Autobatéria patrí k najdôležitejším, no zároveň aj najporuchovejším, súčastiam automobilov. Je to však individuálne konštatovanie. Vôbec nemusí byť poruchová pre tých motoristov, ktorí vedia, ako sa o autobatériu starať, a ktorí správnymi krokmi dokážu predĺžiť jej životnosť. Vy sami rozhodujete o tom, či autobatéria vydrží predpísaných päť rokov, prípadne ešte dlhšie, alebo naopak, oveľa kratšie.
Buď časté používanie alebo dobíjanie
Na úvod si povedzme, že autobatéria je kľúčovou súčasťou automobilu a bez nej ani len nenaštartujete, preto naozaj má zmysel venovať pozornosť jej výberu i údržbe. V našom prípade sa budeme rozprávať len o modernejších batériách, ktoré sú bezúdržbové a sú nimi vybavené všetky novšie autá. Základná starostlivosť o batériu nepredstavuje veľkú vedu. Dôležité je buď pravidelne jazdiť, a ak pravidelne nejazdíte a auto stojí v garáži, tak autobatériu pravidelne dobíjať. Inak sa môže stať, že sa batéria absolútne vybije a už nikdy ju nebudete môcť použiť. Autobatéria sa totiž paradoxne najviac ničí vtedy, keď „leží ladom“, a keď vôbec nejazdíte.
Netýrajte autobatériu
Životnosť autobatérie ovplyvňuje aj to, ako sa správate k svojmu autu ako celku. Hádam nemusíme spomínať, ako autobatérii škodí, keď necháte omylom zapnuté svetlá alebo ak dlhý čas počúvate hudbu či máte spustenú klimatizáciu vtedy, ak nebeží motor. Vtedy totiž auto čerpá energiu len z batérie a nie zo spaľovacieho motora. Rovnako sa počas leta snažte parkovať v miestach, kde je aspoň trochu tieňa. Paradoxne, autobatéria viac trpí v lete ako v zime. Takže netýrajte autobatériu, naopak, snažte sa predĺžiť jej životnosť.
Pravidelný servis
Ak sa batéria vybila, skúste ju nabiť v nabíjačke, prípadne použite štartovacie káble. Ak však nič nepomáha, tak rozhodne neriešte problém svojpomocne. Riskujete svoje zranenie i úplné zničenie batérie. A rovnako, ak je aj všetko v poriadku, vždy pomôže pre batériu i pre auto pravidelná kontrola v servise. Viete tam eliminovať potenciálne problémy.
Zdroj obrázka: Roman Zaiets / Shutterstock.com