Turkménsko - najvýznamnejšie mestá a miesta: Ašchabad až Turkmenbaši

Turkménsko a najvýznamnejšie mestá a miesta: Ašchabad až Turkmenbaši

Nenápadná a pre Slovákov stále veľmi neznáma krajina Turkménsko leží na juhu Strednej Ázie, pričom je najrovinatejšou krajinou celej oblasti. Susedí s Kazachstanom, Iránom, Uzbekistanom, Afganistanom a Ruskom. V samotnom Turkménsku nájdeme viacero miest, ktoré môžu zaujať svojimi stavbami, polohou, kultúrou a podobne.

Ašchabad

Ašchabad je hlavným mestom Turkménska a zároveň je aj najväčším. V preklade znamená jeho názov „mesto lásky“. Nachádza sa na juhozápade krajiny, vo veľkej oáze na predhorí Kopetdag na okraji horúcej púšte. Mesto sa začalo formovať až v roku 1881 na križovatke ciest karaván a pri veľkej ruskej pevnosti. Impulz na výstavbu dala aj Kaspická železnica. V roku 1948 mesto zničilo veľké zemetrasenie, pri ktorom zahynulo minimálne 110 tisíc obyvateľov. S výstavbou od nuly sa začalo vďaka Sovietskemu zväzu, preto je tu vidieť prvky socializmu, aj keď stavebný boom nastal až po získaní nezávislosti v roku 1991.

Turkmenistan, Aškabať

Foto: flickr, Peretz Partensky, mesto Aškabat

V súčasnosti patrí medzi najluxusnejšie mestá na svete. Je tu najviac fontán, mramoru, zlata… Mramorové mesto, v ktorom býva len pár obyvateľov z bohatých kruhov. Medzi najzaujímavejšie pamiatky a atrakcie patria:

 • Oblúk neutrality (1998) je najvyššia budova v Turkménsku – 75 m, na vrchole je zlatá socha Turkmenbašiho
 • Prezidentský palác – bývalá budova komunistickej strany Turkménska postavená v rokoch 1950-55
 • Komplex Akadémie vied (1949 -53)
 • Akademické dramatické divadlo Mollanepesa (1970-74)
 • Monument Bajram-Chan
 • Leninovo námestie
 • Park nezávislosti – 2 km dlhý a 1 km široký park so 118 m vysokým pomníkom nezávislosti a sochami najvýznamnejších Turkménov
 • Trojnožka – Turkmenbašiho pomník s výhľadom na mesto
 • Palác Mekan (1970-74)
 • Budova národnej knižnice
 • Pravoslávny kostol Alexandra Nevského z 19. storočia
 • Mešita Esrogrulgazy so 4 minaretmi a obrovskou kopulou, vedľa ktorej sa nachádza aj mauzóleum Turkmenbašiho
 • Ašchabadský cirkus
 • Trhovisko Tolkučka – obrovské nedeľné trhovisko, na ktorom je veľká ponuka rôzneho tovaru, najmä kobercov dovezených zo všetkých kútov krajiny, tiež predaj tiav alebo predaj strieborných náhrdelníkov.
 • Múzeum kobercov – nachádzajú sa tu najlepšie koberce, najstarší z nich bol vyrobený v 17. Storočí, najväčší má takmer 400 m2 a váži viac ako tonu.
 • Národné múzeum histórie a etnografie má zbierku starodávnych exponátov.

Nissa

Nissa je bývalé hlavné mesto Partskej ríše. Veľmi dobre zachované a opravené mesto.

Merv

Mery je najmenej navštevované miesto, keďže sa nachádza asi 40 km od mesta Mery a žiadna verejná doprava na toto miesto nie je zabezpečená. Patrí medzi najvzácnejšie na svete, ale najviac učarí milovníkom histórie, ktorí majú radi ruiny, archeologické vykopávky a pocit neobmedzenosti. Vznikli tu príbehy Tisíc a jednej noci. V dobe bronzovej si tu osvojili irigáciu (zavlažovací systém). Pýši sa pomenovaním „matka miest“ a pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO. Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky patria:

 • Mauzóleum sultána Sandžara Dar-Al-Achira
 • Citadela Šazriar-Ark
 • Ruiny múrov Abdullachan Kala
 • Ruiny pevnosti a veží Bajramalichan-Kala
 • Ruiny kresťanského chrámu a budhistického kláštora
 • Ruiny mešity Beni Makchan.

Merv Turkmenistan pevnosť

foto: Flick – John Pavelka, stará pevnosť Veľká Kyz-Kala

Konye Urgench

Konye Urgench je stredoveké hlavné mesto Severného Chorezmu, ktoré sa nachádzalo na Hodvábnej ceste. Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky patria:

 • Nedjameddin Kubra mauzóleum – islamské posvätné miesto v Turkménsku zo 14. storočia
 • Turabeg Khanum mauzóleum je najkrajšia stavba v Strednej Ázii. Je to mauzóleum mongolskej princeznej Torebeg-Chanym. Vnútri sa nachádza 365 hviezd, ktoré symbolizujú dni v roku, 12 otvorených a zatvorených oblúkov, ktoré symbolizujú hodiny počas dňa a 4 veľké okná symbolizujú ročné obdobia.
 • Kutlug Timur minaret je najvyšší minaret (67 m) v Strednej Ázii.
 • Pevnosť Ak-Kala
 • Mauzóleum Arslana II.
 • Mauzóleum Kyrkmolla

Derweza

Derweza dedinka v severnej časti Turkménska, v púšti Karakum. V blízkosti je kráter „Brána do pekla“.

Mary

Mary je tretie najväčšie mesto Turkmenistanu, ktoré sa nachádza vo veľkej oáze uprostred púšte Karakum v riečisku rieky Murgaba. Bolo založené v roku 1884 ako ruské vojensko-administratívne centrum. V súčasnosti je centrom bavlnárskeho priemyslu a dopravným uzlom a hlavnou oblasťou plynového priemyslu. Nachádza sa tu Historické múzeum s veľkou zbierkou archeologických nálezov, turkménskych kobercov, národných odevov, striebra, vyšívaného oblečenia rôznych miestnych kmeňov.

Ekedešik

Ekedešik je jaskynné mesto, ktoré sa nachádza v oblasti Tagta-Bazar, a v preklade názov znamená „jeden otvor“. Obrovský jaskynný komplex má len jeden vchod, dve poschodia, ktoré sa používali ako obydlia od 1. storočia p.n.l. a pravdepodobne fungoval ako kláštor zasvätený buď budhizmu alebo kresťanstvu.

Dekchistan

Dekchistan v Misrianskej rovine patrí medzi najneobvyklejšie miesto na území Turkménska vzhľadom na to, že tu nie je žiadna intenzívna výstavba a poľnohospodársky je toto územie nevhodné. Pamiatky pochádzajú z polovice 2. tisícročia p.n.l. a existoval tu najväčší zavlažovací systém v celej Strednej Ázii. Najväčší rozkvet zaznamenalo toto miesto v dobe Partskej ríše a počas islamského obdobia. Mesto bolo obohnané dvojitým prstencom múrov, tvorilo ho staré mesto s pevnosťou (šachristan) a obytné a obchodné štvrte (rabat). V súčasnosti z neho nezostalo nič, ale aj napriek tomu tu prebiehajú vykopávky, keďže po historickej a kultúrnej stránke má veľkú hodnotu Firdousiho poéma Šachname, ktorá tu bola napísaná.

Gaurdak

Gaurdak je mestečko v predhorí hrebeňa Kugitangtau na východe Turkménska a je známe najmä veľkým množstvom tiesňav, vodopádov a jaskýň. Je to prírodná rezervácia na hraniciach s Uzbekistanom a nachádza sa tu aj najvyšší bod Turkménska, štít Aýrybaba (3139 m n.m.), kaňon Um-Bar-Depe s 28 m vysokými vodopádmi, termálny prameň Kamnar-Baba, kaňon Kyrk-Gyz a množstvo krasových jaskýň. Vo výške 2500 m je známe „Dinosaurie plato“, na ktorom bolo nájdených okolo 150 dinosaurích stôp. K prírodným pozoruhodnostiam patrí záliv Kara-Bogaz-Gol, Karljukské jaskyne, prehĺbenina Er-Ojan-Duz.

Turkmenbaši

Turkmenbaši (kedysy Krasnovodsk) je jediným prístavom v celej Strednej Ázii, ktorý umožňuje spojenie s európskymi štátmi. Na západe ho obmýva Kaspické more, ktoré je preslávené svojimi piesočnatými plážami a čistou vodou s množstvom rastlín a živočíchov. Nachádzajú sa tu aj kúpele s ozdravovňami a turistickými komplexmi, taktiež je tu subtropické Sumbarské údolie so zelenými hájmi a prastarým dubom v osade Garrygala.

 


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.