ZN.SK
Lo impossible film, Nič nás nerozdelí

Smrtiace tsunami a film Nič nás nerozdelí podľa skutočnosti

Film Nič nás nerozdelí, v originálnom názve The Impossible, je jedným z tých, ktoré sa odohrávajú na Vianoce. Príbeh o ničivom tsunami, ktoré spustošilo v roku 2004 pobrežia Tichého oceánu…

Film Nič nás nerozdelí, v originálnom názve The Impossible, je jedným z tých, ktoré sa odohrávajú na Vianoce. Príbeh o ničivom tsunami, ktoré spustošilo pobrežia Indického oceánu, konkrétne dovolenkový plážový rezort v Thajsku v roku 2004. Prírodná katastrofa sa odohrala na Vianoce pred 13 rokmi, no i dnes na ňu spomínajú na celom svete. Dotýkala sa totiž osudov mnohých rodín v Európe aj v Amerike.

Lo impossible film, Nič nás nerozdelí

Podobne a rodina Márie Belonovej a Quiqueho Alvareza, ktorá bola inšpiráciou pre spomenutý film Nič nás nerozdelí. Ten je totiž skutočným príbehom jedného zázraku spojenia rodiny, ktorú rozdelilo tsunami. Kým žena a jej najstarší syn ani neverili, že zvyšní dvaja synovia s otcom žijú, rovnako počítali s najväčšou stratou aj tí druhí.

Film je inšpirovaný skutočnosťou

Popisuje skutočný priebeh toho, čo rodina zažila po príjazde. Ubytovali sa v hoteli Orchid Resort Hotel. Desaťročný Lucas, osemročný Tomas a päť ročný Simon sa 26. decembra hrali v bazéne. Keď sa blížila stena tmavej kalnej vody s kusmi paliem povytrhávaných z pobrežia až k hotelu, Quique stiahol dvoch synov pod vodu bazéna, aby tým zmiernil náraz vlny a následky jej sily. Vo filme jeho meno bolo Henry.

Lo impossible film, Nič nás nerozdelí

Aj samotná Maria si spomínala na ten okamih ako ohlučujúci hluk a tmavú vodnú stenu, ktorá sa nezastaviteľne blížila. Potom si pamútá to, ako bola pod vodou. Celkovo však film popisuje detailne to, čo prežívala, ako sa k nej a jej rodine zachovala zdevastovaná krajina a ľudia. Film má v mnohom aj výpovednú hodnotu. Predstavuje výnimočne presný popis hrôzy a smrti, ktorý tsunami predstavuje.

Aj keď nie je typickým filmom, aký si chcete pozrieť na Vianoce, je príkladom toho, že si príroda nevyberá a koná kedykoľvek.  Maria strávila ešte 14 mesiacov v nemocnici v Singapure a neskôr v rodnom Španielsku. No nakoniec sa dokázala zotaviť a vyrozprávať aj svoju časť príbehu. Netušila, že kým ju zachránili, podarilo sa zachrániť aj jej muža a dvoch najmladších. Film, ktorý udalosť inšpirovala, sa líši niektorými časovými údajmi, ale napríklad aj výzorom hlavných predstaviteľov. Maria je v je originálnej podobe čiernovláska. Vo filme ju hrá blondína Naomi Watts (Diana, Peter Jackson’s King Kong) a jej partnera Ewan McGregor (Moulin Rouge, Star Wars I, Star Wars II, Moulin Rouge, Trainspotting).

Smrtiace tsunami

Tsunami na celkovo zabilo 230 000 ľudí, zväčša v Thajsku, na Srí Lanke, v Indonézii, na Bali a na ďalších miestach Indického oceána. Ovplyvnilo turizmus, životy mnohých rodín z Európy, Škandinávie, Nemecka, Ruska, či Austrálie. Tsunami ovplyvnilo aj to, ako sa k tsunami a jeho hrozbe stavajú krajiny. Dnes v rámci prehliadky atrakcií a v rámci turizmu nájdete v letoviskách aj inštrukcie, čo robiť v prípade tsunami, kam utekať a kde sa zdržiavať. Dokonca sa v niektorých krajinách nachádzajú smerové tabule smerujúce na odporúčané TSUNAMI MEETING POINTS.

  • Film v pôvodnom názve Lo Impossible
  • Réžia: J.A. Bayona
  • Scenár: Sergio G. Sánchez, María Belón
  • V hlavných úlohách: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
  • Krajina pôvodu: Španielsko
  • Rok výroby: 2012
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu