ZN.SK
ďatelima pole

Ďatelinové polia ako turistická atrakcia. Na čo sa ďatelina používa?

V rôznom čase sa na Slovensku na rôznych miestach objavuje lokálne nadšenie z nádherných rozkvitnutých polí. Ďatelina kvitne…

V rôznom čase sa na Slovensku na rôznych miestach objavuje lokálne nadšenie z nádherných rozkvitnutých polí. Ďatelina kvitne niekoľko dní až týždňov, poznáme pár druhov a nebýva v našich končinách zvykom, že sa objavuje vo veľkom. Polia, ktoré sú určené na pestovanie priemyselných plodín, ak namiesto repky, kukurice, slnečníc, alebo obilia siahnu po ďateline, je to vidieť na prvý pohľad. Pred časom pri obci Bernolákovo, teraz na Záhorí a myjavských kopaniciach, alebo lokálne na rôznych miestach v blízkosti Malých Karpát môžete naraziť na lokácie zaujímavé pre fotografov, aj pre bežného lovca zážitkov. Ďatelinové polia totiž práve farbou dokážu zaujať napríklad aj ako pozadie špeciálnych tehotenských fotiek, fotiek detí, koní, psov a s neobyčajným pozadím to skrátka bude aj neobyčajná fotografia.

Ďatelinové polia a ďatelina samotná: na čo sa využíva?

Ďatelina má pekné kvety a využíva sa aj ako ozdobná rastlina v záhradách a parkoch. Jej kvety môžu byť sušené a použité na aranžovanie kvetinových dekorácií. Primárne sa nám však bude vždy spájať ako krmivo, či výstelka domácim zvieratkám v klietkovom chove. Ako sušená si udržiava vysoký obsah minerálov a je považované za ideálne krmivo, ak riešime sušenú potravu bylinožravcov. Ďatelina je jednou z plodín, ktoré sa často pestujú ekologicky, pretože jej rast je prirodzeným spôsobom odolný voči mnohým škodcom a chorobám. Pestovanie ďateliny bez chemických hnojív a pesticídov je šetrné k životnému prostrediu a produkuje zdravé plodiny. Skrátka na to, aby sme ju vypestovali, nepotrebujeme hnojiť, striekať, likvidovať, zaťažovať pôdu chémiou, či náročnými procesmi úprav pôdy.

Ak ide o celé polia pestované priemyselne, čiže viac ako len v súkromí pod dvoma rukami a pre účel jedného hospodárstva a jednej rodiny, potom môže ísť o niektoré z týchto účelov. Ak už zazriete pole a vstupujete doň, premyslite si veľmi dobre, ako hlboko chcete do poľa vchádzať. Pre pole, pre pestovateľa aj pre odberateľa ste nežiaducim votrelcom. Tí neraz pri nálezte takýchto polí šliapu všade. Pokladajú ju za burinu, alebo majú mylnú predstavu, že pošliapaná nevadí. Vadí. Sťažuje zberu kvetov a plnohodnotnej rastliny. Pekná fotografia na instagrame si síce žiada vojsť tam, kde ešte nikto nebol. Ale toto si povie 150 návštevníkov a preto polia dopadajú tak zle, ako tomu občas býva.

1) ďatelina môže byť základová plodina

Dôvodom pestovania ďateliny občas „nemusí byť“ priamo samotná ďatelina, čo ponúkne pôde pred pestovaním hlavnej zamýšľanej plodiny. Ďatelina je takzvaný fixátor dusíka, čo znamená, že má schopnosť viazať vzdušný dusík a uvoľňovať ho do pôdy. To zlepšuje jej plodnosť a zvyšuje úrodnosť polí. Ďatelina sa často pestuje ako súčasť osevného postupu, aby sa zlepšila pôda pre nasledujúce plodiny. Niečo ako penetračný náter predtým ako nalepíte dlažbu, alebo nanesiete farbu na stenu.

2) ako krmivo pre zvieratá

Je to podstatné využitie a môže ísť o sekundárne využitie práve po primárnom využití vyššie. Ďatelina je významným zdrojom kvalitného krmiva pre hospodárske zvieratá. Obsahuje vysoké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov, čo ju robí vhodnou potravou pre dobytok, ovce a iné zvieratá. Jej kvalita a výživové hodnoty ju robia obľúbeným krmivom pre chovateľov.

3) dokonca ako biopalivo alebo zdroj olejov

Ďatelina sa dá využiť aj na výrobu biopalív. Z jej semien sa získava olej, ktorý môže byť spracovaný na biopalivá, ako je biodiesel. Toto je ekologická alternatíva k tradičným fosílnym palivám a prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov.

4) súčasť medicíny a liečiteľstva

Ďatelina je bežnou súčasťou rôznych tinktúr, olejčekov, výťažkov, aj čajov. Nemožno sa preto čudovať, že si za celé stáročia našla priaznivcov medzi bylinkármi a nadšencami pre prírodné liečiteľstvo. Obsiahnutá môže byť v kvapkách (alebo tu), aj ako hlavná zložka výživového doplnku pri menopauze. S menopauzou súvisia aj populárne čaje, ktorých je ďatelina hlavnou, prípadne jedinou zložkou. Môžu mať podobu aj iných čajových zmesí, ktoré sú bežným sortimentom lekární. (alternatívny čaj tu.)

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu