Pokazený záchod na ponorke spôsobil katastrofu a potopenie

interiér lode, alebo ponorky, ilustračná fotografia

Pokazený záchod skomplikoval už nejeden životný príbeh v rôznych častiach sveta. Skomplikoval aj rande Harrymu Danovi v jednom známom filme, či pobyt astronautom na vesmírnej orbitálnej stanici. Počas II. svetovej vojny sa odohral prípad, pri ktorom hral hlavnú úlohu práve pokazený záchod. Na nemeckej ponorke si obsluha takého záchodu vyžadovala zložitý postup, ktorý však po chybe stál život mnohých členov posádky a najmä nacistické Nemecko prišlo o jedno zo svojich obávaných podvodných plavidiel.

interiér lode, alebo ponorky, ilustračná fotografia

Pokazený záchod na modrnej ponorke U-1206

Informácie o tom, kto bol ten nešťastník, sa rôznia. Údajne to bol kapitán, ktorý mal ťažkosti pri splachovaní. No je to skôr nepravdepodobné, keďže skôr mohlo ísť o nováčika na palube. Problémom bolo, že nacistické Nemecko bolo v tom čase vo vojne. Ponorka operovala vo Severnom mori pri Škótsku. Potápala zásobovacie lode a patrila do siete ponoriek, ktoré spôsobovali veľké škody na obchodných lodiach, ale aj tých vojnových. V osudný apríl 1945 sa ponorka nachádzala pod hladinou. Vybavená modernými technológiami, inováciami a aj dosiaľ nikde nepoužívanými vylepšeniami.  Ponorka U-1206 bola vybavená sofistikovaným systémom toaliet, ktoré umožňovali použitie v hlbších vodách než tradičné ponorky. Šlo o sofistikovaný systém postupných ventilov, ktoré obsah toaliet vypúšťali mimo ponorku. Ventily mali za úlohu vyhnúť sa problémom s priveľmi silným tlakom vo veľkej podmorskej hĺbke. Problém však mohol nastať, ak postupnosť ventilov nebola správna, alebo ich priebežne uzatváranie nebolo dostatočné. Zrejme to viedlo k chybe. Systém bol pre každého nováčika na palube komplikovaný a vyžadoval špeciálne inštrukcie na správne používanie.

Dňa 14. apríla 1945 mal jeden z členov posádky problém s používaním toalety a rozhodol sa zavolať technika, aby mu pomohol. Počas pokusu o opravu došlo k chybe a morská voda začala prenikať do ponorky. Voda sa dostala do batérií, čo spôsobilo chemickú reakciu a vytvorenie jedovatého chlórového plynu, ktorý začal prenikať útrobami ponorky. V dôsledku tejto havárie bol kapitán Karl-Adolf Schlitt nútený vydať rozkaz na vynorenie ponorky. Vynorenie však neuniklo pozornosti britských hliadok, ktoré okamžite ponorku spozorovali a všetka palebná sila, ktorá bola v dosahu, musela na takúto príležitosť reagovať. Ponorka sa stala cieľom útoku a bola zničená. Posádka musela ponorku opustiť a mnohí z jej členov boli zajatí alebo zahynuli.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.