500 ročný dub Bräutigamseiche ako príjemca pošty nezadaných

500 ročný dub Bräutigamseiche ako príjemca pošty nezadaných

Zaujímavú tradíciu majú obyvatelia mestečka Eutine v nemeckom Šlezvicko-Holštajnsku. Dáva šancu všetkým nezadaným osamelým ľuďom, ktorí hľadajú partnera, no rovnako tak mladým, ktorí chcú nájsť svoje šťastie cez tradíciu, akú široko ďaleko nemajú nikde inde. V neďalekom lesíku Dodauer sa nachádza 500 ročný bútľavý dub Bräutigamseiche, ktorý sa stále každú jar zazelená. Okolo neho je nízky plot slúžiaci skôr ako dekorácia a usmernenie návštevníkov, ako aj miestneho poštára k rebríku. Rebrík, po ktorom je možné vyjsť vyššie k otvorom v kmeni, tu nie je len tak pre zábavu.

500 ročnný dub v Nemecku

Foto: https://www.facebook.com, autor: Elke Schneider

500 ročný dub nesie názov Der Bräutigamseiche, ktorý v preklade znamená Ženíchov dub.

Poštár prináša listy z celého sveta a hádže ich do dubu

Ojedinelosť, aká sa len tak nevidí. Tak by sme mohli nazvať využívanie dubu, ktorý už po mnoho rokov využívali najmä ľudia z okolia, no v modernej dobe je to aj vďaka medializácii ľudia z celého sveta. Každý, kto poskladá adresu z názvu dubu, lesa a mesta, môže poslať obálku so žiadosťou o partnera. Miestny poštár si na to zvykol a vôbec to nefláka. Do lesa naozaj príde, aby odovzdal poštu, ktorú ľudia posielajú  rôznych krajín, nie len z Nemecka. Vylezie po trojmetrovom rebríku, list potom vhodí do bútľavého otvoru a odíde. Potom je to už len na prírode a magickej moci tohto dubu, ktorý má údajne na svedomí už 100 svadieb. Už v roku 1927 dostával dub toľko listov, že mu Deutche Post vystavilo vlastné poštové smerovacie číslo. Ročne ich príde viac ako tisíc. Spájal ľudí z dvoch častí Nemecka v čase rozdelenia krajiny na Východné a Západné Nemecko.

Ľudia túžiaci po partnerovi požiadajú práve dub o zmenu v ich živote. Je celkom možné, že po odoslaní tejto žiadosti pristúpia k životu inak a partnera si naozaj nájdu. Alebo je to skutočná moc starých stromov, ktoré ostatne v starých kultúrach vždy znamenali určitú moc. Najmä v keltských časoch, ktoré sa týkajú aj našej predkresťanskej histórie, sa dub oslavoval ako posvätný strom.

Aká je teda adresa?

Bräutigamseiche
Dodauer Forst
23701 Eutin / Deutchland

Za všetko môže príbeh dvoch zamilovaných

V roku 1890 sa pri dube písal príbeh lásky miestneho dievčaťa Minny a cukrára Wilhelma. Jej otec nebol jej výberom partnera nadšený a tak malá zakázané s ním komunikovať. Našli si spôsob, keď v dutine duba zanechávali odkazy jeden pre druhého. O rok neskôr sa však názor jej otca zmenil a 2. júna 1891 sa konala svadba práve pod konármi tohto duba. Nebola jediná. Svadbou inšpirovali neskôr aj príbehy iných zamilovaných párov.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.