ZN.SK
Tom Hanks z krajiny Krakozia

Krakozia alebo Krakozhia, fiktívna krajina z filmu Terminál

Krakozia je krajinou, ktorá neexistuje. Existovala len vo filme Terminál, s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Napriek tomu sa stala známou krajinou aj mimo film.

Krakozia je krajinou, ktorá neexistuje. Existovala len vo filme Terminál, s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Napriek tomu sa stala známou krajinou aj mimo film. Krakozia mala byť krajinou, z ktorej pochádzal Viktor Navorski. Nevýrazný muž s veľmi slabou angličtinou.

Tom Hanks z krajiny Krakozia

Z filmu sme sa dozvedeli, že v jeho krajine vypukla vojna. Preto boli zatvorené hranice a tým sa občania tohto štátu mimo krajinu ocitli doslova bez občianstva odstrihnutí v diere medzinárodných zákonov. Vo Viktorovom prípade celú vec skomplikovala tranzitná zóna, z ktorej ho nemohli poslať ani domov a ani do ulíc New Yorku.

Krakozia ako ruská krajina

Vďaka prízvuku v pôvodnom aj dabovanom hlase hlavnej postavy, ide o ruskú krajinu. V televíznom vysielaní sa objavovala azbuka. Meno postavy vyznieva skôr poľsky. Spojitosť s mestom Krakow môže byť len v drobnej inšpirácii. Tiež komunikácia a iným Rusom pašujúcim lieky „pre kozu“ prebiehala v ruštine. Filmári zrejme len využili neprehľadný zoznam krajín v postsovietskej mape. Zároveň nechceli používať názov reálnej krajiny, aby nedošlo k nedorozumeniu.

Film Terminál

Film režiséra Stephena Spielberga nie je romantický, ako ho omylom kategorizujú niektorí distribútori. Hlavná postava prichádza do New Yorku nie ako prisťahovalec. Nemá záujem v New Yorku zostať. S niečím takým ale nikto nepočíta. Jeho záujem bolo splniť želanie jeho otca. Zostane však na letisku trčať viac ako deväť mesiacov. Zostal by hladovať, ale podarí sa mu nájsť niekoľko spôsobov ako prežiť. Spriatelí sa s ľuďmi v jednotlivých obchodoch a službách. A opakovane stretne ženu, s ktorou nezostane a nevytvorí pár. Film dokazuje, že nie každý túži po „úžasnej Amerike“ a ma celkom iné ciele.

Produkcia filmu:

Muse Entertainment Production Services for
Dreamworks (SKG)
Amblin Entertainment
Parkes/MacDonald Productions
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu