ZN.SK
Kolumbia, Južná Amerika

Juhoamerická Kolumbia a 10 miestnych novoročných tradícií

Juhoamerická Kolumbia je zaujímavá pre prírodu, kultúru, ale v nej napríklad aj pre desať zvláštností, ktoré sa s novoročnými oslavami…

Na Slovensku máme mnoho zaujímavých novoročných tradícií, prípadne úkonov, ktoré musíme spraviť, aby sme mali bohatú úrodu, alebo úspešný nasledujúci rok. Juhoamerická Kolumbia je zaujímavá pre prírodu, kultúru, aj históriu. Zaujíma nás indiánskymi pamiatkami, svojou farebnosťou, kávou aj vyvážanými plodinami. Lenže v kultúre a zvyklostiach nájdeme aj zopár zvláštností, ktoré sa spájajú s novoročnými oslavami, či Silvestrom. Kolumbia je viac ako len nálepka spájaná s beliym práškom a nepokojmi.

Kolumbia, Južná Amerika

Kolumbia a jej 10 zaujímavostí

1. nosia žltú spodnú bielizeň

Hovorí sa, že ak chcete mať šťastný nasledujúci rok a plný lásky k tomu, na Silvestra si oblečiete žltú spodnú bielizeň a vyzlečiete ju až 1. januára. Iné verzie tejto tradície dokonca hovoria, že spodná bielizeň sa oblieka obrátená a až v prvý januárový deň nového roka sa oblieka správnou stranou.

2. pravou nohou

Po odbití polnoci sa smie urobiť prvý krok len pravou nohou. Ľavou rukou by to znamenalo rok plný smoly. Pozor len pri všetkých ostatných tradíciách a ak máte oproti sebe stojacich ďalších ľudí, aby vás ich pravá noha, zdanlivo pre vás ľavá, nepoplietla. Kolumbijčania s tým majú problém.

3. hrozno pri odbíjaní dvanástej hodiny

Jednou z tradícií je pojedanie hrozna. Dvanásť bobuliek a dvanásť želaní musíte mať pripravených počas odbíjania dvanástich hodín. Nie všade majú ale odbíjacie hodiny, takže niekde tých 12 bobúľ zrejme len tak do seba hodia.

4. pšeničné klasy

Na stôl sa pokladajú pšeničné klasy. Ideálne dvanásť, koľko je mesiacov v toku a koľko hodín odbijú hodiny počas polnoci.

5. šošovica v peňaženke

Kým u nás sa dávajú rybie šupiny už na Vianoce, v Kolumbii majú v peňaženke zrniečka šošovice. Z rovnakého dôvodu. Aby sa ich držali peniaze.

6. hotovosť v peňaženke, či vo vrecku

Aby sa peniaze len tak nerozkotúľali, musíte mať v rukách, vo vrecku, alebo v peňaženke pri sebe nejakú hotovosť. Byť švorc na Silvestra a v prvé minúty Nového roka znamená byť švorc po celý rok.

7. tradícia pre cestovateľov s prázdnym kufrom

Kto chce v Kolumbii nasledujúci rok veľa cestovať a mať mnoho dobrodružstiev, mal by si nachystať pázdny kufor a obísť ním okolo svojho domu, či paneláku. Alebo aspoň okolo ulice. Keď hodinku po odbíjaní nočné ulice križujú mladí s prázdnym kufrom, nikto sa tomu nečuduje. U nás by to vyzeralo rôzne.

9. pálenie bábiky symbolizujúcej „starý rok“

Bábika vytvorená z čohokoľvek, najčastejšie z látky, symbolizujúca starý rok sa používa najmä v prípadoch, kedy sa potrebujú zbaviť spomienok. Alebo len zlého či neúrodného roka. Bábiku naplnia petardami, alebo ju vynesie svetlica. Keď zhorí, symbolizuje rozlúčku so starým rokom a štart do nového.

10. rodina je základ

Základným kameňom čohokoľvek je rodina. Ak niekto na Silvestra opustí svoju rodinu, môže to znamenať všeličo. Najmä do polnoci sú rodiny pohromade, spolu. Držia presne tak, ako chcú, aby držali aj počas roka. Vyraziť s priateľmi chlastať, alebo sa zabávať? Prečo nie, ale až po polnoci.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu