Na čo myslieť pri výbere auta pre šoféra začiatočníka?

Na čo myslieť pri výbere auta pre šoféra začiatočníka?

Pred kúpou vlastného auta hneď po získaní vodičáku by ste sa mali poriadne zamyslieť, aby ste si vybrali toho správneho parťáka na rozjazd. Okrem sumy vyčlenenej na kúpu berte do úvahy aj vaše šoférske schopnosti. Na čo všetko teda myslieť pri výbere auta pre šoférov začiatočníkov?

auto moto, automobil interier
Zdroj: pxhere.com

Nezameriavajte sa na najdrahšie modely

Najnovším autom, ktoré sotva opustilo fabriku, sa síce môžete chváliť na sociálnych sieťach a pred kamarátmi, no vaša peňaženka vás rozhodne nepochváli. S drahým autom sa totiž spájajú vysoké náklady na jeho údržbu a servis. Na kúpu vysnívaného modelu ste si možno niekoľko rokov poctivo šetrili, no okrem tejto investície treba počítať aj s peniazmi navyše. Tie budete potrebovať na drahšie poistenie, náhradné diely, prípadnú opravu a, samozrejme, na palivo.

Na začiatok je preto výhodnejšie lacnejšie auto, ktoré zvládne aj ťukance alebo škrabance z prvých jázd bez inštruktora. Ak aj napriek tomu stále túžite po lepšom modeli, skvelou alternatívou môžu byť napríklad predvádzacie vozidlá. Tie majú často najazdených len zopár kilometrov a zohnať ich dokážete za podstatne nižšiu sumu ako ich úplne nových „bratov“.

Dôležitá je aj veľkosť

Vyvážať sa po meste s ešte „teplým“ vodičákom na najväčších SUV-čkach môže byť síce zábava, no až do momentu, kým nebudete musieť zaparkovať na preplnenom parkovisku v nákupnom centre. S menším autom, ktoré je, pochopiteľne, aj úspornejšie, nebudete mať strach v očiach ani pred menšími parkovacími miestami. Vyhnúť sa tak môžete aj zbytočným ťukancom a opletačkám s poisťovňami.

auto moto, automobil v rýchlosti
Zdroj: pexels.com

Vyhýbajte sa príliš silnému motoru

Silnejší motor často nabáda k rýchlejšej jazde. Začiatočníci s chýbajúcimi skúsenosťami by si však na autá so silnejším výkonom mali dávať pozor. Stať sa môže naozaj čokoľvek a pri rýchlej jazde by nemuseli vedieť adekvátne zareagovať. Takéto vozidlo si doprajte až vtedy, keď si budete svojimi šoférskymi schopnosťami na 100 % istí.

Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek vozidlo, poriadne si kúpu premyslite a zvážte všetky možnosti. Konečný výber prvého auta je však na vás, preto vyberajte také, na ktoré si trúfate.


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.