravu ručičky. Rozhodli sa preto jednoducho informovať mesto, že oni to budú mať inak a zostalo tomu tak dodnes.

Rakúsko, Graz, hodinová veža

Nepripravení turisti sa tak môžu čudovať, no je to tak. Hodinová je väčšia ako tá minútová. Na fotografii je detail ručičiek. Niečo podobné majú aj v Českej republike.

Zaujímavosť o veži v meste Graz:

Vo vnútri veže sa nachádzajú tri historické zvony. Jeden z nich má vročenie 1385 a dodnes zvoní o celej hodine. V minulosti slúžil na oznamovanie popráv a na ďalšie dôležité udalosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu