Koľko litrov krvi má dospelý človek v priemere? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Koľko litrov krvi má dospelý človek v priemere?

Človek ako živý organizmus je teplokrvný živočích. Krv sa stará o roznos potrebných živín, minerálov a najmä kyslíka do celého tela. Stará sa tiež o roznášanie krvných doštičiek a chráni nás viacerými spôsobmi. Azda všetkým je známy vtip o sestričke, ktorá mala zobrať pacientovi krv a odpovedala mu, že mal „len“ 5 litrov.

Krv a darca krvi

Bežný dospelý človek môže mať naozaj v tele 5 až 6 litrov krvi. Priemer je však vypočítateľný ťažko jednoducho preto, že aj priemerná váha človeka sa mení podľa lokality aj veku. Ktorú tabuľku vziať do úvahy a aký zdroj, keďže priemerná váha človeka je pojem relatívny?

Koľko krvi je v ľudskom tele?

Krv je druh tkaniva, ktoré má kvapalné skupenstvo. Práve tým, že ide o tkanivo s jedinečnými druhmi živých buniek je nemožné vyrobiť syntetickú krv a jej náhrady sú riešené len cez transfúzie inej skutočnej krvi. Ak je v bežnom ľudskom tele ženy 4 až 5,5 litrov krvi, alebo v mužskom tele 5 až 6 litrov krvi, vždy je to zhruba 8% celkovej hmotnosti človeka. Niektoré zdroje hovoria o priemernom objeme 5 litrov krvi na človeka. Priemerná váha ľudí sa však zvýšenou mierou obezity taktiež zvyšuje.

Rozdiely sú v príkladoch

70 kilogramov vážiaci dospelý človek môže mať v tele 5,4 litra krvi, z čoho môže byť až 3 litre krvnej plazmy. 70 kilogramový človek môže prísť o 1,5 litra krvi bez vážnej komplikácie na zdraví. Pri väčšej strate dochádza k mnohým rizikám. 50 kilogramový stredoškolák má v tele odhadom 4 litre krvi, z čoho 2,5 môže tvoriť krvná plazma. Množstvo krvi, ktoré môže telo zvládnuť stratiť bez ťažších následkov je zhruba 0,70 litra, no táto hladina je veľmi rozdielna aj podľa toho, v akom zdravotnom stave dieťa je a či nejde o dieťa trpiace obezitou. Pri akejkoľvek strate krvi, pri poraneniach a rezných ranách dochádza k jej vytekaniu, ale tiež k aktivácii činnosti krvných doštičiek. Ochorenie, ktoré nedovolí krvným doštičkám a procesom zástavy krvácania fungovať správne sa nazýva hemofília.Pri vytekaní krvi môže dôjsť k postupnému slabnutiu krvného tlaku.

Krv a krvný tlak, informácie o krvi

Čísla sú v každom prípade len odhadmi, keďže váha samotná je len informačný údaj, od ktorého sa môžu odrážať ďalšie priemerové výpočty.

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.