Slovensko je nádherná a pestrá krajina. Mimo vizuálne krásy máme aj mnoho historických a neraz sú to aj krásy etymologické. Rôzne názvy na mapách nás dokážu fascinovať a občas poukazujú aj na dávno vyhynuté zvieratá. Tak ako je tomu napríklad pri Zuberci a Zubrove, ak v nej dnes už žiadne zubry nežijú. Jelenia hora pri Plaveckom Mikulášovi alebo obec Jelenec v okrese Nitra však odkazujú na divú zver obývajúcu naše lesy dodnes. Na slovenskej mape sa nachádza množstvo dediniek, ktorých názov odkazuje na rastliny, konkrétne dreviny, alebo len plody lesa. Aké to sú napríklad?
Vinárska a pivovarnícka tradícia a prepojenie
S vinárstvom sa u nás spája niekoľko regiónov. Aj taký malokarpatský, kde nájdeme dedinku Viničné. Obec Vinica sa nachádza v okrese Veľký Krtíš. Dedinky, ktoré odkazujú na pivovarníctvo, alebo aspoň pestovanie chmeľu sa nachádzajú štyri na východnom Slovensku. Chmeľová v okrese Bardejov, Chmeľnica v okrese Stará Ľubovňa, Chmeľovec a aj obec Chmeľov v okrese Prešov.
Jabloň, hruška, či iné ovocie?
Jabloň ako strom rodiaci jablká, je od nepamäti plná symboliky. Všetky slovanské národy využívajú pomenovanie jabloní a jabĺk do geografie. Poľská Jablonka či Jablunków s českými Mostami u Jablunkova sú pomerne známe. Na Slovensku máme pri Trnave Jablonec a Jablonové pri Lozorne na Záhorí. Zaujímavou je aj obec Jablonica z ktorej je výhľad na zrúcaninu hradu Korlátko v Cerovej. V nitrianskom kraji majú Hrušovany, kým Hrušov je pri Veľkom Krtíši. Višňové je veľmi dobre známe každému, kto sa nevie dočkať na dostavbu a spriechodnenie rovnomenného diaľničného tunela pri Žiline.
Maliny nájdeme v názve dedinky Malinovo v okrese Senec, aj v názve Malinovec pri Leviciach. Z bobuľového ovocia by to však nebolo všetko, keďže dedinka Egreš je na mape tiež, v okrese Trebišov. Chutne znie názov Jahodná, ktorú nájdeme v okrese Dunajská Streda. S jahodami sa pritom spája aj časť mesta Martin. Jahodnícke háje poznáme predovšetkým tým, že je v tejto časti mesta vybudované Múzeum slovenskej dediny, známy skanzen napríklad aj pre nakrúcanie rozprávok.
Ihličnaté stromy
Ihličnaté stromy tvoria významný podiel drevín v našich lesoch a hoci viac kraľujú v geografických názvoch listnaté, nemožno vynechať smrek, jedľu, či všetky varianty podobné na borovicu a borievku. Pri Liptovskom Mikuláši poznáme dedinku Smrečany. Smrekovica je aj turistická oblasť, vrchol v katastri Ružomberka. O niečo menej je známy vrchol a turistická oblasť Jedľovina pri Varíne. Jedľové Kostoľany sa nachádzajú pri Zlatých Moravciach. Boroviny je časť obce Zvolenská Slatina. Pri Piešťanoch majú Borovce a Borovú nájdeme pri Trnave.
Listnaté stromy
Listnaté stromy máme v našej geografii spomenuté viackrát. Práve listnaté lesy a pomenovania rôznych hrebeňov a hôr často malo svoju logiku. Javorec pri Sobotišti aj Tatranská Javorina poznáme. Obľúbená je aj lipa. Napríklad Lipany pri Prešove, Lipníky pri Prešove, Lipník pri Prievidzi, Lipovec pri Žiline, Veľký Lipník pri Vyšných Ružbachoch, ale aj jednoducho len Lipová pri Nových Zámkoch. S topoľom sa nám spája aj jedno okresné mesto – Topoľčany, no poznáme aj slávne vinárske Topoľčianky, Topoľníky pri Dunajskej Strede, aj Topolnicu pri Galante.
Bučina je časť Zvolena, Bukovec na Záhorí, Bukovú máme pri Smoleniciach a Bučany pri Trnave. V Čadci je mestská časť Bukov známa pre prístupný sírnatý minerálny prameň. Poznáme Dubovú, Dubník pri Nových Zámkoch aj nádrž pri Starej Turej, Novú Dubnicu a vedľa Dubnicu nad Váhom. Dokonca Dubinné je v okrese Bardejov.
Vŕba má prepojenie na Vrbové pri Piešťanoch, Vrbovce pri Myjave, Vrbov na východnom Slovensku, ale aj množstvo iných názvov prepojených na rýchlorastúcu drevinu milujúcu vlahu. Orešany pri Piešťanoch a Orechová Potôň v okrese Dunajská Streda odkazujú na orech. Mimoriadne obľúbená je breza. Spája sa s okresným mestom Brezno, Brezovou pod Bradlom v myjavskom okrese, Brezničkou pri Rimavskej Sobote, Brezanmi pri Žiline a poznáme tiež východoslovenské obce Brezovica, Brezovička a Brezovec. Liesek majú na Orave, Lieskovany na Spiši a Lieskovce máme dve. Kysucký Lieskovec v okrese Kysucké Nové Mesto a len Lieskovec pri Zvolene.
Ďalšie rastliny a ostatné
Kvetoslavov v okrese Dunajská Streda má síce v názve kvety, aj keď ide skôr o krstné meno. Preto je ku kvetom bližšie časť Popradu s názvom Kvetnica. S ružami sa mimo okresné mesto Ružomberok, spája Ružindol nájdeme pri Nitre, Ružinov v Bratislave, Ružinu ako malú časť Veľkých Zlievcov a slávnou je aj Ružiná pri Lučenci. Predovšetkým pre rovnomennú vodnú nádrž Ružiná. Po odkvitnutí ruží získame šípky a v okrese Bánovce nad Bebravou máme aj Šípkov. Nezabudnime na papraď, ktorá je základom pre názov dedinky Papradno na Považí. Trávnicu by sme našli v okrese Nové Zámky a pri maďarských hraniciach v okrese Komárno obec Trávnik. O niečo severnejšie nájdeme aj Brestovec.
V okrese Kysucké Nové Mesto nájdeme dedinku Lopušné Pažite a čisto len Pažiť je obec v okrese Partizánske. Hubová pri Ružomberku má názov až na jediné písmenko podobný na dedinku Hubovo v rimavsko-sobotskom okrese. Obec s názvom Jarabina nájdeme pri STarej Ľubovni. K hubám sa ešte približuje dedinka Hubošovce zo sabinvského okresu. Na rastlinu, či plodinu odkazuje aj Hrašné, ktoré žiaľ viac ako svojou kultúrou vyniká bordelom a nie je z toho nadšený žiaden Hrašňan. Našli by sme však ešte mnoho názvov, ktoré sa nejakým spôsobom prepájajú na flóru a živý svet okolo nás.