ZN.SK
pes a láska

Koľko sa dožíva mačka, pes, kôň a iní domáci miláčikovia?

Väčšine ľudí pri kúpe domáceho miláčika nenapadne zamýšľať sa nad tým, akého veku sa zvieratko dožíva. Ľudia si zaobstarávajú rôznych maznáčikov, tradičných aj netradičných, no dôležitým faktorom pri výbere by mala byť aj dĺžka života zvieraťa.

Väčšine ľudí pri kúpe domáceho miláčika nenapadne zamýšľať sa nad tým, akého veku sa zvieratko dožíva. Ľudia si zaobstarávajú rôznych maznáčikov, tradičných aj netradičných, no dôležitým faktorom pri výbere by mala byť aj dĺžka života zvieraťa.

Ak sa už pre nejaké zvieratko rozhodnete, získava status plnohodnotného člena domácnosti a je na vás úplne závislé. Treba si uvedomiť, že spolu s radosťami z chovu domáceho miláčika prichádzajú aj povinnosti.Všetky zvieratá si vyžadujú starostlivosť, pozornosť a lásku. V článku je uvedený iba priemerný vek každého zvieraťa. To znamená, že môže žiť dlhšie alebo kratšie, v závislosti od rôznych podmienok – zdravotného stavu, kvality potravy, životného priestoru a prostredia, podnetov na pohyb, interakcie s inými zvieratami a podobne.

Zvieratá, ktoré sa za vašu starostlivosť vedia odplatiť

Ak sa rozhodnete starať o mačku, vedzte, že jej dĺžka života extrémne závisí od toho, či ju budete chovať vonku alebo vnútri. Priemerný vek mačky domácej je 15 rokov. Mačky chované v byte sa dožívajú dlhšie, pretože im nehrozia rôzne nákazy od iných zvierat, pouličné bitky s ďalšími mačkami, či pomerne časté zrážky s autom.

Mačka a dom

Pes je asi najbežnejším, najvernejším a najpriateľskejším domácim miláčikom. Psíky sa v priemere dožívajú 16 – 20 rokov, v závislosti od rasy. Menšie plemená ako čivava, pudlík alebo jazvečík žijú dlhšie. Veľké plemená, najmä šľachtené, žijú oveľa kratšie. Nemecká doga sa dožíva iba 8-10 rokov, doberman najviac 13 rokov. Je samozrejmosťou, že psí dôchodcovia vo vyššom veku vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

pes a láska

Milujete jazdenie na koni? Ak je kúpa tohto majestátneho zvieraťa vaším nesplneným snom, mali by ste vedieť, že patria k  dlhovekým zvieratám. Kôň sa môže stať vaším spoločníkom na celý život. Pri priaznivých životných podmienkach a dobrej starostlivosti o kopytá, srsť aj psychickú stránku zvieraťa, sa dožíva 25-30 rokov. Najdlhšie žijúci kôň v histórii mal dokonca až 62 rokov.

Činčila je malý hlodavec podobný veveričke. V zajatí sa dožije 10-15 rokov, na slobode dlhšie. V niektorých domácnostiach sú chované ako obľúbení, chlpatí domáci miláčikovia, ale treba vedieť, že ich chov je náročnejší ako u iných hlodavcov.

Činčila

Vášniví chovatelia hlodavcov sa môžu rozhodnúť aj pre chov potkanov.  Tí sa dožívajú približne dvoch rokov.

Morské prasiatko či morčiatko je ideálnym zvieratkom pre chovateľov – začiatočníkov, napríklad pre malé deti. Starostlivosť o morčiatko ich môže naučiť zodpovednosti. Tiež patrí medzi hlodavce a dožíva sa 3-5 rokov. Škrečok sa zasa dožíva maximálne troch rokov.

Králik trpasličí je veľmi spoločenské zvieratko. Jedinci tohto druhu králikov sa dožívajú 7 – 10 rokov.

Ste alergickí na srsť a milujete zvieratá? Chovať môžete aj nechlpáča.

Kto je alergický na srsť, môže sa spoľahnúť na operencov – papagája, andulku, či iného vtáka. Pri vtáctve platí, že čím väčší druh, tým dlhšie sa aj dožíva. Život andulky pri dobrých chovateľských podmienkach trvá do 10 rokov, papagáje sú na tom oveľa lepšie – korely žijú priemerne 25 rokov, kakadu a ara až 50 rokov.

Pri zadovážení domáceho miláčika z druhov pavúkovitých je najčastejším adeptom tarantula. Je však dôležité myslieť na to, že ide o celkom dlhodobý záväzok, pretože sa môže dožiť 20-40 rokov.

Hady sa dožívajú v priemere 15 rokov. Najobľúbenejšie na domáci chov v teráriu sú pytón, veľhad kráľovský či užovka červená.

Ak fandíte jašterom, môžete si zaobstarať leguána, ktorý môže žiť až 25 rokov ale iba v dobrých podmienkach.  Veľkosť terária musí vyhovovať jeho telesným proporciám.

Medzi štvornohých nemých miláčikov patrí aj chameleón – taký chameleón žije v priemere 5 rokov, alebo gekon, ktorý sa dožíva zhruba10 rokov.

Slimák

Najnovším hitom v chovateľstve domácich miláčikov je obrí slimák z rodu Achatina achatina. Je síce trochu zvláštne hrať sa so slimákom, ale niekomu na výzore až tak nezáleží. Tento slimák sa dožíva približne až 7 rokov a jeho nároky na chov sú naozaj minimálne.

  • Ste alergik a túžite po psovi? Aj medzi psami nájdete také plemená, ktoré nemajú srsť ale vlasy a tým sú vhodné pre alergikov. Napríklad bišón, pudlík, alebo čo tak rovno holé plemená? Viac sa týmto plemenám venuje náš článok.

Ak chcete spoločníka do života, ktorý vás neopustí už po pár rokoch (akváriová rybička), zvoľte si zvieratko, ktoré je záväzkom na dlhší čas. Napríklad taká suchozemská korytnačka sa môže dožiť až 100 rokov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu