ZN.SK
Jozef Króner rodný dom, Staškov

Jozef Kroner a jeho rodný dom na Staškove na Kysuciach

Jozef Króner, rodný dom tohto významného slovenského herca by ste našli na Staškove, v okrese Čadca na Kysuciach.

Jedným z najznámejších a hrdých Kysučanov bol Jozef Kroner, prvý a dlho jediný slovenský herec ktorý sa nám spája s Oscarom, za film Obchod na Korze. Stvárniteľ mnohých nezabudnuteľných postáv od Kuba, zbojníka Pacha, úlohy v Jakubiskovej Tisícročnej včele, úlohy v seriáli Slovácko sa nesúdi, šaša v Soľ nad zlato, až po jednu z posledných úloh v nezabudnuteľnej postave starého Košťála, ktorý mal vodičák a mohol robiť šoféra Bohumilovi Stejskalovi. Menej sa už o ňom vie, že bol vášnivý rybár, holdoval muškárčeniu, no navštevoval aj rodné Kysuce a obec Staškov, kde mu zasvätili miestny futbalový turnaj a trofej.

Jozef Króner rodný dom, Staškov

Kysuce a Staškov hrdé na svojho rodáka

Kronerov pohár a slávnostný výkop sa hráva aj dávno po jeho smrti a pravidelnými hosťami sú napríklad aj Zuzana Kronerová, či Ján Kroner. Ako hrdý Kysučan sa hlásil k svojim koreňom a hrdosť na svoj pôvod podporovala aj hrdosť ostatných Staškovčanov.

Jozef Kroner je herec, ktorý Slovensku a filmovej tvorbe bude chýbať ešte dlho. Jeho rodný dom v Kysuckej obci Staškov mohol upadnúť do zabudnutia a zmiznúť z povrchu zemského. Nestalo sa tak najmä pre odhodlanie miestnych ľudí pripomenúť a vzdať vlastne aj česť jeho pamiatke. Staškov sa tak hlási k významnému rodákovi a láka návštevníkov na malý domček, ktorý prekvapivo slúžil na bývanie mnohopočetnej rodiny. V malej miestnosti a v podkroví sa tiesnilo postupne 12 detí. Otec pracoval na železnici, ktorá umožnila jemu a jeho rodine ubytovanie priamo pri stanici. Koľaje sú od domčeka naozaj len pár metrov. Hneď blízko domu rieka a všadeprítomné stále zelené lesy. Dnes je táto stavba drobnou pripomienkou jeho života. Obsahuje zbierkové predmety, ktoré reálne Jozef Kroner používal a venovala ich jeho dcéra Zuzana Kronerová. V prípade záujmu o návštevu je odporúčané dohodnutie si prehliadky vopred, keďže nejde o permanentne otvorený pamätný objekt. Informácie o stavbe poskytuje aj veľká tabuľa pri hlavnej ceste, ktorá vysvetľuje osud a históriu stavby.

Jozef Kroner a jeho profesný život

Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924 a zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Celkom mal 12 súrodencov, jeho brat Ľudovít Kroner bol taktiež hercom, ktorý si zahral aj niekoľko filmových úloh. Dcéra Zuzana Kronerová sa stala rovnako tak známou herečkou. Profesne začínal ako kreslič a technik v Trenčíne a neskôr v Považskej Bystrici, pričom sa súčasne venoval ochotníckemu divadlu. Po II. svetovej vojne začal v Armádnom divadle v Martine a po roku 1956 sa dostal do činohry Slovenského Národného Divadla, kde pôsobil až do roku 1984. Poznáme ho z množstva slávnych filmov, pre súčasnho diváka najmä z filmov Kubo, Rysavá jalovica, Tisícročná včela. Jednou z najnezabudnuteľnejších úloh modernej komédie bola tá z jeho posledných, úloha starého Košťála v komédii Dědictví aneb Kurvahošigutentág. Daboval animované seriály, no poznáme ho aj zo seriálov Slovácko sa nesúdi, alebo Sváko Ragan, kde vždy vytvoril nezabudnuteľné postavy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu