ZN.SK
šach a deti

Spoločenské hry: V čom môže šach prospieť menším deťom?

Viaceré materské školy či školy pre nadané deti aj na Slovensku zaviedli do učebných osnov nový predmet – šach. Rovnako aj štúdie odborníkov preukázali, že hranie šachu zlepšuje učebné výsledky…

Viaceré materské školy či školy pre nadané deti aj na Slovensku zaviedli do učebných osnov nový predmet – šach. Rovnako aj štúdie odborníkov preukázali, že hranie šachu zlepšuje učebné výsledky školákov napríklad v matematike či v anglickom jazyku. Výsledky jednej z týchto štúdií nájdete aj na internete, skúmala viac než 3000 detí vo viac než sto školách v New Yorku. V akých konkrétnych parametroch môže hranie šachu prospieť deťom v predškolskom či školskom veku?

šach a deti

Pozornosť a predvídanie

Každý, kto aspoň raz hral šachy, uzná, že to nie je obyčajná spoločenská hra. Deti si pri hraní šachu pilujú a rozvíjajú pozornosť. Ak nechcú stratiť partiu jedným zlým ťahom, musia zostať koncentrované a sústrediť sa nielen na svoje ťahy, ale aj na to, čo urobí súper. S tým sa priamo spája aj schopnosť predvídať. Šach je práve o tom, že pre úspech je potrebné myslieť nie o jeden, ale o minimálne dva či tri ťahy dopredu. Je pochopiteľné, že šesťročné deti nebudú mať pozornosť a najmä predvídanie na takej úrovni ako dospievajúci či dospelí hráči. Ale práve vďaka šachu môžu získať základy, ktoré neskôr zúročia aj v osobnom či pracovnom živote.

Rozhodovanie a zvažovanie viacerých alternatív

Šach je vo veľkej miere aj o umení správne sa rozhodnúť. A dá sa povedať, že o tomto je aj náš bežný život, veď sami seba sa spýtajte, koľkokrát denne musíte prijať nejaké rozhodnutie. Pri šachu sa dieťa skrátka musí rozhodovať a nemá priestor spýtať sa vás či inej dospelej autority, ako sa má rozhodovať. Musí sa naučiť myslieť a rozhodovať samostatne. A to isté platí aj pre schopnosť zvážiť viacero alternatív počas hry.

Schopnosť prijať prehru a rešpektovať súpera

V šachu nie je žiaden rozhodca, žiadne vplyvy počasia, žiadny aspekt šťastia či náhody. Všetko je o tom, ktorý hráč má lepšiu taktiku a či urobí na šachovnici správne ťahy. Preto ak aj ctižiadostivé dieťa prehrá proti lepšiemu súperovi, učí sa prijímať porážky a dokáže uznať a rešpektovať aj kvality súpera.

Zdroj obrázka: ilkercelik / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu