ZN.SK
Štefánikova hvezdáreň

Štefánikova hvezdáreň na pražskom Petříne aj pre verejnosť

Štefánikova hvezdáreň na pražskom kopci Petřín je verejne prístupná hvezdáreň, ktorá bola otvorená v roku 1928. Slúži verejnosti a je tak ponúkanou…

Štefánikova hvezdáreň na pražskom kopci Petřín je verejne prístupná hvezdáreň, ktorá bola otvorená v roku 1928. Slúži verejnosti a je tak ponúkanou príležitosťou spoznávať astronómiu, súvislosti a byť pri pozorovaniach. Konajú sa tu prednášky a astronomické výstavy. Od roku 1979 je táto hvezdáreň spolu s planetáriom na Stromovke a hvezdárňou v Ďábliciach s pracoviskom v Českých Budejoviciach, súčasťou Hvezdárne a planetária hl. m. Prahy.

Štefánikova hvezdáreň

foto: Wikimedia

Technické vybavenie

Pre technicky vzdelanejších je zaujímavá pestrosť vybavenia, najmä čo sa veku a určenia týka. Technické vybavenie hvezdárne spočíva najmä vo výbave hlavnej kapsule, ktorá obsahuje storočný dvojitý astrograf ZEISS, v západnej kapsuli sa nachádza modernejší reflektor Maksutov-Cassegrain ZEISS a vo východnej kapsuli je najmodernejší moderný reflektor MEADE LX200. Pomenovaná bola podľa osobnosti slovenských dejín, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, významnému politikovi, no tiež úspešnému astronómovi. Má pri miestnych slnečných hodinách postavenú sochu podobnú na tú, ktorá sa nachádza v Bratislave na nábreží Dunaja.

Súčasťou činnosti hvezdárne je vedenie krúžkov a astronomických dvojročných kurzov pre dospelých. Ako výrazný popularizátor astronómie, poriada aj špeciálne podujatia pre školy a detské tábory.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu