ZN.SK
Fidget spinner

Školácky hit roku 2017: Fidget spinner, čo to vlastne je?

Fidget spinner je tvorený najčastejšie štyrmi guličkovými ložiskami, ktoré umožňujú roztočiť celé teleso do vysokých rýchlostí.

Bez ohľadu na to či máte vo svojom blízkom okolí deti alebo nie, určite ste zachytili hračku, ktorá sa v posledných mesiacoch stala doslova fenoménom všetkých detí. Divné tri vrtule s ložiskami, ktoré si krútia medzi prstami. Jedná sa o fidget spinner, populárnu antistresovú pomôcku.

Fidget spinner

Fidget spinner – Populárny hit

Fidget spinner sa doslovne ťažko prekladá. Najviac ho však vystihuje preklad „nepokojný rotor“. Dôležitejší je, pojem fidget, teda nepokoj, nervozita, či vrtenie. Napovedá o tom, prečo vlastne niečo také vzniklo. Fidget spinner je tvorený najčastejšie štyrmi guličkovými ložiskami, ktoré umožňujú roztočiť celé teleso do vysokých rýchlostí. Aj keď je to v podstate len kus plastu alebo kovu v obmenách dizajnu, stal sa spinner obrovským trendom. Ľudia si ho dokonca začali vyrábať aj doma, pomocou 3D tlačiarní.

Pomoc pri autizme a hyperaktivite

Majitelia si pochvaľujú upokojujúce a antistresové účinky fidget spinneru počas otáčania medzi prstami. Vďaka jeho vlastnostiam sa propaguje aj ako pomôcka proti autizmu, hyperaktivite, poruchám pozornosti či úzkosti. Táto jednoduchá pomôcka má pomáhať sústrediť sa. Zatiaľ čo pri osobách s poruchami môže dôjsť k zlepšeniu zdravotných výsledkov, prax ukazuje, že zdraví školáci sú na tom presne opačne. Hlavným problémom je ich nesústredenosť počas vyučovacích hodín v školách. V Amerike a Austrálii bol v školách dokonca zakázaný.

Vynálezca nie je známy

Ľudí fascinuje aj fakt, že k pôvodu tohto produktu sa nikto nehlási. Patent na túto zdravotnú, antistresovú pomôcku s podobnými vlastnosťami mala podať pred zhruba 20 rokmi Catherine Hettinger, inžinierka z New Yorku. Autorstvo súčasných fidget spinnerov jej zatiaľ, ale nebolo priznané. Momentálne ich vyrábajú rôzne firmy, ktoré sa chopili príležitosti. Predajcovia po celom svete ich potom nestíhajú predávať. Dopyt neustále stúpa. Aj pre absenciu ochrannej známky môže stúpať počet výrobcov, inovátorov a nebohatne na tom pôvodný autor. Je zvláštne, že sa nehlási o autorstvo. Na druhej strane, ide o ojedinelý príklad obchodnej skromnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu