ZN.SK

Najväčší žijúci organizmus na svete má neuveriteľných 5,6 kilometrov

Najväčší žijúci organizmus na svete je huba Armillaria ostoyae nachádzajúca sa v Národných lesoch Malheur vo východnej časti štátu Oregon. Huba, hovorovo známa aj ako medová huba, začala v asi období pred 2 400 rokmi rásť

Najväčší žijúci organizmus na svete je huba Armillaria ostoyae nachádzajúca sa v Národných lesoch Malheur vo východnej časti štátu Oregon. Hovorovo známa aj ako medová huba, začala v asi období pred 2 400 rokmi rásť z jedinej a postupne svojim rastom prechádzala podzemnou na širšie územie. Výsledok? V lesoch narazíte na obrovské množstvo tohto druhu, no jej najväčšou zaujímavosťou je fakt, že ide o stále jeden organizmus.

Huba, ktorá pokryla obrovskú plochu lesa

Dnes je rozrastená na spoločnom podzemnom základe na ploche 880 hektárov. 5,6 kilometrov súvislý hubový porast siaha hlboko do pôdy až do hĺbky jedného metra, čím ide o navzájom pospájané tkanivá. O tejto prírodnej rarite sa veľa nevie aj preto, že sa nachádza v turisticky menej využívanej oblasti. A na prvý pohľad nevyzerá ako jeden. Dokázal to až výskum, ktorý potvrdil, že všetky huby majú jedno DNA a pochádzajú z jedného kedysi spoločného organizmu.

Niečo podobné našli pred dvadsiatimi rokmi aj v štáte Washington, opäť v súvislosti s rovnakou hudbou, avšak „len“ na ploche 1500 hektárov, ale tvorené z veľkého množstva rôznych húb.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu