Kliešte a 5 najznámejších fám okolo týchto parazitov

Kliešť paraziť

Kliešť je parazit, ktorý sa nachádza v niektorých zelených lokalitách viac, než v iných. Naraziť na neho môžeme na prechádzkach v prírode, vo vysokej tráve a len minimálne na vysokých stromoch. Okolo nich koluje niekoľko fám a výmyslov, niektoré nepravdy by vám dokonca mohli skomplikovať život. Ktorých 5 neprávd, v ktorých hrajú kliešte hlavnú úlohu je najznámejších?

Kliešť paraziť

1. Kliešť a život na stromoch

Kliešť prebýva v tráve. Ak vylezie na strom, tak skôr na nízke stromy s dostupnou kôrou. Jeho inštinkty ho vedú do trávy, kde sa môže zachytiť o srsť zvieraťa. Lesné zajace, hlodavce, túlavé mačky, pes na prechádzke a človek. Každý jeden je cieľom. Ktoré zo slovenských zvierat lezú na strom? Možno ak len mačka, veverička a človek, ak má dôvod.

2. Pri vyberaní vraj použiť olej a mastičky

Ako vybrať kliešte? V žiadnom prípade pri vyberaní nepoužívajte olej a mastičky na potieranie kliešťa. Tento recept možno niekomu raz zachránil situáciu, hoci zrejme náhodou. Odvtedy sa táto pomýlená rada opakuje medzi ľuďmi. Ak kliešťa pridusíte, bude sa snažiť nadýchnuť a začne tvoriť veľké množstvo látok na rozpustenie jeho prilepenia ku koži, najmä aby rozlepenie urýchlil. Vylúčiť tak môže aj látky, ktoré predstavujú riziko nákazy kliešťovou encefalitídou a lymskou boreliózou.

3. Vraj otáčať v smere hodinových ručičiek

Domáce recepty tvrdia otáčať kliešťa v smere hodinových ručičiek. Ide o hlúposť. Kliešť nie je zavŕtaný skrutkovým závitom, ale do kože sa prepichol sosákom a zachytil dvoma háčikmi. Tento priestor zacementoval a tým sa prilepil ku koži. Otáčajte vľavo a v pravo po dva krát a potom mierne potiahnite. Zopakujte, kým sa kliešť neodlepí sám. Ak už začnete, bolo by vhodné pokračovať, aby znepokojený kliešť nezačal tvoriť viac slín, čo je riskantné.

4. Vraj pinzetou stlačiť bruško

Ak vám niekto radí uchopiť kliešťa za bruško a ťahať, pošlite ho preč rovnako tak, a by vám radil kliešťa už len stlačiť za bruško. Nasávajte striekačkou z človeka krv a skúste striekačku zapichnutú v žile stlačiť. V tele kliešťa môže byť nákaza a stlačením bruška vytlačíme neželané naspäť do krvi, parazita tým poškodíme, zraníme, možno ho tým roztrhneme na polovicu a problém je na svete.

5. Vraj nákazu prenáša každý kliešť

Nie, v skutočnosti nie každý kliešť prenáša nebezpečné nákazy. Aj preto sa všade spomína riziko nákazy a nie priamo nákaza. Lenže nikdy nemáte istotu pri žiadnom, že práve ten vás nacicaný nespôsobí žiaden problém a preto sa oplatí zaobchádzať opatrne.

VEDELI STE?

Kliešť sa nezachytí hocikde. Potrebuje tenkú kožu, cez ktorú sa dokáže dostať ku krvi. Ide tak o ramená, plecia, chrbát, nohy, aj genitálie. Miesto, kde sa vám kliešť nezachytí, je dlaň s tvrdou kožou tak ako na ilustračnom obrázku.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.