Štefánikova hvezdáreň na pražskom Petříne aj pre verejnosť - ZN.SK

Štefánikova hvezdáreň na pražskom Petříne aj pre verejnosť

Štefánikova hvezdáreň na pražskom kopci Petřín je verejne prístupná hvezdáreň, ktorá bola otvorená v roku 1928. Slúži verejnosti a je tak ponúkanou príležitosťou spoznávať astronómiu, súvislosti a byť pri pozorovaniach. Konajú sa tu prednášky a astronomické výstavy. Od roku 1979 je táto hvezdáreň spolu s planetáriom na Stromovke a hvezdárňou v Ďábliciach s pracoviskom v Českých Budejoviciach, súčasťou Hvezdárne a planetária hl. m. Prahy.

Štefánikova hvezdáreň

foto: Wikimedia

Technické vybavenie

Pre technicky vzdelanejších je zaujímavá pestrosť vybavenia, najmä čo sa veku a určenia týka. Technické vybavenie hvezdárne spočíva najmä vo výbave hlavnej kapsule, ktorá obsahuje storočný dvojitý astrograf ZEISS, v západnej kapsuli sa nachádza modernejší reflektor Maksutov-Cassegrain ZEISS a vo východnej kapsuli je najmodernejší moderný reflektor MEADE LX200. Pomenovaná bola podľa osobnosti slovenských dejín, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, významnému politikovi, no tiež úspešnému astronómovi. Má pri miestnych slnečných hodinách postavenú sochu podobnú na tú, ktorá sa nachádza v Bratislave na nábreží Dunaja.

Súčasťou činnosti hvezdárne je vedenie krúžkov a astronomických dvojročných kurzov pre dospelých. Ako výrazný popularizátor astronómie, poriada aj špeciálne podujatia pre školy a detské tábory.

Štefánikova hvezdáreň na pražskom Petříne aj pre verejnosť
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Termohrnček jogurtový hollandia vyhrajte v súťaži
Súťaž: Podeľte sa o svoj príbeh a vyhrajte štýlový keramický termohrnček

Katarínsky palác v Petrohrade
Rokoko, neskoré baroko: sloh v architektúre a charakteristika

Brnenie
Zaujímavosti o brnení, ktoré ste možno ani netušili

Zavrieť