ZN.SK
Medúza vo vode aj na pláži a prvá pomoc

Medúza a prvá pomoc pri popŕhlení medúzou v mori #recepty

Medúza je z biologického hľadiska úchvatné zviera. Z hľadiska bežného dovolenkára je ale neželaný obyvateľ mora. Popálenie, či skôr popŕhlenie medúzou…

Medúza je z biologického hľadiska úchvatné zviera. Z hľadiska bežného dovolenkára je ale neželaný obyvateľ mora. Popálenie, či skôr popŕhlenie medúzou je totiž jeden z najobávanejších zážitkov na dovolenke, hoci v našom okolí nie je až tak strašný, ako sa tvrdí. Pochopiteľne, ako vždy, záleží na miere popŕhlenia, druhu medúzy a spôsobe, ako sa vás dotkla. Tak či onak, prísť do styku s medúzou znamená riskovať reakciu s jej želatínovým telom, ktoré vzdialene pripomína igelitové vrecko vznášajúce sa vo vode. Medúzy sú častejšie v Bulharsku, kým v Tureckej riviére je výskyt medúzy skôr vzácny.

Medúza vo vode aj na pláži a prvá pomoc

Určite sa však nedotýkajte ani tých medúz, ktoré more vyplavilo na breh. Účinky jedu totiž môžu zostať aj po smrti.

Čo vás vlastne popŕhlilo?

Ak vás popŕhlila medúza, v skutočnosti vám do pokožky zapichla množstvo ostrých pichliačov veľmi malej veľkosti. Voľným okom je ich veľmi ťažké vidieť. Ich zloženie vyvoláva ďalšie reakcie a v prípade alergikov môžu vyvolať aj silnú reakciu. Zväčša však môže ísť o chvíľkové popŕhlenie ako pri žihľave. Keďže hlavnou stavebnou látkou drobných pichliačov, alebo vlákien, je vápnik, dá sa veľmi hravo rozpustiť s octom. Ale pomáhajú aj iné finty.

Prvá pomoc keď medúza „útočí“:

  • Potrite dané miesto suchým sypkým drobným pieskom. Pošúchajte, nezodrite pokožku a následne opláchnite morskou, nie sladkou vodou. Za pár minút by mala reakcia ustúpiť. Ak neustúpi a zhoršuje sa a zopakovanie postupu nepomáha, vyhľadajte lekársku pomoc, alebo siahnite po inom recepte.
  • Zájdite do hotelovej kuchyne, ak sami nemáte pribalený biely ocot. Poriadne vlhkým tampónom stačí prejsť po problémovom mieste, alebo postihnuté miesto obliať. V hotelovej kuchyni sa istotne ocot nachádza, poznajú ho azda všade na svete.
  • Pomáha aj uterák, stiahnutie pichliačov do látky opäť šúchaním a následne opláchnutím morskou vodou.

Lekárska pomoc

Jedovaté druhy medúz v exotických krajinách a najmä v Austrálii môžu predstavovať väčšie riziko. Riziko však ukrýva aj bežná medúza, ak sa človek ešte nemal možnosť stretnúť s účinkami jej jedu a telo začne prejavovať príznaky alergie, alebo šoku. Ak hľadáte pomoc u lekára, alebo personálu hotela v krajine, kde nepoznáte jazyk a nerozumejú, používajte anglické slovo Jellyfish (výslovnosť „Dželifiš“ pre preklad „želatínová ryba“), kým v niektorých krajinách postačí aj „Medusa“. Výslovnosť spomínam najmä preto, že článok je určený na pomoc a do cudziny cestujú aj Slováci, ktorí jazyk nepoznajú.

Špeciálny opaľovací krém SafeSea chráni proti medúzam

Na Slovensko ho určite nekúpite, a ani v okolitých krajinách. Získať sa dá jedine ak na dovolenkách v Španielsku a na Baleárskych ostrovoch Mallorke, Ibize a Menorke. Opaľovací krém známy ako SafeSea chráni primárne proti slnku, ale už na obale upozorňuje aj na ďalšiu funkciu. Po natretí a vstupe do mora vás ešte zhruba 45 minút, prípadne viac, chráni pred medúzami. Môžu za to látky, fungujúce na rovnakom princípe ako funguje biologická obrana klaunov, rybiek žijúcich v chápadlách pŕhlivých sasaniek. Túto rybku všetci poznajú z rozprávky Hľadá sa Nemo. Sasanky a ich pŕhlenie fungujú na rovnakom princípe ako pŕhlenie medúzy. Žiaľ takýto krém u nás nenájdete.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu