Pozor na falošný web predávajúci české diaľničné známky
V Čechách láka motoristov podvodný web na nákup diaľničnej známky. Podvodný web kopíruje oficiálny predajný kanál. Diaľničné známky nemá…
České diaľničné známky sa dajú zakúpiť na stránkach edalnice.cz, no na internete sa objavil nebezpečný klon na podobnej adrese končiacej s koncovkou .com, ktorá vo svojej falošnej platobnej bráne predsa len preskakuje na edalnices.cz s písmenkom S na konci názvu domény. Zadaním údajov na tomto falošnom portáli tak môžete prísť o svoje platobné údaje z karty, platba nie je v rovnakej výške, ale najmä nejde o žiaden nákup diaľničnej známky. Podvodníci, ktorí stoja za falošnou českou stránkou, strhávajú z kariet vyššie sumy. Stránku počas dneška začala identifikovať ochrana ESET a ďalšie nástroje.
Phishing – falošná platobná brána pre diaľničné známky
Prípad s falošnou stránkou predávajúcou diaľničné známky je klasickým prípadom skopírovania stránok a vydávania sa za inú. Stránky boli plne funkčné, so všetkými grafikami, textom a funkciami. Reálne však nedochádzalo k záznamu a vytváraniu oprávnenia na používania diaľnice. Žiadna diaľničná známka sa tak kúpiť nedala. Zákazník si pritom môže ešte istý čas myslieť, že si ju zadovážil. Reálne mu však z karty mohlo odísť oveľa viac peňazí. Aj prípady opakovanej nepozornosti sa stávajú pomerne bežne, ak sa nákup vytvára na poslednú chvíľu.
Ako je možné nakúpiť na falošnej stránke namiesto originálnej? Neraz stačí, že vás osloví reklama, masový spam, alebo si podvodníci dokážu zistiť údaje o konci predošlej služby. To môže viesť k tomu, že si obdobie konca predošlej známky nesprávne spojíme s nutnosťou predĺženia, kedy sa taktiež môže stratiť časť z obozretnosti, ak túto výzvu považujeme za oprávnenú. Čisto teoreticky, spam, ktorý vyzýva na predĺženie, alebo vytvorenie diaľničnej známky, môže aj pri slepom neadresnom oslovovaní naraziť na tých, komu známka končí. Časť z vodičov jazdiacich po diaľniciach totiž v určitom čase v roku môže takéto správy pokladať za reálne notifikácie.