ZN.SK
les ilustračná fotografia lesa a stromov

Klokočovské skálie, vzácna prehliadaná geologická lokalita na Kysuciach

Kým o pieskovcových kamenných guliach v Milošovej vedia mnohí vyhľadávači prírodných zaujímavostí Slovenska, o Klokočovskom skálí…

Kým o pieskovcových kamenných guliach v Milošovej vedia mnohí vyhľadávači prírodných zaujímavostí Slovenska, o Klokočovskom skálí sa vie menej. Kamenné gule objavené v Milošovej sú súčasťou miestneho kameňolomu, v ktorom sa ťažba zastavila po odhalení tejto svetovej rarity. Oveľa viac menších gúľ však možno objavovať v obci Klokočov, ktorá sa nachádza neďaleko a stále v okrese Čadca na Kysuciach. Klokočovské skálie sú možno ešte významnejšie a zaujímavejšie, a pritom stále veľmi neobjavené. Čím sú zaujímavé?

Klokočovské skálie sú výnimočným miestom

Klokočovské skálie je ukryté v lesoch. Tvoria ho kamenné steny aké naozaj nie sú bežnou súčasťou našich slovenských lesov. Na turistickom chodníku sa dajú objaviť niekoľké mohutné kamenné steny, na ktorých je nutné všímať si unikátne útvary. Kým v Milošovej ide o veľké gule, respektíve posledné dve po mnohých krádežiach miestnych, v Klokočovských lesoch sa nachádzajú drobné kamenné gule rôznych veľkostí. Vytŕčajú z vnútra skál, alebo je v nich viditeľný odtlačok v minulosti nachádzajúcich kamenných gúľ. Niektoré dokonca môžu vytvárať dojem, že stačí zatlačiť a guľa je vaša. Ako prírodná pamiatka je však pod určitým stupňom ochrany a sú to práve vandali a neuctiví zberatelia zaujímavostí, ktorí sú schopní na tieto miesta pristupovať silou.

Výnimočná a preto zaujímavá

Už samotné gule z Milošovej sú významnou prírodnou pamiatkou, aká má vo svete len niekoľko bratrancov. Všade sa im pripisujú magické vlastnosti, či záhadný pôvod opradený legendami. Aj o tých v Milošovej sa hovorilo v súvislosti s rôznymi sci-fi teóriami. Klokočovské skálie nám však dokazuje, že miest, ktoré by mohli obsahovať presné pieskovcové gule môže byť viac. Ukrytých pod zemou, dosiaľ nevyčnievajúcich z pod zeme. Kamenný masív tvorený sedimentárnymi horninami tak môže byť oveľa rozsiahlejší a prekvapivejší. Podobné výtvory prírody sú známe aj v Južnej Amerike.

POZNÁMKA: Klokočovské skálie môžete objavovať zhruba v lokalite: GPS: 49°28’22.1″N 18°37’01.2″E alebo na Google súradniciach: 49.472817, 18.617007

Príďte na Kysuce, pretože:

Príďte toto výnimočné miesto objavovať na vlastné oči. Nemusí však ísť o jedinú zastávku počas spoznávania regiónu. Kysuce vám ponúknu aj ropný prameň v Korni, rodný dom významného slovenského herca Jozefa Kronera, aj Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke so slovenským orlojom v obci Stará Bystrica. Celá Bystrická dolina je spojená Bystrickou cyklomagistrálou, dlhou cyklotrasou prepájajúcou celú Bystrickú dolinu. Vedeli ste o tom, že vo Vychylovke sa nakrúcali aj viaceré známe filmy? Rozprávky Čertovské pero, Zakliata jaskyňa, dráma Želary, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, aj seriál Teta. Viac o nich nájdete aj v knihách Filmové miesta (1, 2).

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu