ZN.SK
Palmový olej, alebo palmový tuk

Palmový olej, potravinársky strašiak o ktorom sme kedysi nepočuli

Palmový tuk je v spoločnosti považovaný za najhorší možný tuk v masovom potravinárskom priemysle. Palmový tuk, alebo inak palmový olej, má vysoký podiel nasýtených olejov siahajúcich na celkovú polovicu.

Palmový tuk je v spoločnosti považovaný za najhorší možný tuk v masovom potravinárskom priemysle. Palmový tuk, alebo inak palmový olej, má vysoký podiel nasýtených olejov siahajúcich na celkovú polovicu. Zemiakové lupienky pripravené na palmovom oleji tak do vás dostanú porovnateľne viac tuku, ako zemiakové lupienky pripravené na repkovom, či slnečnicovom oleji.

Palmový olej, alebo palmový tuk

S palmovým olejom sa však nespája toľko negatívnych prvkov a názorov len tak náhodou. Nie je to len jeho obsah, ale aj jeho dostupnosť na potravinárskom trhu, rozšírenie a spôsob výroby, čo ovplyvnilo záujem ľudí.

Ekologický problém a životné prostredie

Palmový olej schytáva vlnu kritiky pre biznis na pozadí jeho produkcie. Šialené masové odlesňovanie indonézskych dažďových pralesov a zmenená krajina na zelenom ostrove Borneo viedli za posledné roky k mohutnému poklesu populácie mnohých živočíšnych druhov. Vyrúbaných bolo milióny kubíkov stromov len preto, aby vznikla plocha na pestovanie paliem vhodných na výrobu oleja. Nie sú to plody paliem, ale ich oplodie, čiže obal orechov, ktorý sa používa na produkciu oleja.

Palmový olej, alebo palmový tuk

Tie polia, ktoré sú vysádzané oficiálne, majú označenie CSPO – Certified Sustainable Palm Oil. Záleží však aj na čase ich registrácie, keďže mnohé dnes oficiálne tiež v minulosti vznikali pochybne. Čoraz viac silnejúce ekologické povedomie ľudí a organizácií po celom svete následne pochopiteľne bojuje proti palmovému oleju, ktorý je mimochodom  pre ľudské telo Stredoeurópana považovaný za jeden z najhorších olejov, ktorý môžeme do seba dostať (skúste nahliadnuť na: mondieu.sk).

Palmový olej, alebo palmový tuk

Zdravotné problémy a potravinársky priemysel

Palmový olej patrí medzi tropické oleje, kde radíme napríklad aj príliš prechvaľovaný kokosový olej. Palmový olej sa používa najmä na zachovanie vlastností potraviny, napríklad na zachovanie roztierateľnosti.  Je ľahko stráviteľný. Odborné štúdie, ktoré sa venujú skúmaniu palmového oleja sú rôzne. Rovnako ako závery a odporúčania, rôznia sa aj konečné verdikty. Vo všeobecnosti panuje názor, že palmový olej kombinovaný s inými olejmi nemusí byť tak škodlivý, ako využívanie palmového oleja na vyprážanie, smaženie a ďalšie činnosti, pri ktorých môže dochádzať k zmenám štruktúry.

Je medzi nami malá časť ľudí, ktorí obsah palmového oleja vedia rozpoznať podľa pocitov. Podľa mastnej pleti, nevoľnosti, alebo pocitov v ústach je možné rozpoznať neviditeľný  zvláštny povlak palmového oleja bez chuti či zápachu, ktorý sa na tele zachytáva o niečo viac, ako iné oleje. Napríklad medzi značkami a výrobcami pukancovej kukurice je priam nemožné nájsť tie bez palmového oleja. Pritom o používaní palmového oleja pri dosahovaní potrebnej teploty na prasknutie zrnka kukurice by sme sami radi videli skutočné štúdie.

Odborníci totiž absolútne nespomínajú palmový olej ako olej vhodný na vyprážanie a pečenie. Prioritu majú živočíšne tuky, olivový olej, slnečnicový olej, prípadne rastlinné oleje s dôrazom na pomerne dobre hodnotený repkový. Zákald je, aby bol olej na pečenie a vyprážanie lisovaný za studena. Používať však palmový ako jediný v smažených potravinách je tak trúfalosť. Nebudeme sa viac venovať zdravotnej otázke palmového oleja. Je nevyhnutné dodať, že pri správnom zložení môže mať palmový tuk v cukrovinkách, polevách, alebo v pečive prínosné vlastnosti pre konzistenciu, zachovanie tvaru a nemožno ho považovať za nebezpečný. Pre jeho nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú podobné na tie v bravčovej masti, sa ho naozaj nie je nutné vo väčšine potravín báť.

Kde bol palmový olej doteraz?

Panuje názor, že palmový tuk sa začal dovážať len nedávno a primiešavať do potravín. Je pravdou, že ho začali uvádzať v rámci zobrazovania obsahu a ingrediencií,  len nedávno. Nájsť na etikete nápis palmový tuk sa tak stalo bežnou súčasťou vlastnej kontroly zloženia. Neznámy olej samozrejme mohol vystrašiť a vyvolať vlnu nedôvery. Dôvodom, prečo sme o palmovom oleji nepočuli, bola zmena zákonov koncom roka 2014. Odvtedy všetky výrobky musia uvádzať namiesto spojenia „rastlinné oleje“ aj presne vypísané, ktoré rastlinné oleje. Celé desaťročia ste tak v obľúbenej čokoláde jedli palmový tuk a nebol to problém.

Legislatívna zmena v krajinách Európskej únie tak odkryla zloženie veľkého množstva margarínov a rastlinných nátierok, ktoré dovtedy uvádzali len rastlinný pôvod. Medzi výrobkami ako sú veto, Perla, či Rama je priam nemožné nájsť taký, ktorý by neobsahoval palmový tuk. Nikto nemusel a tak ani neuvádzal, že medzi rastlinnými olejmi je aj strom, respektíve oplodie, ktoré môže byť považované za odpad.  Palmový olej bol v receptúrach odjakživa, ale len zmenou zákonov sa objavila konkrétna zmienka na druh rastlinného oleja.

Vec životného postoja

Odmietanie palmového oleja je dnes vecou stravovania, vlastného presvedčenia, ale aj dôsledkom rôznych možno až prehnaných tvrdení. Odmietanie palmového oleja môže prameniť aj v odmietaní ekologického dopadu a vyklčovaní lesov. Ľudia čítajúci zloženie sú viditeľní čoraz viac. Životné postoje, intolerancia, prípadne nechuť voči niektorým látkam nás v obchodoch zdržujú. Pokiaľ odmietate palmový olej, už poznáte, ktoré výrobky po ňom nesiahnu. Na problém a negatívnu vlnu kritiky už reagovalo niekoľko výrobcov, ktoré jasne uvádzajú viditeľnú informáciu, že neobsahujú palmový tuk. Prilákajú tak pozornosť odmietačov. Medzi milovníkmi zemiakových lupienkov je tak záchranou Slovakia chips, no medzi značkami pukancovej kukurice už nenájdeme zrejme žiadnu bez palmového oleja.

Rozhodnúť o tom, či je škodlivý, alebo nie je, je ťažké. Palmový tuk ako súčasť zmesi potravine pomáha a vylepšuje ju, avšak ako náhle nahrádza akékoľvek iné tuky, naozaj záleží len na type potraviny, alebo ďalšej úpravy potraviny. Rovnaké vlastnosti majú pritom stovky iných látok. Každá je za určitých podmienok škodlivá a v neposlednom rade je nutné dodať, že škodlivé je vždy aj množstvo konzumovanej látky. Skôr ako zdravá a nezdravá potravina existuje zdravé a nezdravé množstvo.

Zistite viac ako palmový olej odhaliť a aké alternatívy si vybrať tu?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu