ZN.SK
Ruleta a číslo 17

Ruleta a jej zaujímavosti: vedeli ste, že súčet jej čísiel je 666?

Ruleta je diabolský nástroj. Tak sa aj prezýva, no je ním pre každého, čo na nej prehral nemalú sumu. Nie, nepodporujeme hazard a ani nechceme navodiť…

Ruleta je diabolský nástroj. Tak sa aj prezýva, no je ním pre každého, čo na nej prehral nemalú sumu. Nie, nepodporujeme hazard a ani nechceme navodiť chúťky po roztočení rulety. Lenže tak, ako aj mnoho iných oblastí, ktoré nás zaujímajú, aj ruleta má svoje zaujímavosti. Tou, ktorá je načrtnutá v úvode článku, je súčet všetkých čísiel na nej. Spolu je to diabolské číslo 666. Aké trefné, že?

Roztočená ruleta

Legenda o vzniku rulety, ako ju poznáme

Legenda o vzniku súčasnej rulety hovorí príbeh Blaisea Pascala, ktorý sa snažil vylepšiť pohon pre kalkulátor Pascaline a vytvoril takzvaný otáčavý „večný stroj“, ktorý nakoniec poslúžil niečomu celkom inému. Hovorí sa, že mohla byť inšpirovaná staršou britskou hrou Roly Poly zo 17. storočia, ktorú však britské lordstvo zakázalo a v určitých obmenách sa zachovala aj neskôr.  Dnes vieme, že Pascalovi sa nepodarilo zostrojiť jeho Perpentum-mobile, ale za to mal vynájsť hladko sa otáčajúcu ruletu, ktorá mimochodom vo francúzštine znamená pojem pre „malé koleso“.

Najstaršia zmienka o rulete je z roku 1796 v románe La Roulette, ou le Jour od autora menom Jaques Lablee. Možno to v tom čase autor ani tak nevnímal a hoci nejde o svetaborné dielo, vďaka popisu hry sa zachovala v pomerne dobre starom a zachovalom popise. Ďalšie písomné zmienky o rulete už ale neboli veľmi pozitívne. Objavovala sa v úradných spisoch no v drvivej väčšine práve ako nástroj, ktorý bol na zozname zakázaných vecí, alebo bol prísne politicky regulovaný.

Diabol ešte raz

Akoby mal hazard niečo spoločné s diablom opakovane. O bratoch Blancovcoch, ktorí vybudovali Monte Carlo,  sa v našich končinách veľa nehovorí. Francois Blan bol tak mimoriadne úspešným biznismanom v hazardnom priemysle, že sa o ňom začalo hovoriť ako o tom, čo sa spojil s diablom.

Ruleta a zaujímavosti jej siferníka

Ruleta sa v Európe a v Amerike odlišuje funkciami zelených nulových polí, ale aj ich podobou. Francúzska, respektíve európska verzia rulety má 37 políčok, kým americká 38. Obe sú však za každých okolností kvalitnými nástrojmi, ktoré kombinujú drevené a kovové diely. Ruleta sa hladko otáča pomocou stredovej ružice, za ktorú ju krupiér uchopí a roztočí. Guľôčka ako ukazovateľ výherného čísla, je vhadzovaná do rulety po roztočení v proti jej smere, čím sa dáva do pohybu, až sa nakoniec zakotví v niektorom z „chlievikov“ s konkrétnym číslom.

V USA sa v minulosti hrávala ruleta s jedným políčkom venovaným orlici. Malo ísť o symboliku slobodných Spojených štátov amerických, avšak táto tradícia sa za roky celkom vytratila. Pravdou však je, že pokiaľ by ste našli dnes starú ruletu s orlicou, šlo by o nesmierne cenný muzeálny kúsok, ktorý je medzi zberateľmi starožitností vysoko cenený.

Ruleta sa rozšírila do rôznych častí Európy a USA v 19. storočí. V 20. rokoch a aj v povojnových časoch minulého storočia sa vo veľkom začali rozvíjať Monte Carlo a Las Vegas, postavené v nehostinnej púšti. Už v 70. rokoch ale hazard zaznamenal tak veľkú popularitu, že väčšina krajín sveta mala svoje herne a v mnohých nechýbala ruleta.

