ZN.SK
červený mesiac

V závere septembra vidíme nádherný spln Mesiaca zberu úrody

Koncom septembra 2023 máme možnosť vidieť v plnej kráse Mesiac, ktorý má v histórii svoj význam ako spln Mesiaca zberu úrody. Predlžuje ju.

Október nám síce prinesie tiež niekoľko zaujímavostí na nočnej oblohe, no nadšencov pohľadu na nočnú oblohu nepochybne potešil aj spln na konci Septembra. Práve od včera 27. septembra a dnes 28. septembra vyniká unikátnou veľkosťou aj sfarbením. Do oranžova osvetlený s výraznou veľkosťou pomerne dobre osvetľuje miesta, ktoré nie sú osvetlené umelo. Práve tento spln je zaujímavý prepojením na dávne doby, ktoré sú známe aj u nás. V západných kultúrach je takýto mesiac známy ako „Harvest Moon“, čiže Mesiac žatvy, alebo Mesiaca zberu úrody.

červený mesiac

Spln zberu úrody, pre práce na poliach a v sadoch

Má svoj názov preto, že dni sa stávajú kratšie a noci dlhšie. Na poliach ešte zostáva mnoho žatvy, úrody, v sadoch ovocie a ak dĺžka dňa nestačila, zber sa dal nasadením pracovnej sily lepšie časovať aj pre prítomnosť Mesiaca. Vďaka nemu tak bývali cesty domov z polí osvetlené a mohlo sa zostať dlhšie. Jeho výrazné svetlo naozaj umožňuje v záhradách pobudnúť dlhšie, ak si to žiada nevyhnutnosť zberu, alebo presunu už uskutočneného zberu, vozov a náčinia. Mesiac zberu úrody tak mohol pomáhať aj niektorým vinárom a ďalším hospodárom.

Zaujímavosťou však je, že hoci sa mnohé dávne pomenovania pre splny viažu na konkrétny mesiac, v prípade Harvest Moon môže ísť o September, Október, alebo aj priamo prelom septembra a októbra naraz. Mesiac zberu úrody má však ešte jednu zvláštnosť. Oproti všetkým ostatným splnom vychádza skôr. Na oblohe sa tak dvíha zdroj tlmeného svetla nezvyčajne skoro. Nie je sa preto možné diviť tomu, že toto unikátne vesmírne divadlo prinieslo predĺženie možností a úspore času pri zbere úrody.

Môže sa tiež nazývať ako kukuričný Mesiac, či kukuričný spln, ak sa objavuje v čase zberu kukurice. Zhruba každý štvrtý rok sa tento spln presunie do októbra. Môže sa tiež nazývať dožinkovým splnom, keďže sa spája s dožinkami a dozrievaním mnohých poľnohospodárskych plodín. V neskoršie októbrové týždne už ale nešlo o spln zberu, keďže spln odohrávajúci sa neskoro v októbri už mal inú úlohu a aj názov. Najmä americké Indiánske kmene ho nazývali splnom lovu. Ako inak, spájal sa s obdobím lovu a vytvárania čerstvých zásob na zimu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu