Európska komisia je presvedčená, že Chorvátsko splnilo všetky predpoklady na vstup do eurozóny. Znamená to, že niekoľko ročné úsilie krajiny o nahradenie ich národnej meny euromenou sa úspešne skončilo. Chorvátsko splnilo všetky podmienky a za sedem mesiacov sa môže stať už dvadsiatym členom eurozóny, do ktorej patrí aj Slovensko. Teraz je na rade už len súhlas ostatných členských krajín s pripojením Chorvátska do jednotnej menovej eurozóny.
Prijatie eura v Chorvátsku nahradí kuny
1. januára 2023 sa tak môže eurozóna rozšíriť. Chorvátsky parlament už schválil potrebné zákony, ktoré by mali zabezpečiť prijatie eura a po júli tak začnú v krajine zavádzať podobné zmeny, aké sa diali aj u nás. Pripravovanie obyvateľstva na novú menu. Vzhľadom na popularitu meny a jej význam pre krajinu však nemožno hovoriť o silných odmietavých postojoch aké zaznievajú z iných krajín. Z našich okolitých susedov nie sú jej súčasťou Poľsko, Maďarsko a ani Česko, kde snahy o zavedenie eura majú stále výrazný nesúhlas verejnosti. Krajiny pritom spĺňajú niektoré podmienky len čiastočne. Ďalšie krajiny, ktoré nemajú euro, sú Bulharsko, Rumunsko, Švédsko a Dánsko.
Význam ich vstupu do eurozóny pocítime aj my
Význam prijatia eura a nahradenie pôvodných kún v Chorvátsku pocítia aj Slováci. V rámci jednotnej meny nebudú musieť vymieňať v zmenárňach hotovosť, riešiť výmenný kurz a aj výbery z bankomatov sa uľahčia. Orientácia v cenách bude pre turistov nie len zo Slovenska ľahšia. Euro má význam predovšetkým v medzinárodnom obchode, v platobnom aj hotovostnom styku. V cestovnom ruchu sa mu otvárajú aj ďalšie možnosti. Pri prejazde Európou sa tak zníži počet miest, kde nemusia byť na prvý pohľad zrozumiteľné ceny a hodnota nakupovaného tovaru. Je nepochybné, že prijatie eura v Chorvátsku vítajú najmä slovenskí častí návštevníci Jadranu ako výhodu.
Chorvátsko je dlhodobo jednou z najnavštevovanejších krajín slovenskými turistami. Dôvodom je predovšetkým prístupnosť tejto prímorskej destinácie, ale aj blízka mentalita a jazykový základ. Bolo tomu tak aj v dávnejšej minulosti. Chorvátske pobrežie, možnosti plavby a množstvo ostrovov v blízkosti pobrežia objavujeme už od čias popularity Juhoslávie, najžiadanejšej destinácie s morom, kto sú za socializmu povolili.