ZN.SK
Korniansky ropný prameň fotka

Prírodná rarita: ropný výver v Korni zaujme vylepšeným okolím

Jedna zo zaujímavostí Kysúc sa za posledné roky zmenila. Ropný prameň v Korni je raritou aj v rámci celého Slovenska. Prírodný výver ropy…

Jedna z najväčších prírodných zaujímavostí na Kysuciach sa za posledné roky zmenila. Ropný prameň v Korni je raritou aj v rámci celého Slovenska. Prírodný výver ropy na povrchu, na jednej z kornianskych rolí láka po celé desaťročia prírodovedné exkurzie zo základných škôl širokého okolia. Kým v dávnej minulosti bol prameň známy miestnymi zo širokého okolia a ropu používali predovšetkým na svietenie, dnes ako chránená prírodná pamiatka tvorí časť dôležitého miestneho turizmu. Kým ešte pred rokmi šlo len o jeden prameň ústiaci do miestneho potôčika, dnes je toto miesto iné. Obec v rámci projektu vedúceho k zatraktívneniu okolia postavila oddychovú zónu, maketu vrtnej veže, ale upravila aj okolie.

Korniansky ropný prameň fotka

Ropný výver či ropný prameň v minulosti a dnes

Kamenistá cesta pre traktory bola v minulosti prístupovou od hlavnej cesty. Po vyšliapaní neexistovali možnosti posedenia či oddychu. Chýbali informačné zdroje a jedinou ceduľou bola tá, ktorá upozorňovala na to, že ide o zákonom chránenú prírodnú pamiatku. To sa zmenilo. Dnes cestu hore tvorí novšia asfaltová cesta, odvodňovací kanál aj lepši značenie pre samotné parkovisko. Už na samotnom parkovisku dole je jasné, že sa udiali zmeny. Ani tu nechýbajú informačné cedule a miesto pre oddych.

Korniansky ropný prameň fotka

Po výstupe cca 150 metrov od parkoviska vás víta veľká informačná ceduľa, ale aj iná podoba ropného prameňa. Samotný výber je obložený kameňom. Ploché šlapáky vedú aj k tejto inštalácii. D okruhu upravený prameň vytvára priestor, v ktorom ropa vyniká o niečo viac. Sústredene na jednom mieste. Drevená konštrukcia pripomínajúca staré vrtné veže nesie na vrchole erb obce. Kým veža pôsobí ako tak dôveryhodne, vrch a erb už menej autenticky. To potešujúce je posedenie v pevnej drevenej konštrukcii s pevným stolom a so zastrešením. V suchu sa dá posedieť pri vlastnom jedle. Odpadky je vhodné zobrať so sebou.

Zmeny len k lepšiemu

Miesto je oveľa atraktívnejšie. Plusom je kovová socha dvoch svätcov, ktorá zaujme tých zameraných na umenie. V každom prípade je miesto udržiavané. Samotný prameň je obkolesený plotom s natiahnutými lanami. Miesto tak pôsobí zaujímavo a oveľa viac ako atrakcia, ktorá sa nedá prehliadnuť. V minulosti o nej vedeli len miestni a tí skúsenejší. Len postupne sme v posledných desaťročiach vnímali zlepšovanie v prípade značenia parkoviska a cesty k prameňu. Miesto už síce nemá onen prírodný ráz a už ani omylom nestúpite do ropného prameňa a bahna od ropy. Miesto je však oveľa viac udržateľné, známejšie a pre turizmus atraktívnejšie. Informačné cedule využívajú svoj potenciál a propagujú aj ďalšie zaujímavosti v okolí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu