Recenzia: Legenda o Tarzanovi prináša prekvapivo príbeh po príbehu - Zaujímavé novinky ZN.SK

Recenzia: Legenda o Tarzanovi prináša prekvapivo príbeh po príbehu

Očakávaná filmová novinka Legenda o Tarzanovi nie je tým presne zaužívaným príbehom o nájdení dieťaťa v pralese opicami a jeho výchovou tak, ako ho poznáme už z toľkých prevedení. Autori filmu toto všetko naozaj spomenuli, ukázali a predstavili, no výrazne skrátene a dosť na to, aby každý divák jasne pochopil, že toto je príbeh o Tarzanovi a jeho určitej reálnej podoby. V skutočnosti však ide o akési flashbacky, ktoré vysvetľujú dej odohrávajúci sa dávno po jeho príchode do Anglicka.

Tarzan

Z Tarzana (Alexander Skarsgård) je opäť John Clayton, ktorým sa narodil a ktorým aj vďaka veľkému dedičstvu po svojich rodičoch naozaj je. Jeho Jane v podaní pôvabnej Margot Robbie spolu s ním žije v Angflicku, no možno len ona sama túži vrátiť sa do Afriky, kde sama vyrastala, kým John k niečomu takému potrebuje zámienku. Tá príde, keďže do Afriky je pozvaný ako pozorovateľ najmä z dôvodov kolonizačných rozdelení Konga, no netuší, že je len súčasťou plánu belgického veľvyslanca Leona Roma (Christoph Waltz), ako vyriešiť jeden dávny spor, pomstu a zarobiť obrovský balík vďaka diamantom. Napriek tomu, že dej sa naozaj odohráva po všeobecne známych udalostiach príbehu objavenia a učenia sa Tarzana k novým veciam, film nezachádza do detailov, ako k tomu došlo. Pozná ich každý a aj ten, čo o nich doteraz nepočul, si dokáže urobiť svoju predstavu toho, čím prešiel a čo zatiaľ dokázal. Cítiť možno, že viac sa príbeh „po“ odohráva v politickom svete, no je to len zdanie, či jedna z vrstiev podkladu, pre vysvetlenie celkom iného, originálneho príbehu s akým sa tu pracuje.

Herecké obsadenie

Mnoho známych tvárí umožní dobrý pohľad. Psychopatický ultrapokojný a suverénny Leon Rom, čiže Christoph Waltz má v tomto filme opäť úlohu šitú na mieru, s akými sa dokáže často vysporiadať bez mihnutia oka. Švédsky herec Alexander Skarsgård v jeho dlhovlasej verzii nie je typickým americkým krásavcom a aj to možno pridalo na zaujímavom vzhľade nie len hlavnej postavy. Za Američanov sa vo filme predstaví Samuel L. Jackson, jeden z najobsadzovanejších hercov moderného filmu, ktorého úloha nie je nijako podradná, či bežná. Úspešne zastupuje úlohu pomocnej ruky Tarzanovi napriek tomu, že nestačí jeho rýchlosti a ani schopnostiam. Nakoniec krásna Margot Robbie, známa ja z reportérskeho filmu Focus, Z pre Zachariáša, Whiskey Tango Foxtrot, alebo zo šialenej DC comics novinky Jednotka samovrahov, v úlohe Jane predstavuje nežnú krásu, aj keď vyrastaním v Afrike vie, ako sa postarať sama o seba.

Grafická stránka

Na pohľad výnimočné, najmä ak si celý príbeh v premiére uvedený v 3D a s titulkami, užívate sústredený aj na to všetko, čo mimo príbeh vidíte a vnímate. Zelený svet pralesov, možno trochu upravený pre potreby filmu, no stále tak, aký čakáte od Tarzana. Obrovské gorily, levy a iné zvieratá, samozrejme tvorené počítačovou grafikou, kde to miestami vidieť, inokedy s excelentnou modeláciou. Bolo vidieť, že grafici a modelári jednotlivých zvierat museli študovať správanie a pohyby zvierat tak, aby nevytočili odborníkov – detailistov do nepríčetnosti… aj keď aj také sa nepochybne podarí. Tarzan samotný je už legenda a tak aj treba brať tento film, ktorý má byť dobrodružnou akčnou rozprávkou pre absolútne všetky generácie. Divák sa prichádza baviť na efektoch, takmer žiadnom sexe, teda pri žiadnom viditeľnom a pri minimálnych výbuchoch. Žiadne rozbité auto, no napriek tomu mnoho vypálených guliek, uchopených lián, zvierat v útoku a tie najväčšie diamanty, aké ste kedy videli… Kto vyslovene hľadá chyby, nájde prirýchlo plávajúceho hrocha, kto sa prichádza baviť… sa jednoducho baví.

Nový Tarzan je zážitkom.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.