ZN.SK
Tehla trnavské námestie SNP

V Trnave archeológovia objavili záhadnú tehlu s „štvorprstou rukou“

V Trnave objavili archeológovia neobyčajnú záhadnú tehlu, na ktorej je vyobrazená 4-prstá ľavá ruka, alebo symbol jej podobný. Je novou záhad

Rekonštrukcia Námestia SNP v Trnave priniesla pozoruhodný objav. Archeológovia pri nich objavili zvláštnu tehlu, ktorá po vybratí a očistení odhalila mimo sfarbenie a tvar ešte jednu podstatnú zaujímavosť. Je ňou vyobrazený obrys s nestálym sfarbením, ktorý predstavuje podobizeň buď zvláštneho symbolu, alebo „odtlačku“ malej štvor-prstej ľavej ruky. Pôsobí, akoby ju zanechal člen rodiny Simpsonovcov, avšak s tým rozdielom, že ide o oveľa starší nález. Podobný sa mal objaviť aj v neďalekej Knižnici Juraja Fándlyho.

Pre Trnavský magazín hovoril archeológ Erik Hrnčiarik. Tehla a vyobrazenie na nej bolo posunuté na preskúmanie aj do Slovenskej akadémie vied a aj do Oxfordu. Sám tento nález zhŕňa ako niečo unikátne v rámci Trnavy, Slovenska, ale aj celého sveta. Napriek tomu, že aktuálne nie je pre tento objav žiadne vysvetlenie. Mestská televízia Trnava uvádza, že šlo o objav súvisiaci s prieskumom tehlových základov pomníka padlým Maďarom.

Autor reportáže, foto a zdroj: Mestská televízia Trnava + Facebook + mtt.sk

Mágia či symbolika v staviteľstve nebola ojedinelá

Mágia a povery počas stavieb vlastných domov, či verejných budov existuje v mnohých kultúrach a v rôznych podobách. Pri stavbách dreveníc, ktoré po veľmi dlhej dobe a o niekoľko generácií neskôr rozoberajú súčasníci, sa podarí nájsť všeličo. Bežné boli zamurované, alebo v trámoch ukryté drobné mince. Magický prvok mal priniesť úspech a finančnú stabilitu. Dokonca v zrubovej guľatine v niektorých regiónoch Slovenska objavili vysušenú rybu. Zrejme magický prvok pre zaistenie dostatku obživy, alebo zachovanie zdravého života v rodine. Na južnom Slovensku tiež pri rekonštrukciách domov z medzivojnového obdobia nie je núdza nájsť pod podlahou železný kríž, ktorý mal mať tiež ochrannú funkciu.

Ojedinelá tehla, ktorú použili na takúto stavbu, mohla mať ochrannú funkciu. Ale rovnako tak mohlo ísť o symboliku. Prepojenie na účel pôvodnej stavby, staviteľa (akási značka, logo autora, alebo dodávateľa). Záhadná tehla, ktorá pre teraz ešte záhadou istý čas bude, je v rukách odborníkov a ak aj nerozlúštia jej tajomstvo, má svoju hodnotu. Ako neobyčajná zaujímavosť, kuriozita a možno aj lákadlo, ku ktorému vznikne aj pravdepodobnejšia teória, ako tá, že Bart Simpson cestoval časom.

Rekonštrukcie námestí v starých mestách sú veľkou príležitosťou

Práve rekonštrukcie námestí v historických mestách si vyžadujú najskôr pohľad archeológov. Ako často najstaršie lokality historických miest sú základnými kameňmi pôvodného osídlenia a postupného prestavovania a rozširovania mesta.Ide tak o výnimočnú príležitosť, ako počas nevyhnutných prác nahliadnuť aj pod povrch zeme, dlažby a sietí. Dosiaľ vždy rekonštrukcie námestí v historických lokalitách priniesli nejaké poznatky a o niečo lepší pohľad do minulosti. Nakoniec sa z takýchto objavov stali aj dôležité atrakcie. Tak ako je možno vidieť v Bratislave neďaleko Kamenného námestia a Manderláku, v centre historických Košíc, v Levoči, aj Trnave. Tak tomu je aj vo svete. Ostravské Masarykovo Náměstí sa výrazne rekonštruovalo počas roka 2006 a 2007, kedy boli objavené základy rozsiahlej pôvodnej zástavby, múrov s ich pôvodnými funkciami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu