Dnes si už ani neuvedomujeme, ako veľmi vyspelé boli mestá na východnom Slovensku. Ako veľmi prosperovali z medzinárodného obchodu mestá v spišskom regióne, keďže cez východné Slovensko viedli dôležité obchodné trasy z Pobaltia a Poľska do Stredomoria. Zdá sa potom až neuveriteľné, že o niektoré výsady a práva medzi sebou bojovala Levoča a Kežmarok dokonca tak veľmi, že umierali ľudia a horeli sklady. Počas stredoveku niektoré mestá získavali kráľovské výsady, právo na organizovanie trhu, práva skladu, slobody. Tie potom menili prestíž miest a jich obyvateľov.
foto: Levoča, súčasnosť
Právo skladu a nepokoje medzi mestami
Právo skladu bolo významné privilégium mesta udeľované kráľom. Šlo o príkaz, ktorý udeľoval prechádzajúcim obchodníkom povinnosť zostať a ponúknuť tovar aj v tomto meste. Malo sa tým zaistiť, že bude využívané miestne ubytovanie a stravovanie, zároveň, že sa do mesta dostane tovar, ktorý by inak putoval ďalej. Z ekonomického hľadiska aj politického šlo o zásadné privilégium, vďaka ktorému nejedno mesto dokázalo prosperovať. Umožnili tak vznikať pohostinským a ubytovacím zariadeniam, rozvíjať ich a udržiavať. Tam kde prespávali obchodníci, bolo nutné vytvárať stajne, sklady, zabezpečenie a strážnice. Na svoje si prišli mnohí. O právo skladu na Spiši bojovali Levoča a Kežmarok. Ich konflikt trval niekoľko rokov a spočíval v neustálom napádaní, podpaľovaní a ničení majetkov tých druhých. Mestské milície si navzájom robili napriek a obviňovali sa z nekalých praktík.
8. októbra 1532 vyvrcholili nepokoje medzi oboma mestami. Levočania zamierili na kežmarské majere, aby ich vyplienili. Hľadali dobytok, z ktorého krádeže obviňovali Kežmarčanov. Po niekoľkých úspešne zničených majeroch však narazili na jeden, ktorý už nešiel zničiť tak ľahko, Kežmarčania zareagovali a vošli do protiútoku. Pri strete síl milícií oboch miest zahynulo 31 Levočanov a niekoľko ich bolo zajatých. Nepokojnú situáciu a vzájomné napádanie ukončil až Hans Katzianer v roku 1534.
O incidente sa zmieňuje Historický kalendár, T. Lengyelová, I. Mrva; Vydavateľstvo Perfekt, Bratislava, ISBN: 80-8046-336-0