ZN.SK
čkanie

Čkanie, ako vzniká a ako sa ho najrýchlejšie zbavíme?

Čkanie nastáva v momente, keď sa bránica a vonkajšie medzirebrové svalstvo nedobrovoľne sťahujú. Ako sa ho čo najrýchlejšie zbavíme?

Čkanie alebo štikútka. Neexistuje hádam nikto, kto ho už párkrát nezažil. Niekto ho máva častejšie, iný občas. Každopádne je dosť otravné a nepríjemné, hlavne ak sa práve nachádzate v spoločnosti. Bežná štikútka trvá iba pár minút, nanajvýš hodín. Za lekárom treba zájsť v prípade, že nezmizne ani o dva dni.

čkanie

Hovorí sa, že ak sa nám čká, niekto nás v rovnakom momente spomína. Ako naozaj čkanie, odborne nazývané singultus, vzniká a ako sa ho čo najskôr zbaviť?

Kde a prečo štikútka vzniká?

Čkanie nastáva v momente, keď sa bránica a vonkajšie medzirebrové svalstvo nedobrovoľne sťahujú. V dôsledku sťahov dôjde k prudkému nádychu. O 35 milisekúnd neskôr sa hlasivky prudko uzatvoria a spôsobia charakteristický zvuk čknutia. Zaujímavosťou je, že už 8-týždňové plody v maternici štikútajú. Spúšťačov čkania je hneď niekoľko.  U niekoho sa môže objaviť po veľmi rýchlom prehĺtaní potravy, nedostatočnom žutí či konzumovaní veľkého množstva jedla. Niektorým ľuďom sa zase štikúta po korenistých pokrmoch. Taktiež môže byť príčinou pitie studenej vody, alkoholu či šumivých nápojov. Spúšťačom ďalej býva aj stres, pocit vzrušenia či nesprávne dýchanie. Niekedy je tiež príčina štikútky jednoducho nevysvetliteľná.

Osvedčené tipy, ako čkanie odstrániť

  • Skúste citrón: Vytlačte šťavu z polovice citróna a neriedenú ju vypite.
  • Kocka cukru s octom: Vezmite kocku cukru a pokvapkajte ju vínnym octom. Vložte ju do úst pod jazyk a nechajte voľne rozpustiť.
  • Obyčajná voda pomôže: Nalejte si pohár čistej vody a rýchlo za sebou vypite deväť dúškov. Rytmické kontrakcie pažeráka zastaví kŕče v bránicu.
  • Napite sa v predklone: Rovnako tak vám môže pomôcť, keď sa vody napijete v predklone. Položte pohár vody na stôl, predkloňte sa k nej a napite sa, bez toho aby ste ju zo stola zdvihli. Dýchajte pri pití nosom a nesnažte sa piť príliš rýchlo.
  • Zadržte dych: Aby ste sa zbavili čkanie, budete musieť zmeniť rytmus dychu. Čo najviac vydýchnite a na 20 sekúnd zadržte dych. Opakujte 3x za sebou.
  • Zrýchlite dych: Ak nepomôže zadržanie dychu, skúste ho naopak zrýchliť.
  • Dýchajte do dlaní: Keď vás prepadne čkanie niekde v spoločnosti, nie je nič jednoduchšie ako na pár sekúnd dýchať do dlaní. Vdychovanie oxidu uhličitého trochu omámi bránicu a tá sa upokojí raz dva.
  • Ovoňajte vône: Pripravte si niekoľko vonných esencií, či už to bude korenie, parfém alebo vonný olej ktorý je vám príjemný, a zhlboka vôňu nasajte. Pravidelným nasávaním vôňa upokojíte pľúca a telo sa automaticky vráti do správneho režimu.
  • Jemná masáž: Pomalými krúživými pohybmi si miešajte miesto asi 2 cm nad žalúdkom, ktoré je senzitívny oblasťou blúdivého nervu.
  • Vyskúšajte prsty do uší: Znie to síce komicky, ale verte, že to pomáha. Vložte si na 20 sekúnd prsty do uší a pomaly dýchajte, aby sa bránica čo najviac upokojila.
  • Vyplazte jazyk: Ani tento úkon nevyzerá práve esteticky, ale funguje. Vyskúšajte jazykové cvičenia, pri ktorých vyplazíte jazyk a snažíte sa plynulo dýchať.

Nie všetky tipy zaberú každému na prvýkrát, ale určite stojí za to ich vyskúšať a tak nepríjemné čkanie okamžite odstrániť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu