Neistá cesta k rastu: globálny ekonomický rast naďalej spomalí a dosiahne svoje dno v druhej polovici roka 2023, k rýchlejšiemu oživeniu dôjde pravdepodobne až v prvej polovici roka 2024.
Praha, 19. júla, 2023 – Amundi predpokladá, že v 2. polovici roka 2023 dôjde k ďalšiemu spomaleniu globálneho ekonomického rastu, a to aj napriek sľubnému začiatku roka. Vývoj sa ale bude v jednotlivých regiónoch líšiť. Odhadujeme, že globálny rast HDP v roku 2023 dosiahne 2,9 %. Rozdiel medzi rastom na rozvojových a vyspelých trhoch zostane aj naďalej významný, a to 3,3 % (nemal by sa ale zväčšovať). Očakávame, že rast vo vyspelých krajinách spomalí na 0,9 %, zatiaľ čo v rozvojových štátoch dosiahne až 4,2 %.
Pre rok 2024 odhadujeme, že globálny rast HDP dosiahne 2,5 %, vo vyspelých krajinách to bude len 0,5 % a v rozvojových krajinách 3,8 %.
Vincent Mortier, Group CIO of Amundi, povedal: “Vzhľadom k nejasnostiam v ekonomických očakávaniach, je to práve kvalita, a to ako pre akcie, tak pre dlhopisy, ktorá pre nás mala byť akýmsi kompasom v súčasnej neistej dobe. Koniec striktnej politiky amerického Fedu a možné oslabenie dolára budú v druhej polovici roka hrať do karát aktívam na rozvojových trhoch.”
Monica Defend, Head of Amundi Institute dodala: “Zastavenie zvyšovania úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk nahráva dlhopisom. Investori budú ale musieť vziať do úvahy vývoj inflácie a očakávané výsledky firiem a v nadväznosti na to vyhodnotiť investičné príležitosti. Investori by tiež mali využiť rozdiely medzi jednotlivými trhmi a regiónmi.”
Vo väčšine vyspelých krajín sa efekt reštriktívnej monetárnej politiky v druhej polovici roka 2023 prejaví oneskorene. Zníženie ziskovosti firiem zatiaľ tiež nebolo trhovo započítané a výhľady pre spotrebiteľov sa zhoršujú.
Inflácia sa znižuje, jadrová inflácia ale pomaly. Nepredpokladáme, že pri súčasnom vývoji dôjde k návratu k normálnym hodnotám, pretože jadrová inflácia zostane vyššia a nedosiahne cieľové hodnoty centrálnych bánk až do polovice roka 2024.
Úrokové sadzby amerického Fedu a ECB sa blížia úrovni svojich cyklických vrcholov, v druhej polovici roka 2023 ale neočakávame ich zníženie. Namiesto toho predpokladáme, že monetárna politika zostane na dlhšiu dobu reštriktívna. Je preto potrebné sledovať likviditu. Monetárna politika v oblasti rozvojových trhov nie je tak vyhranená, väčšina krajín už dosiahla maximálne hodnoty úrokových sadzieb a Čína už zaujíma priaznivejšie stanovisko pre podporu ekonomického rastu.
Trhy sa ešte neprispôsobili zhoršujúcim sa očakávaným výsledkom firiem. Všeobecne drahé rizikové aktíva (malé výnimky tvorí európske aktíva investičného stupňa alebo čínske akcie), spolu s neistým rastom a vysokou infláciou, znamenajú potrebu opatrnosti pri výbere aktív v druhej polovici roka. Pridanie rizikových aktív vyžaduje, aby sa zmiernila neistota a aby trhové ceny reflektovali ekonomické výhľady a očakávané korporátne výsledky.
Amundi, popredný európsky správca aktív patrí medzi desať najvýznamnejších svetových hráčov na poli investícií. K 30.9.2021 spravovala viac ako 1 800 mld eur pre viac než sto miliónov klientov na celom svete. Prostredníctvom šiestich hlavných investičných centier ponúka klientom bohaté skúsenosti s finančnými trhmi, široký rozsah odborných znalostí pre aktívne a pasívne investovanie. Udržateľnosť je jedným zo základných pilierov Amundi a preto sa skupina globálne zaviazala k dlhodobému dodržovaniu princípov zodpovedného investovania.
Klienti Amundi ťažia z odborných znalostí a poradenstva 4 800 zamestnancov vo viac ako 35 krajinách sveta. Amundi, dcérska spoločnosť skupiny Crédit Agricole je kótovaná na burze cenných papierov. Amundi. Dôveru si treba získať.
0 komentárov