Medúza je z biologického hľadiska úchvatné zviera. Z hľadiska bežného dovolenkára je ale neželaný obyvateľ mora. Popálenie, či skôr popŕhlenie medúzou je totiž jeden z najobávanejších zážitkov na dovolenke, hoci v našom okolí nie je až tak strašný, ako sa tvrdí. Pochopiteľne, ako vždy, záleží na miere popŕhlenia, druhu medúzy a spôsobe, ako sa vás dotkla. Tak či onak, prísť do styku s medúzou znamená riskovať reakciu s jej želatínovým telom, ktoré vzdialene pripomína igelitové vrecko vznášajúce sa vo vode. Medúzy sú častejšie v Bulharsku, kým v Tureckej riviére je výskyt medúzy skôr vzácny.
Určite sa však nedotýkajte ani tých medúz, ktoré more vyplavilo na breh. Účinky jedu totiž môžu zostať aj po smrti.
Čo vás vlastne popŕhlilo?
Ak vás popŕhlila medúza, v skutočnosti vám do pokožky zapichla množstvo ostrých pichliačov veľmi malej veľkosti. Voľným okom je ich veľmi ťažké vidieť. Ich zloženie vyvoláva ďalšie reakcie a v prípade alergikov môžu vyvolať aj silnú reakciu. Zväčša však môže ísť o chvíľkové popŕhlenie ako pri žihľave. Keďže hlavnou stavebnou látkou drobných pichliačov, alebo vlákien, je vápnik, dá sa veľmi hravo rozpustiť s octom. Ale pomáhajú aj iné finty.
Prvá pomoc keď medúza “útočí”:
- Potrite dané miesto suchým sypkým drobným pieskom. Pošúchajte, nezodrite pokožku a následne opláchnite morskou, nie sladkou vodou. Za pár minút by mala reakcia ustúpiť. Ak neustúpi a zhoršuje sa a zopakovanie postupu nepomáha, vyhľadajte lekársku pomoc, alebo siahnite po inom recepte.
- Zájdite do hotelovej kuchyne, ak sami nemáte pribalený biely ocot. Poriadne vlhkým tampónom stačí prejsť po problémovom mieste, alebo postihnuté miesto obliať. V hotelovej kuchyni sa istotne ocot nachádza, poznajú ho azda všade na svete.
- Pomáha aj uterák, stiahnutie pichliačov do látky opäť šúchaním a následne opláchnutím morskou vodou.
Lekárska pomoc
Jedovaté druhy medúz v exotických krajinách a najmä v Austrálii môžu predstavovať väčšie riziko. Riziko však ukrýva aj bežná medúza, ak sa človek ešte nemal možnosť stretnúť s účinkami jej jedu a telo začne prejavovať príznaky alergie, alebo šoku. Ak hľadáte pomoc u lekára, alebo personálu hotela v krajine, kde nepoznáte jazyk a nerozumejú, používajte anglické slovo Jellyfish (výslovnosť „Dželifiš“ pre preklad „želatínová ryba“), kým v niektorých krajinách postačí aj „Medusa“. Výslovnosť spomínam najmä preto, že článok je určený na pomoc a do cudziny cestujú aj Slováci, ktorí jazyk nepoznajú.
Špeciálny opaľovací krém SafeSea chráni proti medúzam
Na Slovensko ho určite nekúpite, a ani v okolitých krajinách. Získať sa dá jedine ak na dovolenkách v Španielsku a na Baleárskych ostrovoch Mallorke, Ibize a Menorke. Opaľovací krém známy ako SafeSea chráni primárne proti slnku, ale už na obale upozorňuje aj na ďalšiu funkciu. Po natretí a vstupe do mora vás ešte zhruba 45 minút, prípadne viac, chráni pred medúzami. Môžu za to látky, fungujúce na rovnakom princípe ako funguje biologická obrana klaunov, rybiek žijúcich v chápadlách pŕhlivých sasaniek. Túto rybku všetci poznajú z rozprávky Hľadá sa Nemo. Sasanky a ich pŕhlenie fungujú na rovnakom princípe ako pŕhlenie medúzy. Žiaľ takýto krém u nás nenájdete.