Americká a európska ruleta sa trochu líšia

Miesta, kde sa hráva na ruletách s dvojitou nulou medzi číslami, sa nachádzajú na americkom kontinente, kým Európania si vystačia s jednou nulou. Pri rozdielnosti ruliet je však oveľa zaujímavejší fakt, že Američania si dvojitú nulu navyše nevymysleli. Prvé rulety vo Francúzsku mali mať dve nuly, no až nemeckí dizajnéri mali tieto nuly odstrániť, keď začali vytvárať rulety. Ťažko dnes povedať prečo. Jedno je isté. Kým si Francúzi zvykli na nové číslice bez dvojitej nuly, stihla do USA preniknúť pôvodná verzia, ktorú nijako nepozmenili a až na chvíľkové doplnenie okienka s orlicou, si dvojitú nulu zachovali dodnes.

  • Európska ruleta má číslice v poradí: 0-32-15-19-4-21-2-25-17-34-6-27-13-36-11-30-8-23-10-5-24-16-33-1-20- 14-31-9-22-18-29-7-28-12-35-3-26
  • Americká ruleta má:  0-28-9-26-30-11-7-20-32-17-5-22-34-15-3-24-36-13-1-00-27-10-25-29-12- 8-19-31-18-6-21-33-16-4-23-35-14-2

Ruleta a číslo 17

Guľôčka živo prechádza v rulete až do chvíle, než nájde svoj „chlievik“ a  zostane v ňom aj napriek možným odskokom, zaseknutá. Nejde o ľahkú guľôčku a v drahých a luxusných kasínach ide o guľôčku zo slonoviny, prípadne je plná plastová. Plast je najrozšírenejším typom guľôčky. Hráč sa jej bežne nedotýka, dotýka sa jej len krupiér. Slonovinovú guľôčku si tak bežne nepoťažkáte, aj keď názor na pôvod tohto materiálu má svet už dávno vytvorený.

V kasíne Rio v Las Vegas v roku 2012 padlo číslo 19 sedemkrát za sebou. Niečo také sa nikdy nezopakovalo. Napriek takýmto náhodám neexistuje žiaden zaručený systém na výhru v ruletách. Ruleta je aj dnes jednou z najrozšírenejších online hier, avšak v online prostredí na mnohých podvodných a falošných stránkach, ktoré mechanizmom a naprogramovaným prostredím nemožno považovať za legálne, či aspoň fungujúce. Podľa slovenských zákonov sú takéto systémy, ktoré nepodliehajú registrácii na Slovensku dokonca na našom území ilegálne. Zaujímavosťou je odlíšenie kalifornského modelu rulety od zvyšku sveta. Čísla sa v tomto variante hry vyťahujú kartami.

Je už dávno známe, že zle postavený stôl, alebo len nepatrne naklonená ruleta môže spôsobovať, že niektoré miesta môžu byť častejšie poznačené trafením čísla. Avšak pre otáčanie ciferníka je nutné počítať s možnými nedokonalosťami aj pri otáčaní a nerovnomernosťou konštrukcie. Špekulanti vedia vypočítať na poškodenej a nevyváženej rulete dlhším sledovaním jej nedostatky a pravdepodobnosť miesta. Niečo, na čo bežný človek nemá.

Ruleta vo filmoch

Čísla, ktoré sa v slávnych filmoch opakujú najčastejšie je čslo 17 a číslo 22. 17 je obľúbené číslo Jamesa Bonda a možno aj Iana Fleminga, jeho autora, ktorý obľuboval prostredie kasín. Číslo 22 sa objavuje vo filme Casablanca, alebo Lost in America.  trpezlivosť a talent. V kultúre sa spomína pojem ruská ruleta, čo je len ironické pomenovanie roztočeného bubnového zásobníka na revolveri. Pri stlačení spúšte totiž nikdy neviete, či vystrelí, alebo môžete zbraň posunúť ďalej. Mafiánske hry sú však už o niečom celkom inom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu