Drahá tlačová chyba v Chile, 50-peso mince s REPUBLIC DE CHIIE

Drahá tlačová chyba v Chile, 50-peso mince s REPUBLIC DE CHIIE

Tlačová chyba sa občas stane. No niektoré stoja veľký majland. Jednu tlačovú chybu má aj Beckham na tetovaní, kde v hindštine mal mať meno Victoria, ale pri diktovaní vzniklo Vihctoria. Tlačová chyba v Chile v rámci ich platidla peso je však celonárodný problém. Respektíve bol. Emisia mincí v roku 2008 obsahovala chybu pri minci 50-peso. Každá jedna, celkovo 1,5 miliónov mincí obsahovala namiesto REPUBLIC DE CHILE nápis REPUBLIC DE CHIIE. Písmenko L chýba a je namiesto neho veľké tlačené I. 50 PESO mince 2008

foto: coinweek.com

Chyba na minciach a veľká hanba

Pri návrhu nového dizajnu sa veľmi pravopisom nezaoberal grafický dizajnér Pedro Urzua Lizana. Zameral sa hlavne na grafickú stránku a zrejme pri rýchlom písaní ani neskontroloval, či dáva zmysel jeho text. Keď sa minca pustila do tlače, spečatil svoj osud. Nie len že z práce ho vyhodili, ale uštedril si aj poriadnu hanbu. Neskôr boli už ďalšie emisie mincí opravené, no vinník za emisiu 2008 je dobre známi.

Minca je však niečím zaujímavá. Práve touto chybou sa stala raritou a žiadanou mincou v zbierkach rôznych numizmatikov po celom svete.

Drahá tlačová chyba v Chile, 50-peso mince s REPUBLIC DE CHIIE
3 (60%) 4 hlas[ov]
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Fuerteventura, Kanárske ostrovy historické
Kanárske ostrovy: aký je ostrov Fuerteventura a dovolenka na ňom?

BitCoin
Ako ťažiť kryptomenu BitCoin? Kde získať BitCoiny lacno?

Despacito
Despacito už lezie z každej diery, paródie ale pobavia

Zavrieť