ZN.SK
pes a láska

TOP 5 dôvodov prečo mať psa kvôli vlastnému zdraviu

Obstarať si psa znamená pridať si trochu starostí, no zároveň získať zázračný všeliek, ktorý účinkuje nepriamo na viacero zdravotných ťažkostí.

Obstarať si psa znamená pridať si trochu starostí, no zároveň získať zázračný všeliek, ktorý účinkuje nepriamo na viacero zdravotných ťažkostí. Mať psíka znamená pre mnohých ľudí vyplnenie prázdneho priestoru v živote a niečo také sa dá len ťažko s akýmkoľvek iným bežné dostupným zvieratkom.

pes a láska

Pes zlepšuje psychický stav človeka

Nie je žiadnou novinkou pojem kanisterapia. Psíkov používajú na vzbudenie prejavov a oslabenie psychických ťažkostí aj u najťažších foriem postihnutých ľudí. Pôsobí na duševný pokoj už samotná prítomnosť psíka, jeho prejavy, no hlavne fyzický kontakt. Odborných termínov je mnoho. Pes jednoducho upokojuje, mierni, no tiež rôznorodo obohacuje. Vplyvov na psychickú harmóniu je naozaj veľa.

Zlepšuje imunitu

Nie, nejde o hlúposť. Nemôžeme pochybovať, že by malý Sebastián mal problém s imunitou, keď toľko času trávil s Bellou. Bežný pes žijúci v domácnosti neumožní sterilné podmienky, pretože to jednoducho nejde. Deti, ktoré sa hrajú so psom a sú s nim v kontakte majú lepšie predpoklady na odolnosť proti rôznym vonkajším vplyvom. Nie, my sme to nevymysleli, ale možno sa aj vo vašom okolí nachádza živý dôkaz. Argument, že pes má srsť a je hrozbou pre alergikov je hlúposť. Nie srsť, ale vlasy alebo nič, majú plemená ako pudel všetkých veľkostí, bišón, austrálsky ovčiak a rôzne druhy ďalších psov, vrátane naháčov. Aj alergik môže mať svojho maznáčika.

Povinné pravidelne prechádzky

Či je leto a či mráz, váš pes potrebuje venčiť. Nejeden psíčkar nastaví pravidelnosť. Rozhýbe sa a nesedí doma. Nemôže. Jeho štvornohý kamarát má svoje potreby a tak sa do pohybu púšťajú nohy, kĺby, človek je na čerstvom vzduchu a ešte k tomu prechádzkou pôsobí na srdce a cievy.

Pre samotárov nástroj záchrany

Človek, ktorý stratí partnera, nech je akokoľvek silný, v niektorej jeho časti výrazne oslabne. To chýbajúce miesto a zabránenie citovej samoty sa dá riešiť aj psíkom. Záleží od človeka. Ale je takých prípadov dosť, o ktorých možno povedať, že havkáč bol dôvodom, prečo človek stále cítil zodpovednosť za druhého, zmysel vlastného života, alebo len neupadol do ťažkej depresie.

Záchranca života

Ak hľadáme piaty dôvod, netreba veľmi improvizovať. Pes je záchranca často od prírody. Vie privolať pomoc ak má dostatočné vyvinuté schopnosti rozpoznávania hrozieb. Bráni svojho pána neraz nehľadiac na vlastnú veľkosť a silu voči protivníkovi. Poznáme príhody kedy pes zachránil poplachom ľudí z horiacich domov, či ľudí z pod trosiek a lavíny. Nejeden príbeh je silno emotívny a nemožno sa tomu diviť. Psík môže byť oddaný na život a na smrť viac ako človek.

pes a láska

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu