Koľko litrov krvi má dospelý človek v priemere? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Koľko litrov krvi má dospelý človek v priemere?

Človek ako živý organizmus je teplokrvný živočích. Krv sa stará o roznos potrebných živín, minerálov a najmä kyslíka do celého tela. Stará sa tiež o roznášanie krvných doštičiek a chráni nás viacerými spôsobmi. Azda všetkým je známy vtip o sestričke, ktorá mala zobrať pacientovi krv a odpovedala mu, že mal “len” 5 litrov.

Krv a darca krvi

Bežný dospelý človek môže mať naozaj v tele 5 až 6 litrov krvi. Priemer je však vypočítateľný ťažko jednoducho preto, že aj priemerná váha človeka sa mení podľa lokality aj veku. Ktorú tabuľku vziať do úvahy a aký zdroj, keďže priemerná váha človeka je pojem relatívny?

Koľko krvi je v ľudskom tele?

Krv je druh tkaniva, ktoré má kvapalné skupenstvo. Práve tým, že ide o tkanivo s jedinečnými druhmi živých buniek je nemožné vyrobiť syntetickú krv a jej náhrady sú riešené len cez transfúzie inej skutočnej krvi. Ak je v bežnom ľudskom tele ženy 4 až 5,5 litrov krvi, alebo v mužskom tele 5 až 6 litrov krvi, vždy je to zhruba 8% celkovej hmotnosti človeka. Niektoré zdroje hovoria o priemernom objeme 5 litrov krvi na človeka. Priemerná váha ľudí sa však zvýšenou mierou obezity taktiež zvyšuje.

Rozdiely sú v príkladoch

70 kilogramov vážiaci dospelý človek môže mať v tele 5,4 litra krvi, z čoho môže byť až 3 litre krvnej plazmy. 70 kilogramový človek môže prísť o 1,5 litra krvi bez vážnej komplikácie na zdraví. Pri väčšej strate dochádza k mnohým rizikám. 50 kilogramový stredoškolák má v tele odhadom 4 litre krvi, z čoho 2,5 môže tvoriť krvná plazma. Množstvo krvi, ktoré môže telo zvládnuť stratiť bez ťažších následkov je zhruba 0,70 litra, no táto hladina je veľmi rozdielna aj podľa toho, v akom zdravotnom stave dieťa je a či nejde o dieťa trpiace obezitou. Pri akejkoľvek strate krvi, pri poraneniach a rezných ranách dochádza k jej vytekaniu, ale tiež k aktivácii činnosti krvných doštičiek. Ochorenie, ktoré nedovolí krvným doštičkám a procesom zástavy krvácania fungovať správne sa nazýva hemofília.Pri vytekaní krvi môže dôjsť k postupnému slabnutiu krvného tlaku.

Krv a krvný tlak, informácie o krvi

Čísla sú v každom prípade len odhadmi, keďže váha samotná je len informačný údaj, od ktorého sa môžu odrážať ďalšie priemerové výpočty.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.