ZN.SK
Františkova huta

Františkova huta na Orave, historická ruina z éry hutníctva

Pri oravskej obci Podbiel na rozľahlej ornej pôde nájde každý okoloidúci veľmi zaujímavú pamiatku, ktorá síce už nemá strechu a zostali z nej len chabé ruiny, stále však ide o ako-taký dôkaz o architektúre a bohatej histórii Oravy. Františkova huta, ako sa nazýva zvyšok pôvodnej huty s vysokou pecou, sa využívala na tavenie železnej rudy a výroby železa. Dnes na Orave inak veľa pamiatok nenasvedčuje ako bohatú históriu región mal.

Františkova huta

Dnes ponúka svojim náhodným návštevníkom zaujímavý pohľad na kedysi známu priemyselnú tehlovú architektúru, holé múry so zachovanými oblúkmi, ale hlavne jednou zaujímavosťou vo vnútri. Stred budovy tvorí vysoká pec, tehlová niekoľkovrstvá stavba s komínom na jej vrchole. Je tak veľmi pekným príkladom tohto druhu stavieb. Škoda len, že ide o veľkú ruinu, ktorej nepomáhajú ani nadšenci pre akčné hry, ktoré si ruinu zvolili za dejisko svojich športových hier.

Františkova huta, Podbiel, copyright

Budova, ktorá v minulosti slúžila na reálne spracovanie železnej rudy, ktorú vyťažili v blízkych obciach, kedysi oplývala ruchom a bola dôkazom o nástupe priemyselnej revolúcie v 19. storočí. V čase, kedy Oravu nebolo možné považovať nijako za zaostalú časť Slovenska a ekonomickým základom nebol obchod tak ako ho poznáme dnes, šlo príležitosť pre zárobok aj možné napredovanie regiónu. Nedostatkom bolo, že železná ruda vyťažená v tejto oblasti nebola tak silná. Praskala a preto bolo problematické nájsť odberateľa pre takéto železo. Spracovanie železa teda dlho neprežilo a budova začala chátrať.

Františkovas huta, Podbiel, copyright

Návšteva pod malou paľbou
Miesto je po topení snehu veľmi blatisté a čistému sa vám prejsť k nemu nepodarí. Cesta k nemu nevedie. Parkovanie je možné na druhej strane cesty na provizórnych miestach na okraji cesty. Na stavbu upozorňuje aj informačná tabuľa. Zhruba sto metrov od nej sa nachádza budova, do ktorej sa dá bez akýchkoľvek obmedzení vstúpiť. V čase návštevy bolo na mieste niekoľko ozbrojených mladíkov v armádnych uniformách. Z diaľky vyzerali ako teroristi. Mladá sorta dávala tušiť, že ide o deti a hračky. Pochopili, že sa blíži turista a tak sa stiahli na okraj a zastavili hru. Miesto zvyškov hute sa stalo dejiskom ich hry. Postavené rebríky im očividne sprístupnili aj horné časti múrov, či iné kúty. Používané zbrane boli nabité plastovými guľôčkami a kým som si obzeral niektoré časti stavby, lietali guľôčky nad mnou a pálili do múrov v mojej blízkosti. Zrejme pár jednotlivcov dokázalo vytočiť, že sa turista zdržal na niečo okolo troch minút návštevy tohto miesta a bolo nutné zastaviť hru.

Františkovas huta, Podbiel, copyright

Bol čas odísť a keď bolo isté, že turista, (teda ja) odchádza opäť cez blatistú roľu, ozvala sa v objekte ohlučujúca silná petarda. Záchrane tejto pamiatky toto obsadenie vojskom však zrejme veľmi nepomôže. Miestu a jeho historickému významu nepomôžu ani rebríky, chodenie po múroch a pálenie guľôčok z hračkárskych strelných zbraní v blízkosti redaktora, ktorý pôvodne chcel upozorniť na zaujímavé a trochu zabudnuté miesto na Orave a spropagovať ho aj pre ostatných.

© Všetky fotografie: Tomáš 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu