Advent sa nám spája s mnohými zvyklosťami, ktoré si bežná rodina v súčasnosti osekala len na adventný veniec. Ten skutočný Advent, ktorý sa v minulosti spájal so stridžími dňami, v sebe ukrýva aj peknú tradíciu skorých ranných omší, ktoré poznáme ako Roráty. Zdalo by sa, že takmer zanikli, no tešia sa svoje obľube v niektorých farnostiach na Slovensku, z čoho je aj kultúrna udalosť. Priláka totiž do kostola aj tých, čo bežne do kostola nejdú. Chce to len uprieť si ranné dospávanie. Roráty sa totiž odohrávajú pred svitaním.
Roráty – rorátne ranné omše
Rorátne omše v minulosti pre našich starých otcov a mamy patrili medzi bežné v predvianočnom čase. Dnes sú po desaťročiach zabudnutia a neudržiavania opäť oživované a neraz aj kultúrnym lákadlom. Nejde teda o žiadnu novinku s ktorou by cirkev prichádzala v predvianočnom čase. Rorátne omše získali svoj názov z latinského „rorate“ čo znamená „rosu dávajte“.
Roráty sa začínajú v čase pred svitaním, zámerne v čase tmy, čo má byť spojitosť s tým, že svet je v tme a potrebuje svetlo. To svetlo je pritom tvorené výhradne plameňom sviečok. To jediné osvetlenie, ktoré by malo v kostoloch v tomto čase byť. Zasvätené sú Panne Márii a sprevádzajú ich chórové piesne, a rorátne spevy. Roráty sa slávia počas všetkých dní adventu, mimo nedele a 8. decembra.
Zaznieva:
Latinsky: Rorate caeli, desuper, et nubes pluant justum:aperiatur terra, et germinet Salvatorem
V preklade: Roste nebesá zhora, oblaky nech pršia Spravodlivého. Nech sa otvorí zem a vyklíči Spasiteľa. (Iz 45,8)