Horúce noci a človek od potu: ako zaspať počas teplých nocí?

Spánok v posteli

Pre mnohých z nás je v súčasných horúčavách cez horúce noci veľmi ťažké zaspať a vôbec užívať si pokojný spánok. Zvýšené potenie, vyššia teplota, vzduch bez pohybu ťažký a plný pachov. Máte pocit, že spíte v mokrej posteli po obliatí vedrom vody a že nemáte ďaleko od sauny. Na to, ako prežiť v zdraví a pohode horúce noci, existuje niekoľko receptov a postupov.

Spánok v posteli

Ak si nemôžete dovoliť spať v hojdacej sieti, alebo nechávať pustený ventilátor pri okne, stále sa dá operovať aspoň s osvedčenými postupmi. Skôr, než vyskúšate čokoľvek ďalšie, pokúste sa vytvoriť prievan. Na krátko následne skontrolujte miestnosť kvôli neželaným komárom a inému hmyzu.

Oblečenie cez horúce noci

Spať nahý je síce príjemné, no v konečnom dôsledku to pre niektorých ľudí môže byť horšie, ako spať oblečený. Ľahké bavlnené pyžamo, šortky, tričko, alebo bavlnená nočná košeľa. To je totiž materiál, ktorý nedrží teplo a umožňuje odparovať pot.

Vlastné telo

Výborným spôsobom, ako sa pripraviť na spánok počas horúcej noci, je siahnuť po chladnej sprche. Poriadne sa osprchovať v studenej, alebo aspoň vlažnej vode sa môže zdať ako poriadny budíček, no v skutočnosti pôjde len o chvíľkovú záležitosť. Pri vchádzaní do postele sa budete cítiť príjemne a telo sa nebude chcieť začať potiť tak rýchlo, ako pri žiadnej, či horúcej sprche. V samotnej posteli je dobré zaujať takú polohu, pri ktorej sa nebudete dotýkať rukami vlastného tela, inej ruky a rozkročené sú aj nohy. Vtip je v tom, že si telo tvoríme sami vo všetkých priestoroch, ktoré sú blízko iných častí tela.

Výbava a obsah postele

V posteli je dobré mať len tenké prikrývky, ideálne len tenkú deku, ktorá je dostatočne váhovo ťažká na to, aby aj počas spánku ste sa nebudili pre pocit chýbajúcej periny. Niekto si ťažko zvyká, že sa jeho obľúbená ťažká perina stratí, hoci na dosah má ľahkú deku. V posteli sa vyhnite priveľkému počtu plyšákov, vankúšov a predmetov, ktoré tam nemajú čo hľadať. Ak s vami spí pes, žiaľ, musí preč. Pošlite ho na chodbu, do inej miestnosti, alebo aspoň dole z postele.

Kde je partner?

Do obsahu postele určite patrí aj partner. Keď to ide, počas najhorších nocí skúste spať oddelene. Kde sú dvaja, čo dýchajú rovnaký vzduch a ohrievajú vzduch aj svojim vlastným telom, tam je o niečo trvácnejšie držaná vyššia teplota.

Nástroje

Medzi osvedčené nástroje je mokrý vyžmýkaný uterák v studenej vode položený na iný hrubší suchý uterák. Ešte lepšie spravíte, ak mokrú osušku zavesíte do okna. Vzduch prechádzajúci z vonka dnu sa tým ochladí. Týmto sa dá prikryť. Ideálne, ak ide o malé uteráky a pokrývate tie miesta, ktoré sa vám extrémne potia a sú prístupné z hora. Na nejaký čas môže osviežiť pri zaspávaní obliečka vytiahnutá z mraziaka. V mraziaku sa výrazne schladí. Vyhnite sa však vlhkosti z námrazy a pachom, umiestnite obliečku do uzatvárateľného vrecka.

Ďalšie zdroje tepla treba vypnúť

Aby ste mohli zaistiť pokojný spánok a zníženie teploty, vypnite televízor, nabíjačky, notebook, akýkoľvek počítač, hoci v spánkovom režime. Trafo, nabíjačka, ventilátory počítačov, rôzne prehrávače, a všetky druhy žiaroviek, svietidiel a LED osvetlenia taktiež, vydávajú nejaké teplo. Väčšie či menšie, je to jedno. Čo nemusí byť zapnuté, to nezapínajte.

TIP: riešite prílišné teplo počas noci a bývate v rodinnom poschodovom dome? Skúste spať na čo najnižšom podlaží a vyhnite sa tým najvyšším. Teplo totiž prechádza stále vyššie a vyššie. Chladnejší vzduch sa drží vždy na prízemí a v dolných poschodiach.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.