ZN.SK
Súhvezdie orion

Október 2023: meteorické roje a ďalšie príležitosti nočnej oblohy

Október 2023 nám ponúkne opäť možnosť nahliadnuť na meteorické roje na nočnej oblohe, aj na Ďalšie zaujímavosti hodné pozornosti.

Počas októbra 2023 nás čaká hneď niekoľko príležitostí na pozorovanie nočnej oblohy. Ak nám budú priať pokojné chladné noci bez oblakov, užijeme si tieto pozorovania aj bez náletov dotieravých komárov. Už záver septembra nám priniesol unikátnu veľkosť nádherne osvetleného Mesiaca. Ten sa samozrejme z oblohy celkom nestratí a opäť prinesie počas októbra krásny spln koncom mesiaca. To podstatné zaujímavé sa bude odohrávať na nočnej oblohe už od 4. októbra.

Meteorické roje

Meteorický roj Draconidy (4. – 10. októbra)

Draconidy sú meteorický roj, ktorý môže ponúknuť nádherné prelety a záblesky čiar na nočnej oblohe. Najintenzívnejšie by mali byť počas 6. až 8. októbra.  Tento roj je spojený s kométou 21P/Giacobini-Zinner a jeho maximálna aktivita sa očakáva okolo 8. októbra. Na maximálnu aktivitu sa pozrite smerom k severu, k súhvezdiu Draka.

Meteorický roj Orionidy (20. – 21. októbra)

Orionidy sú jedným z najznámejších meteorických rojov a najvýraznejšie maximum dosiahnu okolo 20. a 21. októbra. Tento roj je spojený s kométou Halley a ponúka rýchle a jasné meteorické záblesky. Najlepšie je pozerať smerom k súhvezdiu Orion, ktoré mnohí poznáme ako zrkadlo umiestnenia veľkých pyramíd v Gíze na Zemi. Výrazné súhvezdie sa nedá vďaka žiarivým hviezdam pomýliť.

Pri súhvezdí Orion ešte zostaňme

Zaujímavosťou je, že v súhvezdí Orion môžeme v hornom ľavom rohu pozorovať hviezdu známu ako Betelgeuse celkom inú, než si ju pamätajú staršie astronomické záznamy. Táto hviezda totiž umiera, čoraz viac chladne a na nočnej oblohe v podstate ani bežne nevidíme takéto úkazy. Určite nie na tak známych súhvezdiach pri životnosti hviezd v miliardach rokoch. Proces zániku a explózie hviezdy, ktorú máme na dohľad voľným okom je ešte ťažko odhadnuteľný, no už dnes je jasné, že hviezda umiera. Hviezda Betelgeuse je výrazne väčšia než naše Slnko. V prípade, ak by sme namiesto nášho Slnka mali Betelgeuse, pri výbuchu by boli celkom zničené planéty až po Mars a to aj napriek tomu, že sme od Slnka vzdialení na obrovskú vzdialenosť s preletom niekoľko rokov.

Nie je jasné, kedy dôjde k zániku a výbuchu hviezdy. V extrémnom prípade k nemu už došlo, ale svetlo z hviezdy k nám ešte neprinieslo pohľad na celé úchvatné divadlo. Je však vysoko pravdepodobné, že mimo úkaz na oblohe, by sme nepocítili nič pre vzdialenosť, ale aj pre diaľku na ktorú nás medzi sebou oddeľuje vesmírny priestor.

Jupiter a Saturn, alebo ISS?

Po celý mesiac budú planéty Jupiter a Saturn jasné na oblohe. Budú viditeľné večer na juhu a budú vytvárať skvelé astronomické pozorovania. Teleskopy a ďalekohľady vám umožnia vidieť ich mesiace a niektoré detaily na ich povrchoch. Na pozorovanie planét a ich polôh sa dajú použiť aj zaujímavé aplikácie. Môžu byť pomocníkom k tomu, kde a ako hľadať meteorické roje, či iné úkazy.

 

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu