Dovolenka na Miami Beach: ľudia, miesta, nákupy a doprava

Miami Beach Pláž

Spoznávať Floridu a nenavštíviť Miami Beach jednoducho nejde. Časť mesta Miami tvorí najznámejšiu časť na východnom ostrove, ktorá je s centrálnym mestom spojená niekoľkými mostmi. Z Miami Beach máte na západ výhľad na luxusné milionárske vily postavené na umelej pevnine, či na miestach zvyšku reálnej pevniny. Veľa krát s vlastným mólom pre vlastnú loď a pohľad cez východné pobrežie prinesie náhľad na Atlantik, či skôr ešte sever Karibiku. Kto zavíta sem, určite to robí kvôli zážitkom, či návšteve známeho miesta, ktorému je podobné možno ak len Los Angeles a to aj tak len na pár miestach.

Miami Beach ulica a budovy

Akí ľudia žijú v Miami Beach?

Miami Beach tvoria Američania a vo veľkej miere prisťahovalci zo španielsky hovoriacich krajín. Je teda bežné dohovoriť sa tu v španielčine. Niekedy to môže byť výhoda, ak sa túlate a radi zoznamujete. Napriek prvotným dojmom je Miami Beach bezpečné. Samozrejme, nič netreba preháňať a zbytočne netreba ani riskovať. Ľudia v podnikoch sú priateľskí a do rozhovoru sa dá pustiť v podstate s kýmkoľvek, čo sa práve niekam neponáhľa.

Miesta na Miami Beach

Obľúbeným miestom je východisko výletných lodí. Pekný upravený zelený park je miestom, kde sa dá na tráve ležať a odpočívať. Tým, že niektoré miesta sú vyššie nad morom, ľudia na lodiach si vás všimnú. Môžete zamávať, alebo len sledovať obrovské kolosy, ktoré prechádzajú okolo vás. Ešte väčšie vyplávajú z Fort Lauderdale, čo je mesto severne od Miami. No tu stačia aj tieto. Veď blízko sa nachádza Kuba a iné karibské ostrovy, ako napríklad krásne Bahamy. Celkovo je na Miami Beach viacero parkov a miest s upravenou zeleňou. Sú čisté, udržiavané a nechať vyšpiniť psa na takejto tráve je tu považované za odporné. Mladí ľudia oddychujú pod stromami, či na terasách rôznych podnikov. Typická kaviareň z ktorej by sršal francúzsky štýl je tu skôr vzácna.

MIami Beach pláž

Pre návštevu je lákavé vnútrozemie ostrova, kde sa nachádzajú aj chudobnejšie obydlia a rôzna architektúra premiešaná s rôznou sociálnou vrstvou s tou najvyššou vo výškových budovách. Zaujímavý je židovský pamätník, architektúra niektorých komerčných budov, no hlavne Art Deco street s hotelmi vybudovanými v jednotnom štýle bez zmien a rekonštrukcií meniacich ich jedinečnosť. Ak sa ešte pred takéto budovy postaví zopár dobových áut, máte pred sebou hotový ideál pre skvelé fotky.  Navštívte tiež miestnu pláž. Tej sa venujeme v samostatnom článku.

Art Deco, Miami Beach

miami beach Boulevard

Nákupy a stravovanie

Do Miami sa chodí aj za nákupmi. Nákupné domy zamerané na textil ponúkajú širšie výbery a lepšie ceny topánok, značkového oblečenia a doplnkov, ako u nás. Nie sú to len frázy, ale reálna vec, že v USA nakúpite, aj pri ich daniach počítaných pri kase podľa konkrétneho štátu, stále výhodne. Na ostrove to nie je nikde veľmi ďaleko. Nákupné centrá sa nachádzajú hlavne v blízkosti veľkých mostov spájajúcich ostrov so zvyšnou pevninou. Všade sú rozmiestnené prevádzky známych reštaurácií rýchleho občerstvenia, ale tiež rôzne menšie podniky a bary. Typické veľké potraviny, aké sme si zvykli rozmiestňovať u nás, tu nie sú na každom kroku. Menšie potraviny sa nachádzajú na rôznych miestach. Cenovo sú však drahšie. Američania majú drahé jedlo, lacný fastfood a lacný textil.

Miami Beach  nákupné centrum

Počítajte s taxami, čiže daňou za všetko, čo zaplatíte priamo na mieste. Pobyt v hoteli uhradený vopred nepredstavuje povinnosť uhrádzať daň aj za to. Taxy sa v USA pripočítavajú ku všetkému až pri pokladni. Je to zvláštnosť na akú si niektorí návštevníci zvykajú ťažko.

Doprava

Lodná doprava na Miami Beach funguje, no nie v rámci využiteľných spojov a smerom, ktorým by ste chceli. Na veľkých cestách ostrova premávajú autobusové linky. Metro tu nefunguje. Pravidelné okružné, alebo prechádzajúce kyvadlovo. Oveľa častejšie narazíte na taxíky.

Loď Oasis of Liberty Miami Beach

V nich je ideálne dohodnúť si cenu vopred, keďže ako už vo svete je zvykom, turistov sa dá lepšie oklamať, ako miestnych. Cesta do Fort Lauderdale môže byť pokojne 120 dolárov, kým u iného taxikára aj 80.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.