ZN.SK
Bazoš.sk podvod s overovacím číslom

Podvodníci na Bazoš.sk: Pozor na takýto email! Portál nezavádza novinky

Inzertný portál Bazoš.sk je najväčším online predajným miestom u nás, takže je pochopiteľné, že priláka mnoho ľudí. Aj hromadu podvodníkov.

Inzertný portál Bazoš.sk je najväčším online predajným miestom u nás, takže je pochopiteľné, že priláka mnoho ľudí. Určité percento ľudí ale vždy nemá záujem len predávať a nakupovať, ale hlavne obchádzať možné ochrany a ryžovať. Nemálo ľudí prišlo na Bazoši o svoje peniaze. Základom je sledovať aj históriu predajcu a poznať hodnotenia. Žiaľ, tie po čase Bazoš sám maže, čím ruší dôveryhodnú históriu tých dobrých používateľov. Z času na čas sa objavuje aj nejaký podvodník, ktorý prichádza s údajnou novou funkciou a snaží sa oklamať ľudí novinkami, ktoré majú byť údajnou súčasťou Bazosu. Tento najnovší prípad je šokujúci. Najmä svojou jednoduchosťou a rozsiahlymi následkami, ktoré sú možným dôsledkom zneužitia.

Bazoš.sk podvod s overovacím číslom

Podvodník sa totiž vydáva za Bazoš.sk a snaží sa vymámiť overovací kód z mobilu. Logicky ide o poriadny nezmysel. Ak ste požiadali o kód a ste len používateľom Bazoš.sk, už samotné oslovenie „Vážený klient“ je trochu scestné a pre komunikáciu zo strany portálu aj netypické.

Obeťou môže byť ktokoľvek, kto práve vydal inzerát

Vydali sme inzerát, na ktorý ihneď reaguje záujemca Horváth Karol s podivnou otázkou o dostupnosti. Ako záujemcovi však odpoviete. Po pár minútach sa však ozýva ďalší email, no z inej adresy. Tá nesie opäť to isté meno, ale má iný tvar a najmä iné zobrazenie. Meno, ktorého nositeľmi môže byť niekoľko stoviek mužov. Email prichádza z exaktnej adresy na gmail emailovej službe horvathkkarol@gmail.com, avšak s nastaveným zobrazením „Bazos.sk“ – snažiac sa o navodenie dojmu, že píše Bazos.sk. V rovnakom momente prichádza na mobil overovacia SMS, akoby niekto požiadal o overenie čísla k zmenám v popise inzerátu, alebo mal záujem o zmazanie inzerátu. Na mobil ste si ale samozrejme nenechali poslať žiadnu SMS.

Úsmevné na celom prípade je, že sa podvodník pokúša veľmi jednoduchým trikom, avšak úspešným, spôsobiť škody aké sú ťažko vyčísliteľné. Skúšať to môže hromadne na viacerých. Má podivné slovné spojenia, ktoré by reálny prevádzkovateľ nepoužil a hlavne spôsoby, ktoré nie sú pre bazos.sk typické. Čokoľvek nové musí vzbudzovať podozrenia. Podvodníci sa pokúšajú vydávať za oficiálne novinky ich vlastné nástroje, ako ľudí okradnúť.

O čo sa pokúša podvodník?

  • Neznámy podvodník využíva to, že ste v tomto momente vydali inzerát. To znamená, že ste online, vytvárate novú ponuku (v našom prípade len oživená jediným klikom staršia ponuka z emailu) a už ste niečo pravdepodobne cez SMS potvrdzovali. Určitá druhá SMS za krátko tak môže pôsobiť ako súčasť tohto procesu.
  • Preto hneď píše ako záujemca a keď už má na vás email, následne píše už ako služba a vygeneroval aj kód pre potvrdenie cez SMS, ktorý potrebuje, aby ďalej mohol páchať pliagu.
  • Ak ste na Bazos.sk nový, naozaj tento dojem mať môžete. Ak totiž prichádza email s požiadavkou na overenie čísla od „Bazos.sk“, pri nepremýšľaní a neobozretnosti sa naozaj môže stať, že na taký email môžete odpovedať.
  • Žiadna nová funkcia a bazos.sk sa nekoná, rovnako, ako na bazos.sk neexistuje žiadna priama platba cez „platobnú bránu“ ako sa to pokúšajú prezentovať niektorí prevažne zahraniční podvodníci, ktorí reagujú na rôzne inzeráty.
  • Podvodník, ktorý má overovací kód z vášho mobilu, dokáže vydať vlastný inzerát, lákať ľudí do pasce, zneužívať systém a okrádať ostatných, pričom stopa vedie k vám. Neposielajte svoje overovacie čísla nikam, pretože prvá stopa za škody a zodpovednosť padá najskôr na váš mobil a teda prvým vinníkom v podvode neznámeho rozsahu je majiteľ zneužitého čísla.

Zaujímavý postreh o podvodníkovi z Bazoš.sk na záver

Ak na taký email nereagujete ihneď, môže sa stať, že vám príde urgencia. V tomto sledovanom prípade je urgencia veľmi zaujímavá. Obsahuje totiž email preposlaný z pôvodného gmailu opäť na email adresáta s plánom ho zneužiť. Presná minúta je skrytá, no kľúčová je hodina. Páchateľ tak jasne prezradil, že sa nachádza pravdepodobne na Ukrajine, kde mu služba Gmail posúva čas podľa miestneho času. To znamená, že jeho okamžitá komunikácia a email prijatý 08:31 má u neho údaj 09:31. Podvodník skrývajúci sa za schránkou služby Google sa pripája v susednej časovej zóne, čo Google zobrazuje používateľom automaticky a pri preposlaní emailu tento údaj ponecháva v rámci údaju o odoslaní.

Celé znenie emailu s urgenciou tak je:

Vážený zákazník,
Vaša reklama je podozrivá z podvodu. Pošlite nám svoje telefónne číslo.
Dakujeme, že používate,
S pozdravom !
On Fri, Jan 14, 2022 at 9:34 AM Bazos.sk <horvathkkarol@gmail.com> wrote:
Vážený klient,
Zašlite nám prosím potvrdzovací Mobilny Bazos.sk Kod . V opačnom prípade zablokujeme vaše telefónne číslo.
Ďakujem tým Bazos.sk.
O týchto témach, o tom, ako fungujú podvodníci a najmä ako sa chrániť a rozlišovať rôzne internetové hrozby, hovorí úžasná kniha (Ne)bezpečný internet. za ktorou stojí portál hoax.sk. Už sme sa jej venovali v niektorom z našich článkov a odporúčame ju najmä tým, ktorí sa zoznamujú s internetom a stali sa už obeťou rôznych podvodníkov na internete. Kniha je nástrojom pochopenia toho, čo sa stalo, ako aj čo sa mohlo stať. Je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ by jej obsah bol učebnou osnovou na hodinách informatiky, obetí podobných podvodníkov zo zahraničia by tu bolo menej.
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu