ZN.SK
Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie

Zápal slepého čreva – apendicitída: kedy vyhľadať lekára?

Apendicitída je zápal appendixu vermiformis,číže červovitého výbežku. Ľudové označenie zápal slepého čreva je nesprávne, ale bežne sa používa.

Zľavy na wellness pobyty

Apendicitída je zápal appendixu vermiformis, čiže červovitého výbežku. Ľudové označenie zápal slepého čreva je nesprávne, ale bežne sa používa. Červovitý výbežok je slepo končiaca začiatočná vakovitá časť stúpajúceho hrubého čreva, ktorá sa nachádza pod vývodom tenkého čreva. Je to tenká trubica, ktorej dĺžka je variabilná, od 2 – 20 cm,za normálnych okolností umiestnená v pravej dolnej  časti brušnej dutiny. V tele človeka má aj svoju úlohu.

Liek a bolesti brucha, ochorenie apendicitída

Apendicitída sa vyskytuje prevažne v detskom a mladšom veku. Častejšie bývajú ohrozené aj tehotné ženy.  Takmer  polovica prípadov zodpovedá náhlej brušnej príhode.

Príčiny ochorenia

V súčasnej dobe nie je pre zápal slepého čreva  jednoznačné vysvetlenie. Sú však určité predpoklady. Pravdepodobne ide o aktiváciu črevnej flóry v dôsledku upchatia (zatvrdnutým kúskom stolice) alebo v dôsledku napuchnutia lymfatického tkaniva. Vtedy sa v apendixe množia baktérie Objasnenie príčinv jednotlivých prípadoch nastáva väčšinou až pri operácii.

Ako sa ochorenie apendicitída prejavuje?

Apendicitída môže mať rôzne štádia, ktoré sprevádzajú rôzne príznaky. Na začiatku sa môže prejavovať stratou chute do jedla, nevoľnosťou, zvracaním. Neskôr sa pridružia bolesti, ktoré sa objavia v okolí pupka alebo v oblasti žalúdka, počas  niekoľkých hodín sa presunú do pravého podbrušia. Ochorenie je sprevádzané zvýšenou teplotou až horúčkou.

Kedy vyhľadať lekára?

Lekára vyhľadať rozhodne ihneď, ako sa prejavia príznaky: bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie a zvýšená telesná teplota. Postihnutý človek nedokáže sám odhadnúť z čoho ťažkosti pramenia. Ochorenie môže vážne skomplikovať celkový zdravotný stav, dokonca i život pacienta.

Stanovenie diagnózy vyžaduje sériu vyšetrení

Vzhľadom k tomu, že ochorenie má  príznaky spoločné aj pre ďalšie ochorenie,lekár nevyhnutne vykoná celú sériu vyšetrení. Dôležitá je anamnéza – rozhovor lekára s pacientom, ktorým pacient vlastnými slovami opisuje zdravotné ťažkosti. Vyšetrenie brucha pohmatom v určitých bodoch, ktoré svedčia pre apenditídu, laboratórne vyšetrenie krvi a ultrasonografia.

Kedy je nevyhnutý chirurgický zákrok?

Chirurgický zákrok je nevyhnutný pri každej akútnej apendicitíde. Iba vo veľmi zriedkavých prípadoch, napríklad, ak ide o ťažko chorého pacienta, kde je riziko anestézií, prichádza do úvahy konzervatívna liečba.Nespoznaný, potlačený akútny zápal, navyše liečený antibiotikami, môže prejsť do chronického štádia. Chronicky dráždené slepé črevo, ktoré nebolo operované, môže spôsobiť tvorbu zrastov a následnú neplodnosť u žien.

Aké súnásledky zápalu slepého čreva, keďsa problém nerieši včas?

Ak sa zápal nerieši včas, môže apendix perforovať (prasknúť), spôsobiť peritonitídu (zápal pobrušnice) so sprievodným septickým stavom, následným zlyhaním orgánov a ohrozením života pacienta.

Slepé črevo a škrupina z vajíčka: mýtus alebo fakt?

Na záver jedná otázka, ktorá sa objavuje medzi ľuďmi:Môže zápal slepého čreva spôsobiť škrupina z vajíčka? Je to mýtus alebo fakt? Nie je to pravda! Je to mýtus. Zápal najčastejšie spôsobuje fakt, že sa obsah červovitého výbežku nedokáže vyprázdniť. Z obsahu sa vytvorí „kameň“ a ten apendix dráždi. Škrupina to teda nie je.

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.skSleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu