ZN.SK
Tarzan

Recenzia: Legenda o Tarzanovi prináša prekvapivo príbeh po príbehu

Očakávaná filmová novinka Legenda o Tarzanovi nie je tým presne zaužívaným príbehom o nájdení dieťaťa v pralese opicami… ale bude sa vám páčiť.

Očakávaná filmová novinka Legenda o Tarzanovi nie je tým presne zaužívaným príbehom o nájdení dieťaťa v pralese opicami a jeho výchovou tak, ako ho poznáme už z toľkých prevedení. Autori filmu toto všetko naozaj spomenuli, ukázali a predstavili, no výrazne skrátene a dosť na to, aby každý divák jasne pochopil, že toto je príbeh o Tarzanovi a jeho určitej reálnej podoby. V skutočnosti však ide o akési flashbacky, ktoré vysvetľujú dej odohrávajúci sa dávno po jeho príchode do Anglicka.

Tarzan

Z Tarzana (Alexander Skarsgård) je opäť John Clayton, ktorým sa narodil a ktorým aj vďaka veľkému dedičstvu po svojich rodičoch naozaj je. Jeho Jane v podaní pôvabnej Margot Robbie spolu s ním žije v Angflicku, no možno len ona sama túži vrátiť sa do Afriky, kde sama vyrastala, kým John k niečomu takému potrebuje zámienku. Tá príde, keďže do Afriky je pozvaný ako pozorovateľ najmä z dôvodov kolonizačných rozdelení Konga, no netuší, že je len súčasťou plánu belgického veľvyslanca Leona Roma (Christoph Waltz), ako vyriešiť jeden dávny spor, pomstu a zarobiť obrovský balík vďaka diamantom. Napriek tomu, že dej sa naozaj odohráva po všeobecne známych udalostiach príbehu objavenia a učenia sa Tarzana k novým veciam, film nezachádza do detailov, ako k tomu došlo. Pozná ich každý a aj ten, čo o nich doteraz nepočul, si dokáže urobiť svoju predstavu toho, čím prešiel a čo zatiaľ dokázal. Cítiť možno, že viac sa príbeh „po“ odohráva v politickom svete, no je to len zdanie, či jedna z vrstiev podkladu, pre vysvetlenie celkom iného, originálneho príbehu s akým sa tu pracuje.

Herecké obsadenie

Mnoho známych tvárí umožní dobrý pohľad. Psychopatický ultrapokojný a suverénny Leon Rom, čiže Christoph Waltz má v tomto filme opäť úlohu šitú na mieru, s akými sa dokáže často vysporiadať bez mihnutia oka. Švédsky herec Alexander Skarsgård v jeho dlhovlasej verzii nie je typickým americkým krásavcom a aj to možno pridalo na zaujímavom vzhľade nie len hlavnej postavy. Za Američanov sa vo filme predstaví Samuel L. Jackson, jeden z najobsadzovanejších hercov moderného filmu, ktorého úloha nie je nijako podradná, či bežná. Úspešne zastupuje úlohu pomocnej ruky Tarzanovi napriek tomu, že nestačí jeho rýchlosti a ani schopnostiam. Nakoniec krásna Margot Robbie, známa ja z reportérskeho filmu Focus, Z pre Zachariáša, Whiskey Tango Foxtrot, alebo zo šialenej DC comics novinky Jednotka samovrahov, v úlohe Jane predstavuje nežnú krásu, aj keď vyrastaním v Afrike vie, ako sa postarať sama o seba.

Grafická stránka

Na pohľad výnimočné, najmä ak si celý príbeh v premiére uvedený v 3D a s titulkami, užívate sústredený aj na to všetko, čo mimo príbeh vidíte a vnímate. Zelený svet pralesov, možno trochu upravený pre potreby filmu, no stále tak, aký čakáte od Tarzana. Obrovské gorily, levy a iné zvieratá, samozrejme tvorené počítačovou grafikou, kde to miestami vidieť, inokedy s excelentnou modeláciou. Bolo vidieť, že grafici a modelári jednotlivých zvierat museli študovať správanie a pohyby zvierat tak, aby nevytočili odborníkov – detailistov do nepríčetnosti… aj keď aj také sa nepochybne podarí. Tarzan samotný je už legenda a tak aj treba brať tento film, ktorý má byť dobrodružnou akčnou rozprávkou pre absolútne všetky generácie. Divák sa prichádza baviť na efektoch, takmer žiadnom sexe, teda pri žiadnom viditeľnom a pri minimálnych výbuchoch. Žiadne rozbité auto, no napriek tomu mnoho vypálených guliek, uchopených lián, zvierat v útoku a tie najväčšie diamanty, aké ste kedy videli… Kto vyslovene hľadá chyby, nájde prirýchlo plávajúceho hrocha, kto sa prichádza baviť… sa jednoducho baví.

Nový Tarzan je zážitkom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu