ZN.SK
Alokázia Makrorhiza Alocasia rastlina

Alokázia Macrorrhiza, tropická rastlina, ktorá nadchla aj našincov

Alokázia Macrorrhiza, ako zástupca zaujímavých interiérových rastlín čeľade Araceae, budú patriť medzi najzaujímavejšie zelené rastliny doma.

Alokázia Macrorrhiza, ako zástupca zaujímavých interiérových rastlín čeľade Araceae, budú patriť medzi najzaujímavejšie zelené rastliny doma. Lákavý je odtieň zelenej, ale aj výrazné žily na listoch, prípadne rôzne zvlnené okraje niektorých z nich, kým na rovnakej rastline môžu byť aj listy s okrajmi rovnými. Pestujeme ich aj ako exteriérové rastliny počas letných mesiacov. Keďže však rastlina nie je mrazuvzdorná, žiada si v zimných mesiacoch presun dnu. Vzhľadom na jej pôvodnú domovinu sa ani nemôžeme čudovať jej vlastnostiam. Vytvárajú unikátny dojem tropickej džungľovej rastliny, akoby bola ideálnou filmovou rekvizitou.

Alokázia Makrorhiza Alocasia rastlina

Domovinou alokázií je totiž rozsiahla oblasť tropických ostrovov Pacifiku, Juhovýchodnej Ázie, Filipín, Indonézie a Malajzie. Giant Taro alebo Giant Alocasia, ako sa hovorí odrode Macrorrhiza, je zaujímavá hneď z niekoľkých dôvodov. Svojimi neobyčajnými veľkými zelenými listami s leskom zaujme ako interiérový doplnok. Ak máte priestor v dome, priestrannej obývačke, spálni, alebo vstupnej hale s dostatočným svetlom, môže byť nepochybne výrazným oživením priestoru. Alokázie sú populárne dlhodobo, no tento druh je niečím iný.

Alokázia Macrorrhiza

Z celej čeľade Araceae je práve Macrorrhiza najväčšia. Ak ju máte v nádobe v záhrade, alebo v interiéri, jej veľké listy dĺžky aj niekoľkých dlaní, jednoducho zaujmú. Netvoria drevnatý kmeň ale listy vyrastajú z hľuzovitých podzemkov. Z nich vyrastajú v dlhých stonkách listy srdcovitého tvaru s neopakovateľne zeleným odtieňom, ktorý priam priťahuje oči. Zaručene pôsobí ako magnet a kdekoľvek vo svete sa využíva v interiéri, vždy je to cielene pre svoju atraktivitu.

V teplých podnebiach sa pestuje vo voľnej záhrade ako kombinácia s palmami a inými tropickými rastlinami. V našich končinách môže byť súčasťou tropického kúta s odolnými mrazuvzdornými palmami, agáve, jukami a podobne. Sama však musí byť v nádobe prenášateľná do tepla. Vo svojej tropickej domovine je rastlina vnímaná ako symbol prosperity alebo šťastia.

Alokázia Makrorhiza Alocasia rastlina

Fotografia mladej rastliny. Je súčasťou ponuky online záhradníctva Zahradnici.sk, kde je viac fotografii a aj porovnanie s dospelou postavou.

Pestovanie tejto alokázie a požiadavky

Alokázia potrebuje rozptýlené svetlo, nie priame slnko. Ani vo voľnej prírode sa totiž nerozrastie na miestach, kam preniká priame slnko, ale využíva prostredie pod stromami s dostatkom svetla. Najlepšie sa jej darí pri teplotách od 18°do 26°.

Získať ju môžete aj online (zahradnici.sk). Kuriér ju doručuje ako bežný balík, pričom listy sú zabezpečené proti poškodeniu.

Pôda a hnojenie:

Alokázia má už pri dodaní zo záhradníctva určitý typ pôdy. Toho sa môžete držať aj pri presádzaní. Ide o kvetinovú pôdu s dobrou drenážou s obsahom organických látok. Môže ísť o bežnú pôdu pre interiérové rastliny s prímesou perlitu s prídavkom kyslej rašeliny na zlepšenie drenáže a vlastností pH. Správnu pôdu si doladíme jednoducho pomocou bežného hnojiva pre zelené interiérové rastliny. Na hnojivá nie je náročná. V neprehnanom množstve hnojenia môžeme hnojiť 2x za mesiac počas rastu nových výhonov a za iných okolností 1x za mesiac. Odmenou bude pestovateľovi nádherná zelená rastlina, ktorá bude pútať pozornosť.

Zálievka a vlhkosť

Miluje vzdušnú vlhkosť. V trópoch je vlhký vzduch bežnou súčasťou jej prirodzeného prostredia. Ak máte skleník, alebo krytú terasu s bazénom a vírivou vaňou, toto prostredie bude pre ňu ideálne. Pestovať ju môžeme aj v bežných domácich podmienkach, poprášené rozprašovačom v prípade, ak je vzduch príliš suchý.

Presádzanie a orezávanie:

Alokázia ocení, ak ju pri raste presadíme do väčšej nádoby (ideálne na jar, pred vynesením von). Získa viac miesta pre korene. Ťažkým listom môžeme poskytnúť oporu. Rastlinu nestriháme, ak to nie je nutné. Odstraňujeme suché časti, prípadne ak bola rastlina vystavená pôsobením chorôb, aké postihujú aj iné zelené rastliny, opatrne odstraňujeme napadnuté časti.

Zopár zaujímavostí na záver:

Rastlina, ktorej sa veľmi dobre darí a je zdravá, môže pri rozrastení dosiahnuť viac ako 2 metrovú veľkosť. V bežných domácich podmienkach, kde sa jej pestovateľ venuje a poskytne dostatočný priestor, poteší veľkými listami a celkovo hustým olistením. Dosiahnuť môže do 1,5 metrovej šírky a niekoľko metrovej výšky.

Pohľad skúseného poľského pestovateľa na alokáziu:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu