ZN.SK
džem, ovocný

Najjednoduchší recept na ovocný džem bez prídavkov len s cukrom

Dnes existuje množstvo receptov ako vyrobiť a uvariť ovocný džem. Základom každého džemu je však ovocie a cukor. Nič ďalšie nie je nutné.

Dnes existuje množstvo receptov ako vyrobiť a uvariť ovocný džem. Základom každého džemu je však ovocie a cukor. Nič ďalšie k tomu nie je nutné. Teda aspoň v rámci prísad. Chce to už len správne zohriate poháre, dobré sterilizované viečka a čas tak dve hodinky, maximálne tri. Najjednoduchší recept na ovocný džem totiž v sebe zahŕňa zapojené ruky miešača, čiže toho, čo bude miešať a sledovať dva hrnce.

džem, ovocný

Správne čítate, hrnce dva. Bude jedno, či pôjde o džem slivkový, marhuľový, čerešňový, egrešový, alebo iný. Postup má základný princíp v použití konzervantu, ktorý mali naše babičky ako jediný – bežný cukor. Potom už len rozvarením dosiahli to, čo chceme dosiahnuť aj my.

Príprava výroby džemu

Džem ocení každý na jar, či na zemi. Do mäsových pokrmov, alebo na chlieb, či na cukrovinky. Čím aromatickejšie a sladšie ovocie, tým bude aj aromatickejšia a ovocnejšia chuť výsledku. Docieliť hustý džem nie je až tak umením. Chce to len trpezlivosť a neprehnať to s cukrom, alebo nedať ho príliš málo. Ovocie je nutné poriadne umyť, pokrájať na malé kúsky a v podstate platí, že čím menšie, tým lepšie. Platí to napríklad pri slivkách, marhuliach, ringlotách, mirabelkách, ktoré môžu byť tvrdšie a tak sa hodí zredukovať konzistenciu ovocia.

Marhule a samozber marhúľ osobne

Pri recepte počítame s 3 až 3,5 kilogramami ovocia a 1 kg cukru

Postup prípravy pred varením:

  • Do hrnca nasypte kilo ovocia, posypte ho tretinou vrecka od cukru (samozrejme toho kilogramového) a poriadne zamiešajte. Opakujte po každom kilograme, ktorý zmiešame s 333 gramami kryštáľového cukru.
  • Následne všetko premiešame a necháme odležať pri izbovej teplote na hodinku, alebo dve.
  • Zatiaľ si umyjeme poháre, ideálne menšie presnidávkové, maximálne horčicové.
  • Je vhodné si ich dať do studenej trúby a vyhriať ju s pohármi vo vnútri na 50° až 75°C. Postačí 10 minút, aj menej a poháre nechajte vo vnútri.

Varenie:

  • Hodinku, prípadne dve hodiny odležaný budúci džem je plný vody. Ide o šťavu a roztopený cukor. Ak je cukor roztopený, všetko je ideálne. Ak nie je poriadne zamiešaný, máte ešte kryštáliky, je nevyhnutné riadne zamiešať a ešte počkať.
  • Hrniec varíme na strednom ohni a v tejto fáze premiešavame len občas. Stačí raz za cca 30 sekúnd. Privedieme do varu a potom znížime oheň.
  • Vyberieme menší nižší hrniec, pokojne viac na šírku. Do neho si naberieme objem cca na 4 zaváraninové poháre naberačkou. Vo výsledku z toho aj tak bude obsah len na dva poháre.
  • Veľký hrniec neustále miešame. Neustále neznamená do odpadnutia, ale približne každých 10 sekúnd až 20 musí byť hrniec odspodu premiešaný, aby čoraz hustejšia masa neprihorela o stenu, či dno hrnca
  • Nízky hrniec ale miešame neustále. Tam bude oveľa viac výraznejšie, že sa odparuje voda. Tým pádom zostáva cukor a ovocná dreň, ktorá sa rozvára a postupne mení farbu na tmavšiu. Široká plocha nízkeho hrnca umožní vode odpariť sa a teplo rýchlejšie ovocie rozvarí. Nezabúdame premiešavať aj veľký hrniec.
  • Len čo získame džem, ktorý bude na vareške lepiť a bude držať kvapnutý na tanieri aj po naklonení taniera, plníme do fliaš. Ak zostáva džemu v malom hrnci toľko, že nenaplní fľaštičku, vlejte ho pokojne do veľkého hrnca.
  • Z veľkého hrnca do malého opäť prelejeme obsah na 4 poháre, prípadne iný objem v závislosti od odhadu z predošlej várky, aby to vyšlo zhruba presne.
  • Pozor, čím menej džemu je vo veľkom hrnci, tým častejšie ho bude potrebné premiešavať.
  • Proces opakujeme dovtedy, kým nakoniec vo veľkom hrnci nie je rovnako, ako keby ste mali po preliatí v malom. Pravdepodobne však džem vo veľkom má už konzistenciu blízku finálnej podobe a preto bude stačiť už len povariť v tom veľkom.
  • Vo výsledku do posledných pohárov prelievate džem už z veľkého hrnca.

Nie je nutné pridávať ďalšie prísady, cukor je to jediné, čo skutočný džem potrebuje.

Po naplnení každého pohára:

Po naplnení každého teplého pohára doplna je nutné priložiť čisté vo vode zohriate viečko. Teplý pohár a teplý obsah je ideálna kombinácia. Následne vychladenie obsahu nejde tak rýchlo. Môžete pohár riadne uzavrieť a otočiť ho hore dnom. Ak chytí viečko, je sadnuté. Ak nechytí a džem nie je správne sterilizovaný, viečko bude vypuklé. Znamená to, že viečko nedolieha, pri ochladení pohára a stiahnutí obsahu sa natiahol aj vzduch. Takýto džem je nutné skonzumovať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu