Nenápadná a pre Slovákov stále veľmi neznáma krajina Turkménsko leží na juhu Strednej Ázie, pričom je najrovinatejšou krajinou celej oblasti. Susedí s Kazachstanom, Iránom, Uzbekistanom, Afganistanom a Ruskom. V samotnom Turkménsku nájdeme viacero miest, ktoré môžu zaujať svojimi stavbami, polohou, kultúrou a podobne.
Ašchabad je hlavným mestom Turkménska a zároveň je aj najväčším. V preklade znamená jeho názov „mesto lásky“. Nachádza sa na juhozápade krajiny, vo veľkej oáze na predhorí Kopetdag na okraji horúcej púšte. Mesto sa začalo formovať až v roku 1881 na križovatke ciest karaván a pri veľkej ruskej pevnosti. Impulz na výstavbu dala aj Kaspická železnica. V roku 1948 mesto zničilo veľké zemetrasenie, pri ktorom zahynulo minimálne 110 tisíc obyvateľov. S výstavbou od nuly sa začalo vďaka Sovietskemu zväzu, preto je tu vidieť prvky socializmu, aj keď stavebný boom nastal až po získaní nezávislosti v roku 1991.
Foto: flickr, Peretz Partensky, mesto Aškabat
V súčasnosti patrí medzi najluxusnejšie mestá na svete. Je tu najviac fontán, mramoru, zlata… Mramorové mesto, v ktorom býva len pár obyvateľov z bohatých kruhov. Medzi najzaujímavejšie pamiatky a atrakcie patria:
Nissa je bývalé hlavné mesto Partskej ríše. Veľmi dobre zachované a opravené mesto.
Mery je najmenej navštevované miesto, keďže sa nachádza asi 40 km od mesta Mery a žiadna verejná doprava na toto miesto nie je zabezpečená. Patrí medzi najvzácnejšie na svete, ale najviac učarí milovníkom histórie, ktorí majú radi ruiny, archeologické vykopávky a pocit neobmedzenosti. Vznikli tu príbehy Tisíc a jednej noci. V dobe bronzovej si tu osvojili irigáciu (zavlažovací systém). Pýši sa pomenovaním „matka miest“ a pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO. Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky patria:
foto: Flick – John Pavelka, stará pevnosť Veľká Kyz-Kala
Konye Urgench je stredoveké hlavné mesto Severného Chorezmu, ktoré sa nachádzalo na Hodvábnej ceste. Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky patria:
Derweza dedinka v severnej časti Turkménska, v púšti Karakum. V blízkosti je kráter „Brána do pekla“.
Mary je tretie najväčšie mesto Turkmenistanu, ktoré sa nachádza vo veľkej oáze uprostred púšte Karakum v riečisku rieky Murgaba. Bolo založené v roku 1884 ako ruské vojensko-administratívne centrum. V súčasnosti je centrom bavlnárskeho priemyslu a dopravným uzlom a hlavnou oblasťou plynového priemyslu. Nachádza sa tu Historické múzeum s veľkou zbierkou archeologických nálezov, turkménskych kobercov, národných odevov, striebra, vyšívaného oblečenia rôznych miestnych kmeňov.
Ekedešik je jaskynné mesto, ktoré sa nachádza v oblasti Tagta-Bazar, a v preklade názov znamená „jeden otvor“. Obrovský jaskynný komplex má len jeden vchod, dve poschodia, ktoré sa používali ako obydlia od 1. storočia p.n.l. a pravdepodobne fungoval ako kláštor zasvätený buď budhizmu alebo kresťanstvu.
Dekchistan v Misrianskej rovine patrí medzi najneobvyklejšie miesto na území Turkménska vzhľadom na to, že tu nie je žiadna intenzívna výstavba a poľnohospodársky je toto územie nevhodné. Pamiatky pochádzajú z polovice 2. tisícročia p.n.l. a existoval tu najväčší zavlažovací systém v celej Strednej Ázii. Najväčší rozkvet zaznamenalo toto miesto v dobe Partskej ríše a počas islamského obdobia. Mesto bolo obohnané dvojitým prstencom múrov, tvorilo ho staré mesto s pevnosťou (šachristan) a obytné a obchodné štvrte (rabat). V súčasnosti z neho nezostalo nič, ale aj napriek tomu tu prebiehajú vykopávky, keďže po historickej a kultúrnej stránke má veľkú hodnotu Firdousiho poéma Šachname, ktorá tu bola napísaná.
Gaurdak je mestečko v predhorí hrebeňa Kugitangtau na východe Turkménska a je známe najmä veľkým množstvom tiesňav, vodopádov a jaskýň. Je to prírodná rezervácia na hraniciach s Uzbekistanom a nachádza sa tu aj najvyšší bod Turkménska, štít Aýrybaba (3139 m n.m.), kaňon Um-Bar-Depe s 28 m vysokými vodopádmi, termálny prameň Kamnar-Baba, kaňon Kyrk-Gyz a množstvo krasových jaskýň. Vo výške 2500 m je známe „Dinosaurie plato“, na ktorom bolo nájdených okolo 150 dinosaurích stôp. K prírodným pozoruhodnostiam patrí záliv Kara-Bogaz-Gol, Karljukské jaskyne, prehĺbenina Er-Ojan-Duz.
Turkmenbaši (kedysy Krasnovodsk) je jediným prístavom v celej Strednej Ázii, ktorý umožňuje spojenie s európskymi štátmi. Na západe ho obmýva Kaspické more, ktoré je preslávené svojimi piesočnatými plážami a čistou vodou s množstvom rastlín a živočíchov. Nachádzajú sa tu aj kúpele s ozdravovňami a turistickými komplexmi, taktiež je tu subtropické Sumbarské údolie so zelenými hájmi a prastarým dubom v osade Garrygala.
0 komentárov