ZN.SK
Snehová vločka

Snehová vločka: tajomstvo vzniku a krásy bežnej snehovej vločky

Snehová vločka. Je symbolom zimy, chladu a využívaným symbolom v meteorológii. Používajú ju chladničky a mrazničky opäť vo svojej symbolike…

Zľavy na wellness pobyty

Je symbolom zimy, chladu a využívaným symbolom v meteorológii. Používajú ju chladničky a mrazničky opäť vo svojej symbolike a v technickom ovládaní. Snehová vločka má viacero kryštalizovaných tvarov. Ba dokonca sa hovorí, že neexistujú dve rovnaké. Pri vyčerpateľnosti možných tvarov na tak malej ploche je to však nepravdepodobné. Snehové vločky sú samé o sebe nádherným až fascinujúcim javom, ktorý pracuje s predstavivosťou. Je krehká, veľmi pominuteľná a pri styku s tepom sa mení na drobnú kvapku vody.

Snehová vločka

To, čo padá z oblohy a nazývame vločkami, sú zväčša vo vysokej výške pospájané viaceré vločky. Schopnosť „zaseknúť“ sa do seba následne tvorí tie typické biele vločky, ktoré vidíme aj z diaľky.  Snehové vločky nám ponúkajú pohľad na fascinujúci svet mikroskopických krás, ktoré nás obklopujú počas zimných mesiacov. Neraz tvoria aj hovorový symbol príliš ľahkej pominuteľnosti.

Chémia snehových vločiek:

Snehové vločky sú komplexné štruktúry tvorené vodou. Nič iné k tomu netreba, hoci snehová vločka môže byť nositeľom nečistôt. Podľa najnovších výskumov môže byť jej súčasťou aj mikroplast. Sú to krehké ľadové kryštáliky, ktoré sa tvoria v oblačnom prostredí, v prípade, keď teplota v ovzduší klesne na mínusové hodnoty. Základným chemickým procesom, ktorým prechádzajú, je kryštalizácia. Poznáme ju pri mineráloch, usadeninách, no najrýchlejšie a najbežnejšie sa prejavuje práve pri vode a zimnom počasí.

Proces kryštalizácie:

Snehová vločka začne vznikať v oblačnom prostredí, a teda bez pevného základu, keď sa drobná čiastočka vlhkosti zmrazí na jeden pevný mikroskopický bod. Prípadne môže isť o zrniečko nečistoty, ktoré ľad obalí a postupne sa na drobnej mikroskopickej guľôčke tvoria ramená. Keď sa jedna vodná molekula usadí na jadrách, iné molekuly nasledujú a vytvárajú šesťhranné symetrické kryštály.

Snehové vločky sú známe pre svoju nesmiernu variabilitu tvarov. Každá vločka je akoby malým umeleckým dielom prírody. Tvarová diverzita spočíva v rôznych atmosférických podmienkach, ktorým sú vystavené počas svojej cesty k zemi. Vplyv vetra, teplotných variácií a vlhkosti ovplyvňuje, či bude vločka mať jednoduchý šesťhranný tvar alebo komplexný dizajn.

História výskumu:

Snehové vločky fascinovali vedcov a pozorovateľov už od staroveku. Jedným z pionierov bol japonský výskumník Ukichiro Nakaya, ktorý v 20. storočí experimentoval s vytváraním umelej snehovej vločky a systematicky skúmal rôzne faktory ovplyvňujúce ich tvary. Jeho práca položila základy pre ďalší výskum v oblasti meteorológie a kryštalizácie vody.

Okrem Nakayu sa výskumu snehových vločiek venovali aj ďalší významní vedci. Wilson Bentley, známy aj ako „Snowflake Bentley,“ bol americký farmár a amatérsky meteorológ, ktorý v 19. storočí ako prvý zachytil fotografie snehových vločiek pod mikroskopom. Jeho práca prispela k rozšíreniu vedomostí o štruktúre a kráse týchto jedinečných vodných kryštálov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu