ZN.SK
Gloucestershire a vrhanie sa za syrom z kopca

Ozlomkrky bežia z kopca za kotúčom syra: tradícia v britskom Gloucestershire

Britské grófstvo Gloucestershire je každoročne dejiskom šialenej, ale zábavnej tradície vrhania sa z kopca za kotúčom syra. Aj za cenu zranenia.

V jeden letný deň sa na jednom kopci v grófstve Gloucestershire na upršaných Britských ostrovoch stretne skupina mladých ľudí, ktorí sa bezhlavo rútia z kopca, skáču (veľa krát nechcene a všetkými smermi) a bežia ozlomkrky za kotúčom syra. Zbláznili sa? Nie, len vyznávajú stáročia starú tradíciu o to, kto bude najrýchlejší a chytí kotúč kvalitného žltého syra, aký by aj na našich stoloch mal poriadne vysokú cenu. Kým v minulosti to bol naozajstný syr, v posledných rokoch je to údajne len penová replika, hoci stále s peknou výhrou v cieli. Dokonca sa súťaží v niekoľkých disciplínach a rozdeleniach na mužské a ženské kolá.

Gloucestershire a vrhanie sa za syrom z kopca

Z kopca za syrom v The Cooper’s Hill Cheese Rolling challenge

Britské grófstvo Gloucestershire na prudkom kopci Cooper’s Hill je už každoročne dejiskom týchto neobyčajných pretekov, kde možno nechýba zábava, no samotným súťažiacim nesmie chýbať odvaha a zmierenie sa s tým, že víťaz nemusí byť pokojne nikto z nich a všetci si môžu poležať v nemocnici. S úrazmi sa počíta vždy a rovnako tak sa vždy aj niečo prihodí. Preteky boli oficiálne v roku 2009 zrušené práve pre vysoké riziká zranení a čoraz vyššiu popularitu šialenej tradície. Napriek tomu, že oficiálne preteky už nie sú organizované mestom a ani nie sú pod záštitou grófstva, samosprávy, či inej organizácie, už ide čisto o neoficiálne organizovanie zábavy tými, čo ju nechceli nechať padnúť do zabudnutia.

Faktom totiž zostáva, že tradícia tohto zvyku je tak stará, že nie je možné presne zistiť, kedy vznikla. Súťaž The Cooper’s Hill Cheese Rolling challenge (doslovný preklad znie: Výzva valiaceho sa syra z Copperovho kopca) v podobe, akej je známa dnes, sa organizovala neprestajne od roku 1826. Úlohou súťažiacich je prejsť strmý 180 metrov dlhý zráz z kopca, buď s kotúčom syra v rukách, alebo aspoň ako druhý hneď za syrom.

Podujatie je každý rok mimoriadne populárne. Pod svahom čakajú ošetrovatelia, aj chytači, muži, ktorí príliš rýchlych radšej chytia, nech sa nedolámu na brzdnej dráhe pre rýchlejšie kotúče syrov.
Ročník 2017 vyhral opakovaný víťaz Chris Anderson a ženskú kategóriu Keavy Morgan. Údaje o počte zlomenín, prasknutých hláv a vybitých zubov však neboli publikované.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu