Recenzia: Mária Magdalena, historická dráma, ktorá vyvracia mýty - ZN.SK

Recenzia: Mária Magdalena, historická dráma, ktorá vyvracia mýty

Už dnes prichádza do slovenských kín film od režiséra Gartha Davisa, ktorý stojí za tvorbou známeho filmu, nominovaného na Oscara – Lion. Historická dráma Mária Magdalena vyvracia mýty a napráva obraz očitej svedkyne umučenia a vzkriesenia Ježiša Krista, z ktorej dejiny urobili prostitútku.  Snímka rozpráva o Ježišovom živote z pohľadu Márie Magdalény, postavy, ktorá bola doteraz predmetom sporov, kontroverzie a odlišných názorov.

Jediná žena medzi mužmi

Máriinej citlivej a dumavej povahe sa priečila predstava, že skončí v dohovorenom sobáši s mužom, ktorého jej vybral jej otec. Nevidela však inú možnosť, až kým sa v jej dedine neobjavila skupina pútnikov, ktorú viedol charizmatický Ježiš. Mária, okúzlená jeho povahou a názormi, rázne popretŕhala všetky putá, ktoré ju viazali k domovu, a stala sa členkou Ježišovho sprievodu smerujúceho do Jeruzalema. Ako jediná žena v jeho bezprostrednej blízkosti od začiatku pociťovala nevraživosť zo strany Ježišových učeníkov. Tá narastala priamo úmerne tomu, koľko času s ňou Ježiš trávil, a ako veľmi si začínali rozumieť. Udalosti ju zavedú až do Jeruzalema, kde musí čeliť realite Ježišovho osudu a jej vlastného miesta v ňom.

film Mária Magdaléna, Mara Phoenix

Zážitok spojením réžie, hudby, hercov a prostredia

V hlavných úlohách historickej drámy sa predstavili herci nominovaní na Oscara. Skvelá Rooney Mara (Mária Magdaléna), Joaquin Phoenix (Ježiš Kristus) a Chiwetel Ejiofor (apoštol Peter). Životopisná dráma je o posledných Ježišových dňoch očami Márie Magdalény. Znamená to, že divák vidí len to, čo mohla vidieť ona. Scény a okamihy, pri ktorých nebola napr. súd s Pilátom zobrazený nie je. Preto to nemusí pre diváka neovládajúceho túto tému z Biblie dávať zmysel. Komorná dráma o niekoľkých postavách v realisticky chudobnom prostredí napriek pomalšiemu tempu zadržiava dych. Dej rozpráva o nepochopení Ježišovho učenia, teda okrem samotnej Márie a medzi kľúčové slová patrí aj odpustenie. Prorokovi uveria, až po samotnom vzkriesení mŕtveho Lazara. Tahar Rahim (Judáš) je vo filme zobrazený ako náboženský fanatik a sebec, ktorý nakoniec Ježiša naozaj zradil, pretože veril, že čoskoro uvidí svoju mŕtvu ženu a dcéru. Vyzerá to, že všetci jeho tvorcovia aj herci vedeli, čo robia a prečo to tak robia. Kombinácia réžie, scenára, kostýmov, hudby a samotných hercov robí z filmu zážitok. Ostáva na divákovi, čo si zo samotnej snímky a hlbokého príbehu vezme.

Historickú životopisnú drámu Mária Magdaléna je možné zažiť v našich kinách už od štvrtka 22.3.2018.

Recenzia: Mária Magdalena, historická dráma, ktorá vyvracia mýty
2.8 (56.76%) 37 hlas[ov]
Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Seriály markíza
Pondelkový maratón na Markíze: Horná Dolná, Atletiko Cvernofka či Kredenc

Diakovce, kúpalisko Retro Thermal
Kúpalisko Diakovce otvára sezónu 2018 už 1. júna, hoci potichu

Život na šľachtickom dvore
Recenzia hodnotnej knihy Život na šľachtickom dvore

Zavrieť