ZN.SK
500 ročnný dub v Nemecku

500 ročný dub Bräutigamseiche ako príjemca pošty nezadaných

V nemeckom lesíku Dodauer sa nachádza 500 ročný bútľavý dub, ktorý sa stále každú jar zazelená. No prekvitá okolo neho aj láska a preto láka nezadaných

Zaujímavú tradíciu majú obyvatelia mestečka Eutine v nemeckom Šlezvicko-Holštajnsku. Dáva šancu všetkým nezadaným osamelým ľuďom, ktorí hľadajú partnera, no rovnako tak mladým, ktorí chcú nájsť svoje šťastie cez tradíciu, akú široko ďaleko nemajú nikde inde. V neďalekom lesíku Dodauer sa nachádza 500 ročný bútľavý dub Bräutigamseiche, ktorý sa stále každú jar zazelená. Okolo neho je nízky plot slúžiaci skôr ako dekorácia a usmernenie návštevníkov, ako aj miestneho poštára k rebríku. Rebrík, po ktorom je možné vyjsť vyššie k otvorom v kmeni, tu nie je len tak pre zábavu.

500 ročnný dub v Nemecku

Foto: https://www.facebook.com, autor: Elke Schneider

500 ročný dub nesie názov Der Bräutigamseiche, ktorý v preklade znamená Ženíchov dub.

Poštár prináša listy z celého sveta a hádže ich do dubu

Ojedinelosť, aká sa len tak nevidí. Tak by sme mohli nazvať využívanie dubu, ktorý už po mnoho rokov využívali najmä ľudia z okolia, no v modernej dobe je to aj vďaka medializácii ľudia z celého sveta. Každý, kto poskladá adresu z názvu dubu, lesa a mesta, môže poslať obálku so žiadosťou o partnera. Miestny poštár si na to zvykol a vôbec to nefláka. Do lesa naozaj príde, aby odovzdal poštu, ktorú ľudia posielajú  rôznych krajín, nie len z Nemecka. Vylezie po trojmetrovom rebríku, list potom vhodí do bútľavého otvoru a odíde. Potom je to už len na prírode a magickej moci tohto dubu, ktorý má údajne na svedomí už 100 svadieb. Už v roku 1927 dostával dub toľko listov, že mu Deutche Post vystavilo vlastné poštové smerovacie číslo. Ročne ich príde viac ako tisíc. Spájal ľudí z dvoch častí Nemecka v čase rozdelenia krajiny na Východné a Západné Nemecko.

Ľudia túžiaci po partnerovi požiadajú práve dub o zmenu v ich živote. Je celkom možné, že po odoslaní tejto žiadosti pristúpia k životu inak a partnera si naozaj nájdu. Alebo je to skutočná moc starých stromov, ktoré ostatne v starých kultúrach vždy znamenali určitú moc. Najmä v keltských časoch, ktoré sa týkajú aj našej predkresťanskej histórie, sa dub oslavoval ako posvätný strom.

Aká je teda adresa?

Bräutigamseiche
Dodauer Forst
23701 Eutin / Deutchland

Za všetko môže príbeh dvoch zamilovaných

V roku 1890 sa pri dube písal príbeh lásky miestneho dievčaťa Minny a cukrára Wilhelma. Jej otec nebol jej výberom partnera nadšený a tak malá zakázané s ním komunikovať. Našli si spôsob, keď v dutine duba zanechávali odkazy jeden pre druhého. O rok neskôr sa však názor jej otca zmenil a 2. júna 1891 sa konala svadba práve pod konármi tohto duba. Nebola jediná. Svadbou inšpirovali neskôr aj príbehy iných zamilovaných párov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu