ZN.SK
Moringa

Moringa, zaujímavá rastlina, no kolujú o nej nepravdy

Moringou, alebo Moringa je jediný kvitnúci druh rastliny z rozvetvenej čeľade Moringaceae, zaujímavý vzhľadom, ale aj fámami, ktoré sa okolo nej hemžia, podobne ako okolo iných „zaručených zázrakov“.

Moringou, alebo Moringa je jediný kvitnúci druh rastliny z rozvetvenej čeľade Moringaceae, ktorých názov znamená v keralskom jazyku (používaný v časti Indie) „stehno“. Široká a tvarmi bohato zastúpená čeľaď zahŕňa drobné byliny až ťažké stromy, ktorých kmeň naozaj pripomína ťažkú nohu obézneho človeka. Existuje viacero druhov, no pre všetky je ich domovinou Afrika, India, alebo širší rádius Indického oceánu. (na fotografii vzhľad koruny stromu po opadaní listov)

Moringa

Moringa olejodarná

Najznámejším zástupcom celej čeľade je moringa olejodarná (Moringou oleifera), ktorú cielene pestujú na plantážach na širšom subtropickom a tropickom pásme s dostatkom vlahy. Keďže chuťovo plody a koreň pripomína chren, nazývajú ju tiež chrenovým stromom. Jej domovinou sú úpätie Himalájí. Ďalšie kultivary tohto druhu sa dostávajú aj do iných končín sveta. Tmavý kmeň stromu dosahuje až 30 centimetrovú hrúbku a výšku presahujúcu 10 metrov. Rozvetvená koruna nemá stále tvarovanie a nie je celistvá. Za jediný rok dokáže vyrásť až 3 metre. Stále zelený strom pripomína v prípade starších stormov baobab. Využitie nachádza najmä v kultúrach, pre ktoré je strom súčasťou prírodného biotopu. Pestuje sa pre listy, ale aj plody. Listy používajú na konzumáciu, sušia sa, prípadne varia. Bohaté sú na vitamíny, minerály aj proteíny. Má 4x viac vápnika ako mlieko a 3x viac draslíka ako banány. Plody pripomínajú strukovinové struky, ktoré po dozretí produkujú olejnaté plody. Tie sa využívajú na získavanie oleja a využitie nachádza nie len v kuchyni, ale aj v kozmetike.

Trochu pritiahnuté za vlasy

Vo svete objavili priam až prehnane zázračné účinky Moringy len nedávno. Objavila sa v televíznej šou Dr. Oza, čo je z pohľadu skutočných odborníkov najmenej dôveryhodná relácia o zdraví najmä vzhľadom k tomu, že Dr. Oz prezentuje v relácií všetko, čo je zaplatené. Aj pomocou niektorých výrobcov zázračných práškov sa tak z ničoho nič objavila na trhu látka, ktorá hlási, že je liekom na množstvo komplikácií. Dodnes však nikto nenašiel relevantné odborné štúdie a nepodujal sa reálne zhodnotiť renomovanými kapacitami k tomu, aby dokázal všetky superlatívy spájané s rastlinou na človeku a na reálnom vplyve na zdravie ľudí.

Pekné zhodnotenie priniesol portál http://www.emaxhealth.com už v roku 2012, ktorý upozorňuje na fakt, že niekoľko testov účinkov na bunky sa netýkajú ľudských buniek a ďalšieho výskumu. Zaujímavý však môže byť aj tento článok. https://skepticminddotcom.wordpress.com
Na Slovensku je rastlina propagovaná výraznejšie nemenovaným subjektom, ktorý svoju propagáciu začal naozaj nešťastne, pomocou otravného spamovania schránok obrovského množstva ľudí, súkromných osôb, portálov a firiem. Nevyžiadaný (stále protizákonný, no využívaný) spam propagujúci prípravok si pred niekoľkými mesiacmi pohneval naozaj dosť ľudí. Kritika za spam na Facebooku odosielateľa je napríklad dnes už len minulosťou.

Nepravdou, ktorá o rastline koluje, je množstvo zázračných účinkov, len pomocou nej schopnosť liečiť chrípku, prostatu a kadečo iné. Spomína sa často, že ide o najliečivejšiu rastlinu na svete. Takúto informáciu dokonca šíri aj najnavštevovanejší portál na Slovensku, hoci v článku k takému nadpisu nič neuvádza. Často sa hovorí, že lieči 5 typov rakoviny, alebo iný počet rakoviny, hoci nikdy nebola rastlina použitá pri úspešnej liečbe rakoviny u ľudí, ale len pri drobných výskumoch v rámci rakovinových buniek u zvierat. Nepravdou je aj vyhlásenie nemenovaného podporovateľa rastliny a jej predaja, že ide o najrýchlejšie rastúcu rastlinu na svete. Je to hlúposť, pretože strom moringa v akomkoľvek kultivare nie je najrýchlejšie rastúcim ani stromom a ani rastlinou, ba dokonca nie je ani v TOP 5, keďže ju ďaleko prevyšujú oveľa známejšie stromy. Práve dokiaľ neexistuje výskum na ľuďoch a rakovinách ľudí, nie je možné hovoriť o liečení rakoviny. Napriek tomu z toho predajcovia ťažia.

Keď marketing víťazí nad realitou

Dnes je vo svete dosť kritizovaný postup, v ktorom si dokážu niektoré firmy postaviť svoje fungovanie na jedinej plodine a vytvárajú, či posilňujú rôzne tvrdenia o tom, aké zázračné liečivé účinky má. Sú to drobné firmy predávajúce semená, čaje a rastliny. Ale aj väčšie firmy, ktoré si na jedinom ovocí postavia svoj biznis. Zákazníci následne prahnú po záchrane svojho zdravia, chcú okúsiť liečivú silu prírody a podľahnú marketingu. Ten je však posilnený len preto, že na jedinej plodine stojí biznis jednej strany. To je aj príklad prípravkov z ovocia soursop, či inak graviola.

Tá je pritom nebezpečnejšia, ako sa zdalo. Semienka čia sú z hľadiska skutočných výskumov tiež veľmi zaujímavou témou, no hlavne oblak plný „pozitívneho zdravia“, ktorý sa nad semienkami vznáša, nedovolí nikomu o ich zázračnosti pochybovať, hoci niektorí prehnaní podporovatelia prekrúcajúci účinky do superlatívov už nepoznajú medze. Alebo bobule acai určené na chudnutie, predávané cez stránky propagované na najväčších slovenských portáloch v reklamných banneroch, ktoré sľubovali stratu 15 kíl nadváhy za 10 dní. Preverujte, potom kupujte.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu