ZN.SK
Levoča Kupecká Bašta

Stredoveké hradby v meste Levoča chránia vzácne historické centrum

Nie je veľa miest na Slovensku s historickým centrom, ktoré chránia stredoveké hradby. Levoča je v mnohom unikátna a turisticky možno stále ešte nedocenená.

Nie je veľa miest na Slovensku s historickým centrom, ktoré chránia stredoveké hradby. Levoča je v mnohom unikátna a turisticky možno stále ešte nie celkom docenená. Stredoveké kráľovské mesto je obkolesené pôvodnými hradbami v dĺžke viac ako 2 kilometrov a aj dnes by dokázali plniť svoju úlohu – brániť nepriateľovi vo vstupe. Pôvodné historické centrum v sebe malo všetko potrebné, všetky kľúčové budovy mesta aj bohatú zástavbu meštianskych domov.

Levoča Kupecká Bašta

Foto: Facebook Reštaurácia Kupecká bašta

Hoci pôvodné stredoveké hradby mali 15 bášt a veží, dnes ich má mesto 6, no zachovaných a v dobrom technickom stave. Do roku 2011 prebiehalo niekoľko rekonštrukčných prác a aj v niektorých rokoch neskôr sa stále nachádzali v meste stavby, alebo časti, ktorých sa dotýkala rekonštrukcia.

Múry chránili mesto od 13. storočia

Z pôvodného systému, ktorý mesto chránil od 13. storočia, dodnes stoja Košická, Poľská a Menhardská brána. Celé hradby boli dokončené až počas 14. storočia. Hlavný systém opevnenia siaha do výšky až 6 metrov, oddelený parkanom, priestorom na presuny vojska a ohraničený ešte nižším opevnením. Bašty, ktoré sú súčasťou hradieb, v minulosti patrili, alebo v nich sídlili rôzne cechy, ktorým však z vlastníctva plynuli povinnosti. Najznámejšia a dnes komerčne využívaná je Kupecká bašta s prevádzkou reštaurácie.

Stredoveké Hradby Levoča

foto: na niektorých miestach, sa múry viac rozpadajú, no stále sú dostatočne vysoko aby dokázali ochrániť mesto.

Levoča a stredoveké hradby

V minulosti nechránili centrum mesta len mohutné hradby a bašty, ale tiež vodná priekopa, ktorej pozostatky sú rozpoznateľné aj dnes. Z celkovej dĺžky hradieb 2,5 kilometra je zachovaných zhruba 80%.

Stredoveké hradby, ktoré ukrývali poklady

Aj z dnešného pohľadu je možné hovoriť, že múry mesta Levoča ukrývali viacero pokladov. Pochopiteľne, zachovanosť miestnej radnice, kostola sv. Jakuba a cenného oltára majstra Pavla, či ďalších meštianskych domov lemujúcich námestie Majstra Pavla či širšie okolie historického centra, je nepochybne dôsledkom mocných hradieb. Mimo spomínané budovy si návštevníci mesta môžu pozrieť Thurzov dom, múry z opačnej strany, viacero kaviarní a prevádzok, či domov, ktoré slúžia aj dnes na klasické bývanie. Taktiež návštevníci nájdu cukráreň Oáza, ktorá má na stenách naznačené pôvodné zdobenie kreslených „falošných“ kamenných blokov, v jej blízkosti sa nachádza aj Múzeum Majstra Pavla (snm.sk), alebo hotel U Leva. Všetky tieto prevádzky a budovy sú pritom priamo pri najznámejšej pamiatke v Levoči, pri kostole Sv. Jakuba, alebo pri klietke hanby a evanjelickom kostole.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu